Roda na Islandu
U okviru projekta RADAR – Osnaživanje zagovaračkih potencijala udruga za zaštitu ženskih prava u zdravstvu Rodin tim proveo je na Islandu četiri intenzivna radna dana, od 27. do 30. lipnja 2022. godine tijekom kojih su nam naše islandske partnerice, Women's Counselling, omogućile prijenos znanja i iskustva o tehnikama za suzbijanje dominacije, Master Suppression Techniques (MST). Kroz ovu iznimnu bilateralnu suradnju pripremile smo nacrt programa za trening trenerica o tehnikama za suzbijanje dominacije koji će uskoro biti predstavljen prvim polaznicama u Hrvatskoj.
Osvještavanje tehnika dominacije pomoći će ženama lakše prepoznavanje situacija u kojima su se našle u neravnopravnom položaju što često primjećujemo u svjedočanstvima žena o tretmanima u zdravstvenim ustanovama tijekom različitih ginekoloških postupaka. Suptilne metode, koje najčešće koriste muškarci na pozicijama moći, poput ignoriranja, uskraćivanja informacija, izazivanja osjećaja krivnje i drugih, ostavljaju žene s osjećajem da su njihova prava prekršena. U osvještavanju tih tehnika, prepoznavanju i protumjerama koje žene mogu koristiti kako bi promijenile odnos moći, učile smo od islandskih udruga, stručnjakinja i aktivistikinja koje pružaju podršku ženama, žrtvama nasilja, provode kampanje za osvještavanje javnosti o suzbijajanju nasilja i rodnoj ravnopravnosti, pružaju peer to peer podršku.
Nevladina organizacija Stigamot pruža podršku savjetovanja i edukacije u području seksualnog nasilja, podiže svijest mladih i šire javnosti o oblicima seksualnog nasilja, zagovara unapređenje sustava s ciljem suzbijanja seksualnog nasilja i bavi se zagovaračkim aktivnostima. Iza njih je niz uspješnih kampanja, a jedna od najprepoznatljivijih bila je Sjúkást - Crazy Love kojom su se mladi osvještavali o nasilnim vezama i o važnosti poštivanja vlastitih i tuđih granica u intimnim odnosima. Njihove kampanje, istovremeno edukativne i aktivističke, bile su sjajan primjer iznimno uspješnih kampanja koje nam je predstavila Steinunn Gudjonsdottir.
Olafur Jonsson, stručnjak za društvene mreže koji je sudjelovao u brojnim kampanjama za osvještavanje javnosti o nasilju među mladima i ženama pokazao nam je kako u okviru naše kampanje koju planiramo provesti kao dio ovog projekta, što preciznije targetirati našu ciljanu skupinu video kampanjom koju ćemo pripremiti s partnerskom organizacijom Otvorena medijska grupacija (O.M.G.).
Na Islandu je odlično razvijena mreža omladinskih centara u kojima se provodi niz aktivnosti za mlade kroz koje, među ostalim, uče o korisnim životnim vještinama pa tako i o čuvanju vlastitih i poštivanju tuđih osobnih granica. S njima često radi Iris Osk Ingadottir koja u svome radu koristi nekonvencionalne metode učenja koje nam je demonstrirala. Posebno nam je zanimljivo bilo isprobati neke od tehnika kazališta potlačenih (Theater of the Oppressed).
Bjarney Run Haraldsdottir iz obiteljskog pravnog centra Bjarmahlíð na sjeveru Islanda, u gradu Akureyri, pruža podršku ženama, žrtvama nasilja. Pokazala nam je video kolaž s različitim primjerima tehnika dominacije uključujući gaslighting i mansplaining. Također nas je upoznala s radom dr. Kristin Neff i pojmovima tender self-compassion i fierce self-compassion kojima žene koju su pretrpjele neki oblik poniženja ili nasilja mogu same sebi pomoći na način kojim bi pomogle svojim bliskim osobama. Islandske aktivistkinje redifinirale su pojam „stručnjakinja“ jer su mnoge od njih i same bile žrtve nasilja. Nakon što im je bila pružena podrška, osnažile su se i educirale te tako počele pružati podršku drugim ženama, žrtvama nasilja. Bjarney je jedna od njih.
Uskloništu za žene podršku pruža Sigþrúður Guðmundsdóttir koja u svom radu sa ženama, žrtvama nasilja, koristi znanje o tehnikama dominacije. Objasnila nam je kako stručnjakinje kroz razgovor osvještavaju žene koje dolaze u sklonište po savjet, o tehnikama dominacije nakon čega neke od njih počinju shvaćati da su pretrpjele nasilje. Stručnjakinje iz skloništa za žene razvile su upitnik koji je ujedno edukativan i koji pomaže osvijestiti ženama, ali i muškarcima jesu li žrtve ili nasilnici. Na kraju upitnika dobivaju preporuke što napraviti i kome se obratiti za pomoć.
Margaret Steinarsdottir radi uIslandskom centru za ljudska prava (IHRC) koji pruža podršku ranjivim skupinama, posebice imigrantima među kojima je veliki broj žena i koje, često puta zbog toga što su ekonomski ovisne o svojim partnerima, budu žrtve obiteljskog nasilja. Bilo nam je zanimljivo slušati o iskustvu rada s imkigrantkinjama iz različitih zemalja jer takvo iskustvo imamo i mi u Rodi još od izbjegličke krize prije više godina.
Naša partnerica i organizatorica radionica i predavanja u Reykjaviku, Thornbjorg Inga Jonsdottir iz organizacije Women's Counselling, zadnji dan je za nas priredila obilazak zgrade Hallveigarstaðir koja je dobila ime po prvoj ženi koja je u 9. stoljeću doselila na Island, Hallveig Fróðadóttir. U toj zgradi smještene su važne islandske ženske organizacije. Tijekom obilaska zgrade slušale smo povijesni pregled ženskog pokreta na Islandu s posebnim naglaskom na organizaciji prosvjeda Women's Day Off 2000. godine čiju organizaciju je inicirala naša partnerica Thornbjorg Inga Jonsdottir.
#acfhrvatska