Vaše reproduktivno razdoblje

Vrijeme potrebno za čitanje: 4 minute

 

Što je vaše reproduktivno razdoblje?

Plodnost je sposobnost začeća, iznošenja trudnoće i rađanja zdravog djeteta. Plodnost je povezana s dobi. Ljudi su plodni samo tijekom određenog razdoblja života. To razdoblje u životu čovjeka zovemo reproduktivnim razdobljem. Postoje razlike u reproduktivnom razdoblju kod žena i muškaraca. Važno je upamtiti da plodnost ne traje zauvijek.

 

Koje je reproduktivno razdoblje kod žena?

Dob je najvažniji faktor koji utječe na ženine šanse da zatrudni i rodi zdravo dijete. Žena se rađa s maksimalnim brojem jajnih stanica koje će imati tijekom cijelog životnog vijeka  - oko 1 do 2 milijuna. Njezine jajne stanice stare zajedno s njom te se  smanjuje i njihova kvaliteta i broj. Kada žena dobije prvu menstruaciju, što se događa oko 12. godine života, od svih jajnih stanica ostane samo oko 400.000. Sa svakom menstruacijom žena izgubi nekoliko stotina jajnih stanica. Samo najzdraviji folikuli postat će zrele jajne stanice. Kako tijelo stari, broj folikula se smanjuje. To znači da folikuli imaju manje mogućnosti stvoriti zdrave, snažne jajne stanice za oplodnju. Žena u ranim do srednjim dvadesetim godinama ima oko 25-30% šanse zatrudnjeti svaki mjesec. Plodnost se općenito počinje postepeno smanjivati kada žena uđe u rane tridesete, a nakon 35. godine smanjenje se ubrzava. Do dobi od 45 godina, šanse za začeće vlastitim jajnim stanicama su praktički ravne nuli.  

 

Koje su najplodnije godine za žene?

Pogledajmo vremensku crtu plodnosti kod žena:

  • Dob od 18 do 24 godine

Vaše tijelo je najspremnije za trudnoću i rađanje. Najsnažniji folikuli u jajnicima dozrijevaju prvi, stoga će jajne stanice koje vaše tijelo proizvede u mlađoj dobi vjerojatno biti bolje kvalitete. Rađanjem u mlađoj dobi smanjuje se rizik za urođene mane, kromosomske abnormalnosti i neke druge probleme vezane uz reproduktivno zdravlje.

  • Dob od 25 do 30 godina

Plodnost se smanjuje sa svakom godinom života, ali u kasnim dvadesetima vaše šanse da zatrudnite bez liječničke pomoći su  i dalje prilično stabilne. Ukoliko još niste zasnovali obitelj, ne brinite! Vaše tijelo još uvijek ima izdašnu količinu jajnih stanica.

  • Dob od 31 do 35 godina

U ranim tridesetima, vaše šanse da zatrudnite i dalje su visoke. I dalje imate velik broj kvalitetnih jajnih stanica, međutim, izgledi će u toj dobi početi kontinuirano opadati. Vaša stopa plodnosti postepeno se smanjuje prema dobi od 32 godine. U dobi od 37 godina, ona drastično pada. U tridesetima, vaša je plodnost upola manja u odnosu na rane dvadesete. Usprkos trendovima odgađanja majčinstva koji su prisutni među ženama, sada je krajnje vrijeme za akciju!

  • Dob od 35 do 40 godina

Najveći pad plodnosti događa se u kasnim tridesetima i ranim četrdesetima. Žena u kasnim tridesetima ima upola manje šanse da zatrudni od žene u kasnim dvadesetima. Mladenački izgled i dobro opće zdravstveno stanje nisu garancija plodnosti. Štoviše, u toj dobi rizici kromosomskih problema kod jajnih stanica rastu. Rizici se povećavaju sa svakom dodatnom godinom. To znači da su rizici za spontani pobačaj ili abnormalnu trudnoću veći.

  • Dob od 41 do 45+ godina

U ovoj dobi vaše tijelo se priprema za menopauzu i završetak reproduktivnog  razdoblja. Šanse za postizanje trudnoće prirodnim putem su gotovo nikakve. Vaši jajnici su vrlo vjerojatno iscrpili sve folikule ili se njihove zalihe približavaju kraju. Djeca roditelja ove dobi također imaju veći rizik od niza urođenih mana i komplikacija u trudnoći. Broj slučajeva spontanog pobačaja i kromosomskih abnormalnosti značajno raste u ovom razdoblju života. Trudnoća u starijoj dobi također povećava rizik od komplikacija za majku poput dijabetesa, povišenog krvnog tlaka i preeklampsije. 

female_fertility_timeline

 

Utječe li dob na plodnost i kod muškaraca?

Muška plodnost počinje se smanjivati u dobi od oko 40 do 45 godina, kada se kvaliteta spermija počinje smanjivati. Starija životna dob muškarca smanjuje opće šanse za trudnoću i povećava vrijeme potrebno za ostvarenje trudnoće, kao i rizik od spontanog pobačaja. Djeca starijih očeva također mogu imati povećani rizik od problema s mentalnim zdravljem i problema u razvoju. 

 

 

Ovaj tekst dio je serije "Tvoj vodič do plodnosti", izrađene u sklopu Erasmus+ projekta Zajedno za plodnost / Together for Fertility. Projekt je proveden uz podršku Agencije za mobilnost i programe EU.

 

Izjava o odricanju od odgovornosti: Ovaj sadržaj izražava isključivo stajalište njegovih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.

NOT PUBLISHED
Napisao/la: