Održana radionica pružanja neodgodive prve pomoći
U okviru projekta Plan B planirano je jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva u pružanju neposredne podrške korisnicima i korisnicama u eventualnim kriznim situacijama.
Prva od tri tzv. NNNI („ništa nas ne smije iznenaditi“) radionica imala je za cilj educirati članice i članove partnerskih udruga na pružanje neodgodive prve pomoći uz upotrebu automatskog vanjskog defibrilatora (AVD).
Edukacije su organizirane u lokalnim zajednicama, u suradnji sa županijskim Zavodima za hitnu medicinu i s gradskim društvima Hrvatskog Crvenog križa, i to:
- 13. svibnja 2022. organizirana je edukacija za pet zaposlenica i zaposlenika udruge Proni u Zavodu za Hitnu medicinu Osječko-baranjske županije,
- 1. lipnja 2022. organizirana je edukacija za pet zaposlenica udruge Murid u Zavodu za hitnu medicinu Međimurske županije,
- 9. lipnja 2022. organizirana je edukacija za pet zaposlenica udruge Centra za nestalu i zlostavljanu djecu u Zavodu za Hitnu medicinu Osječko-baranjske županije i
- 10. lipnja 2022. organizirana je edukacija za pet zaposlenica i članica udruge Roditelji u akciji – Roda u Gradskom društvu Hrvatskog Crvenog križa Zagreb.
Tako je ukupno 20 sudionica i sudionika organizacija civilnoga društva naučilo kako prepoznati stanja zastoja srca i usvojilo praktična znanja i vještine koje im omogućuju da u susretu s osobom koja ima zastoj srca, mogu pružiti neodgodivu prvu pomoć uz upotrebu pravilne masaže srca i umjetnog disanja, osigurati održavanje dišnog puta, te znaju upotrijebiti automatski vanjski defibrilator, onda kad je dostupan. Dostupnost i upotreba AVD-a iznimno je važna jer se intervencijom unutar tri do pet minuta od trenutka zastoja srca mogućnost preživljavanja osobe povećava na više od 50 posto. Popis dostupnih AVD uređaja u Hrvatskoj dostupan je na linku.
Vjerojatno i najvažnija lekcija koju su sudionice i sudionici ovih edukacija naučili je da se upotrebom AVD-a ne može naštetiti osobi koja je u ventrikularnoj fibrilaciji. Prijenosni uređaj izdaje korisnicima jasne audio upute na hrvatskom jeziku, vrši analizu srčanoga ritma i preporučuje ili ne preporučuje defibrilaciju i tako vodi osobu koja ga koristi kroz cijeli postupak oživljavanja. Javno dostupni AVD uređaji nisu namijenjeni isključivo zdravstvenim radnicima i radnicama, on je namijenjen svakoj osobi koja se nađe u situaciji kada se pomoć osobi bez srčanoga ritma mora neodgodivo pružiti.
Uz korištenje AVD-a sudionice/ci su se podsjetili i vještina pružanja osnovnih mjera oživljavanja (tzv. BLS - basic life suport ), reanimacije uz pomoć masaže srca i umjetnog disanja. Kroz brojna pitanja, sudionice i sudionici edukacija dobili su odgovore na pitanja o hitnim stanjima za koje je pretpostavka da se mogu dogoditi u njihovom u radnom okruženju i u radu s korisnicama i korisnicama u kriznim situacijama: tako su upoznati s hitnim stanjima i postupcima kod alergijskih reakcija, asmatskih napadaja, moždanih udara, epilepsije, trovanja, uboda i ugriza otrovnih životinja, gušenja kod djece i odraslih, padova i prijeloma, zaustavljanja krvarenja, napadaja panike i sl.
Evaluacije radionica potvrđuju veliko zadovoljstvo usvojenim novim znanjima, a među odgovorima izdvajamo:
„Ova radionica mi najviše koristi u svakodnevnom životu jer radim s osobama koje se smatraju ranjivim skupinama. Također svaka situacija koja je povezana sa životnom ugrozom, a to je zastoj srca i disanja smatra se kriznom situacijom na koju sada mogu spremno odgovoriti.“
„Ova edukacija bi trebala biti dio obveznog obrazovanja u školama!“
„Nestao mi je strah od "spašavanja", sad mislim da bih se snašla u takvoj situaciji puno više nego prije. Zorno nam je opisano dosta situacija i preporučenih protokola. Doktorica ima dosta iskustva.“
„Savršen omjer predavanja i praktičnog rada, veliki naglasak stavljen na uvježbavanje i kvalitetu pružanja pomoći što mi se najviše i svidjelo.“
„Najvažnije mi je bilo to da sam osvijestila da je važno pružiti prvu pomoć čak i ako nešto ne znam najbolje, bolje je učiniti nešto, nego ništa.“