Vrijeme potrebno za čitanje: 7 minuta
Kada bismo trebali zatražiti liječničku pomoć?
Ako ste muškarac u reproduktivnoj dobi, želite začeti dijete i imate redovite nezaštićene spolne odnose, ali do trudnoće ne dolazi više od godinu dana, vrijeme je da posjetite liječnika. Ukoliko imate neko podležeće zdravstveno stanje, trebali biste posjetiti specijalista i ranije. Uzrok izostanka trudnoće može biti kako u muškim, tako i u ženskim faktorima u jednakoj mjeri. Međutim, dijagnostiku neplodnosti trebalo bi započeti od muškarca, budući da je obično brza, jednostavna i jeftina. Nije sramota potražiti stručnu liječničku pomoć za problem neplodnosti. Dijagnostički postupci ne predstavljaju rizik za vaše zdravlje, i što se ranije bolest otkrije, veće su šanse za uspješno liječenje.
Što mogu očekivati kod prvog posjeta stručnjaku za reproduktivno zdravlje?
Stručnjak za mušku neplodnost će na prvom pregledu zatražiti podatke o vašem zdravstvenom stanju, dobi i spolnim navikama te će napraviti procjenu rizičnih faktora. Liječnik će tražiti podatke o vašoj zdravstvenoj anamnezi, poput operacija, povreda ili bolesti (prošlih ili sadašnjih) u području testisa, zdjelice i kralježnice, kao i o drugim zdravstvenim stanjima (npr. dijabetes, visoki krvni tlak, anemija, mentalni problemi) i eventualnim lijekovima koje uzimate. Razgovarat ćete o vašem načinu života, zanimanju, pušenju i konzumaciji droga, anaboličkih steroida i velikih količina alkohola. Ukoliko imate bilo kakvih problema, poput boli u testisima, osjećaja žarenja kod mokrenja ili ejakulacije, dobro je te informacije podijeliti s liječnikom. I posljednje, ali ne i najmanje važno, liječnik će izračunati vaš indeks tjelesne mase. Važna i je obiteljska anamneza nasljednih bolesti, kao i eventualne bolesti spolnog sustava u djetinjstvu. Pripremiti se možete unaprijed, tako da razgovarate s roditeljima i ponesete medicinsku dokumentaciju o prethodnom liječenju.
Koji su sljedeći koraci u otkrivanju uzroka neplodnosti?
Nakon ove početne procjene, liječnik će zakazati neke dodatne preglede i testove.
Spermiogram
Prvi laboratorijski test koji ćete napraviti je spermiogram (analiza sjemena). On se obavlja u specijaliziranim laboratorijima i predstavlja procjenu količine, pokretljivosti i kvalitete vaših spermija. Samo izradom spermiograma može se utvrditi je li s vašim spermijima sve u redu.
Spermiogram ukazuje na parametre sjemena u odnosu na referentne vrijednosti spermija. Ukoliko rezultati prvog spermiograma nisu unutar raspona referentnih vrijednosti, spermiogram treba ponoviti i napraviti dodatne testove.
Ukoliko se utvrdi znatno smanjen broj spermija, nepostojanje spermija ili druge ozbiljne nepravilnosti u pokretljivosti ili kvaliteti spermija, vaš liječnik će vam preporučiti da napravite genetsko testiranje, budući da se neki muškarci rađaju s kromosomskim mutacijama koje uzrokuju izostanak ili poremećaje u procesu proizvodnje spermija. Za takve testove potrebno je uzeti uzorak krvi.
Zašto je izuzetno važno započeti sa spermiogramom?
Muška neplodnost uzrokuje oko polovicu slučajeva neplodnosti kod parova. Analiza sjemena je vrlo brza, jednostavna, bezbolna i jeftina; stoga liječnici uvijek savjetuju započeti dijagnostiku neplodnosti od muškarca.
Kako se radi spermiogram?
Ovaj test provodi stručno medicinsko osoblje u specijaliziranim laboratorijima. Prije testiranja potrebno je suzdržati se od spolnih odnosa i konzumacije alkohola tijekom 3 do 5 dana. U laboratoriju će vas uputiti da masturbacijom sakupite uzorak ejakulata u sterilni spremnik. Za tu namjenu postoji posebna prostorija. Ukoliko vam iz nekog razIoga ovakva procedura ne odgovara, možete uzeti uzorak kod kuće i odnijeti ga u laboratorij u roku od sat vremena, uz održavanje na sobnoj temperaturi.
Urološki pregled
U postupku dijagnosticiranja obavit ćete i pregled kod urologa. Cilj ovog pregleda je ocjena sekundarnih spolnih obilježja – dlakavosti, mišićne mase, zatim tipa pretilosti (ukoliko postoji) i ožiljaka od prijašnjih operacija. Stručnjak će pregledati vaš penis kako bi provjerio građu i položaj vanjskog otvora uretera, kao i položaj, veličinu i gustoću vaših testisa te bilo kakve neuobičajene tvorevine na njima. Također će pregledati vaše pasjemenike i sjemenovode. Nakon toga, liječnik će obaviti ultrazvučni pregled kako bi provjerio dotok krvi do vašeg spolovila i otkrio eventualne proširene vene oko testisa (ta se pojava naziva varikokela testisa).
Analize krvi
Ukoliko je potrebno, vaš liječnik će konzultirati endokrinologa koji će ultrazvukom provjeriti vašu štitnjaču i odlučiti jesu li potrebni kakvi dodatni testovi. Svi muškarci koji planiraju zasnivanje obitelji također bi se trebali testirati na zarazne bolesti. Riječ je o testovima na spolno prenosive bolesti i ostale mikroorganizme u nekim slučajevima. Oni se mogu učiniti testiranjem uzoraka krvi, sjemena, urina ili iscjetka iz uretre.
Zašto je izuzetno važno brzo napraviti ispravnu dijagnostiku?
Uspješno liječenje nije moguće bez točne dijagnoze. Dijagnostički koraci ne bi se trebali preskakati, a bilo koji oblik liječenja ne bi trebalo započeti prije nego što se odredi uzrok neplodnosti.
Nakon što se odredi uzrok neplodnosti, koji oblici liječenja su na raspolaganju?
Nakon što prođete ove dijagnostičke korake, steći ćete uvid u eventualne probleme s plodnošću i saznati kako da povećate vaše šanse za začeće. To se može postići na nekoliko načina, zasebno ili u kombinaciji.
Promjene u načinu života
Preporuča se unošenje promjena u vaš način života, odricanje od štetnih navika, reguliranje tjelesne težine, fizička aktivnost, zdrava prehrana i poboljšanje općeg zdravstvenog stanja..
Lijekovi
Vaš stručnjak za reproduktivno zdravlje može propisati lijekove i/ili dodatke prehrani kako biste povećali količinu i kvalitetu spermija, regulirali rad endokrinog sustava i izliječili infekcije ili druge uobičajene bolesti. Izuzetno je važno izbjeći uzimanje lijekova na svoju ruku i ne razmjenjivati lijekove s drugim osobama!
Kirurško liječenje
U nekim situacijama može biti potrebno kirurško liječenje, na primjer, u slučaju cista ili tumora na testisima ili pasjemenicima, kao i u slučaju varokolele. Nakon kirurškog zahvata liječnik će zatražiti novi spermiogram i dodatne testove kako bi procijenio ishod liječenja.
Što ako nema rezultata?
Slijedeći ovaj pristup dijagnosticiranju i liječenju, oko 85% muškaraca koji imaju problema s plodnošću uspijevaju postati biološki očevi. Ukoliko to ne funkcionira, sljedeći korak su postupci medicinski potpomognute oplodnje, poput intrauterine inseminacije (IUI) ili in vitro oplodnje (IVF).
Medicinski potpomognuta oplodnja
Tijekom ovih postupaka, vaši spermiji će biti obrađeni i uneseni u maternicu vaše partnerice, ili će se upotrijebiti za oplodnju njezinih jajnih stanica u laboratorijskim uvjetima. U nekim slučajevima, npr. ukoliko primate kemoterapiju ili terapiju zračenjem zbog liječenja karcinoma, možda ćete morati zamrznuti uzorke vaših spermija prije terapije.
Što je još moguće učiniti kod težih oblika muške neplodnosti?
U slučajevima teških oštećenja koja utječu na proces formiranja i razvoja spermija ili nedostatka ili opstrukcije sjemenovoda, može vam se predložiti kirurški zahvat (punkcija ili biopsija) kako bi se došlo do spermija iz vaših testisa ili pasjemenika.
U velikoj većini slučajeva, suvremena medicina može ponuditi adekvatno i uspješno liječenje problema muške neplodnosti. Međutim, u nekim rijetkim slučajevima nije moguće postići poboljšanje bez obzira na ponuđeno liječenje. U tim slučajevima, liječnik će s vama razgovarati o opciji korištenja donirane sperme.
Ovaj tekst dio je serije "Tvoj vodič do plodnosti", izrađene u sklopu Erasmus+ projekta Zajedno za plodnost / Together for Fertility. Projekt je proveden uz podršku Agencije za mobilnost i programe EU.
Izjava o odricanju od odgovornosti: Ovaj sadržaj izražava isključivo stajalište njegovih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.