Vrijeme potrebno za čitanje: 2 minute
Trudnoća je jedinstveno putovanje koje zaslužuje da se za njega dobro pripremimo. Što je bolje vaše opće zdravstveno stanje, to su veće šanse da ugledate pozitivan test na trudnoću u nadolazećim mjesecima.
Jeste li dobrog zdravlja?
Ukoliko želite zatrudnjeti, provjerite svoje zdravstveno stanje. Posjetite ginekologa i upoznajte ga sa svojim planovima. Pregledat će vas i uputiti na osnovne pretrage – probir vrata maternice, pregled dojki, pretrage krvi i urina te pretrage štitnjače. Provjerite i imunitet na dječje zarazne bolesti kao što su rubeola i vodene kozice i cijepite se ukoliko je potrebno. Prije trudnoće pametno je provjeriti i zdravlje zuba te izliječiti karijes. Neliječeni problemi sa zubima mogu uzrokovati razne probleme tijekom trudnoće.
Trebam li uzimati dodatke prehrani?
Ukoliko ste zdravi, nećete trebati uzimati nikakve posebne vitaminske dodatke u pripremi za trudnoću. Izuzetak je folat koji je iznimno važan za pravilan razvoj živčanog sustava fetusa. Kod zdravih žena dnevna doza folne kiseline trebala bi iznositi 0,4 mg.
Kada bismo trebali imati spolne odnose?
Kada pokušavate začeti važno je znati kada i kako često imati spolne odnose. U dane oko ovulacije šanse za trudnoću su najveće. Međutim, njih nije uvijek lako odrediti. Zato, imajte redovite odnose, najbolje oko 3-4 puta tjedno, a u razdoblju oko ovulacije svaki dan ili svaki drugi dan, posebno onda kada imate najveću želju. U vrijeme plodnih dana obično imamo i najjači seksualni nagon.
Što ako ne uspijeva?
Ako neuspješno pokušavate zatrudnjeti više od godinu dana, preporuča se posjetiti liječnika i porazgovarati o vašoj situaciji. Liječnik će vas uputiti na dodatna testiranja, uključujući hormonalne testove i analizu sjemena.
Ako ste stariji od 35 godina ili bilo koji od partnera ima neki od zdravstvenih problema koji mogu utjecati na plodnost (poput bolesti štitnjače, endometrioze, sindroma policističnih jajnika, dijabetesa ili bolesti testisa), posjet stručnjaku preporuča se nakon što par pokušava začeti tijekom 6 mjeseci.
Ovaj tekst dio je serije "Tvoj vodič do plodnosti", izrađene u sklopu Erasmus+ projekta Zajedno za plodnost / Together for Fertility. Projekt je proveden uz podršku Agencije za mobilnost i programe EU.
Izjava o odricanju od odgovornosti: Ovaj sadržaj izražava isključivo stajalište njegovih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.