Tiskana publikacija o doprinosu OCD-a u Hrvatskoj smanjenju šteta kriznim situacijama
U okviru projekta Plan B - Civilno društvo otporno na krizne situacije udruga Roditelji u akciji – Roda izdala je dokument pod nazivom Iz krize u krizu! Doprinos organizacija civilnog društva u Hrvatskoj smanjenju učinka kriznih situacija.
Autorica dokumenta je Tea Vidović Dalipi, sociologinja, aktivistica, istraživačica migracija i kulturnog identiteta. Posljednjih deset godina razvila je ekspertizu u području migracija kroz dugogodišnju suradnju s Centrom za mirovne studije gdje je razvijala program o azilu i migracijama.
Namjera ovog teksta je kroz prikupljena iskustva organizacija civilnog društva iznijeti preporuke za unapređenje postojećeg sustava upravljanja kriznim stanjima, ali i podržati zajednicu u promišljanju aktivnosti za smanjenje kriznih stanja.
Krizne situacije i krizna stanja jesu trenuci u kojima se rađa iskra civilnog društva, aktivizma u zajednici i opća svijest o tome da svi možemo utjecati na okolinu u kojoj živimo.
Najčešće su to stanja uzrokovana sukobima i nemirima koje izaziva čovjek, a koje dovode do ratova. No u posljednje vrijeme svjedočimo prirodnim fenomenima koje također prouzrokuje čovjek, a koji imaju katastrofalne posljedice za živa bića i okolinu. Ta su nam se neplanirana i iznenadna stanja u posljednjih nekoliko godina dogodila već više puta - poplave, potresi, pandemija, rat u Ukrajini. Ipak, ovakva stanja nisu ništa novo jer su se događala kroz povijest čovječanstva te uzrokovala goleme ljudske i materijalne gubitke i štetu za okoliš.
Upravo zato je važno postaviti kvalitetno krizno upravljanje na način da se proaktivno i preventivno djeluje na različite prijetnje te da se umanjuje rizik od njihova prerastanja u krizu. Specijalizirane agencije Ujedinjenih naroda (UN) često su te koje su preuzimale ulogu u upravljanju kriznim stanjima te uklanjanju njihovih posljedica.
Hrvatska je tijekom perioda mnogih kriza imala aktivirane razne sustave upravljanja kriznim stanjima i uklanjanjem posljedica. Organizacije civilnog društva njeguju vrijednosti poput filantropije, solidarnosti i empatije zbog čega su često među prvim pružateljima podrške zajednici u kriznim situacijama.
Riječ je o iznenadnim neplaniranim situacijama koje organizacije civilnog društva dovode u stanja gdje u vrlo kratkom roku moraju reorganizirati svoje redovno djelovanje, projektne obaveze i obaveze prema korisnicima. Recentna iskustva pokazala su koliko je značajan doprinos organizacija civilnog društva u kriznim stanjima i zato je ova tema važna.
Krize će se sigurno ponavljati, ali mi se na temelju iskustva možemo bolje pripremiti za nove krize - sada i danas kada krize nema i kada smo u odsutnosti adrenalina. Organizacije civilnog društva imaju redovne aktivnosti koje su financirane unaprijed planiranim projektima te se vrlo često događa da u takve okolnosti nastupi kriza.
U kriznim situacijama mnogi žele dati svoj doprinos pa je zato važno za svako krizno upravljanje uspostaviti mehanizam koordinacije kako bi djelovanje bilo jasno, a investicije, vrijeme i financijska sredstva bili optimizirani. Međunarodne organizacije, posebice specijalizirane UN agencije, imaju specifičnu poziciju i ulogu u djelovanju u kriznim stanjima. One djeluju unutar velikih struktura i hijerarhija, imaju stabilnu financijsku strukturu te jasno definirane obaveze i odgovornosti u skladu s međunarodnim konvencijama.
Projekt PLAN B jest projekt koji provodi udruga Roda, a koji je tijekom provedbe imao više aktivnosti. Neke od aktivnosti uključivale su komunikaciju i rad s organizacijama civilnog društva koje su djelovale u različitim krizama.
U početnoj fazi provedbe projekta odlučile smo se za proces samoprocjene organizacija civilnog društva za uspješan odgovor u kriznim situacijama. U tu je svrhu izrađen upitnik koji je objavljen 27. srpnja 2022. na web stranici www.roda.hr te na društvenim mrežama, u grupama koje okupljaju više od 1000 članova i članica – aktivista i aktivistica različitih organizacija civilnog društva te je konačno odaslan i elektronskom poštom na više od 160 organizacija civilnog društva. Navedeni upitnik je ispunilo 35 predstavnika i predstavnica organizacija civilnog društva. Njihova iskustva, promišljanja i preporuke uključene su u izradu ove publikacije.
Također, dokumentu su obrađene teme sposobnosti civilnog društva za krizne odgovore, poveznice djelovanja i pogled u budućnost te preporuke za djelovanje u kriznim situacijama i za organizacije civilnog društva i za nadležna tijela..
Dokument možete preuzeti OVDJE ili na dnu teksta.