Što je medicinski potpomognuta oplodnja?

Vrijeme potrebno za čitanje: 1 minuta

 

Što je inseminacija?

 Inseminacija (intrauterina inseminacija ili IUI) je postupak medicinski potpomognute  oplodnje koji se provodi zdravstvenoj ustanovi. Liječnik uzima uzorak sjemena muškarca, obrađuje ga i pomoću instrumenata unosi direktno u maternicu žene. Obrađeno sjeme sadrži znatno više spermija od sjemena koje se uobičajeno ispušta tijekom spolnog odnosa. Liječnik također može propisati lijekove koji stimuliraju razvoj jednog ili više folikula tijekom menstrualnog ciklusa, međutim, to treba učinit s oprezom, kako bi se izbjegao rizik višeplodne trudnoće. Indikacije za postupak inseminacije mogu uključivati endometriozu, poremećaje ovulacije, smanjenu kvalitetu parametara spermija ili druge probleme.

 

Kolike su šanse da zatrudnim nakon postupka inseminacije?

Šanse za trudnoću inseminacijom kreću se u rasponu od 6 do 20% po ciklusu, ovisno o broju folikula koji se razvio u tom ciklusu, kao i broju spermija. Inseminacija obavljena u ciklusu s više od jednog razvijenog folikula povećava rizik od višeplodne trudnoće.

 

Što je izvantjelesna oplodnja (IVF)?

To je postupak medicinski potpomognute oplodnje koji se odvija izvan tijela žene u kontroliranom medicinskom okruženju u zdravstvenoj ustanovi. Za izvođenje postupka IVF-a, potrebno je izdvojiti spolne stanice muškarca (spermije) i žene (jajne stanice).

Kako bi se povećala uspješnost izvantjelesne oplodnje, potrebno je stimulirati jajnike da proizvedu više zrelih folikula. To uključuje uzimanje hormonalne terapije koju propisuje i kontrolira stručnjak za reproduktivno zdravlje. Kada se razvije dovoljan broj folikula određene veličine, liječnik će obaviti postupak vađenja jajne stanice.

Obrađeni spermiji i jajne stanice oplođuju se u laboratorijskim uvjetima, a dobiveni zameci se kultiviraju 2 do 5 dana u laboratorijskim uvjetima. Zatim se zametak (po mogućnosti samo 1) vraća natrag u maternicu žene. Taj se postupak naziva transfer zametka. Otprilike 10 dana nakon toga radi se test na trudnoću kako bi se utvrdilo je li došlo do začeća. Sav višak zametaka može se sačuvati za kasnije korištenje metodom kriopohrane (zamrzavanja).

Izvantjelesna oplodnja se primjenjuje kada za to postoje izravne indikacije, na primjer kod neprohodnih jajovoda, slabe kvalitete spermija ili kada druge metode liječenja nisu bile uspješne.

 

Kolike su šanse da zatrudnim nakon izvantjelesne oplodnje?

Na uspjeh postupka izvantjelesne oplodnje utječe više faktora, od kojih je najvažniji dob žene. U prosjeku, šanse za uspjeh su 35-40% ukoliko je žena mlađa od 35 godina, nakon toga šanse znatno padaju. Nakon 45. godine života šanse za začeće vlastitim jajnim stanicama gotovo ne postoje. 

 

 

Ovaj tekst dio je serije "Tvoj vodič do plodnosti", izrađene u sklopu Erasmus+ projekta Zajedno za plodnost / Together for Fertility. Projekt je proveden uz podršku Agencije za mobilnost i programe EU.

 

Izjava o odricanju od odgovornosti: Ovaj sadržaj izražava isključivo stajalište njegovih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.

NOT PUBLISHED
Napisao/la: