Održana radionica o online učenju

Udruga Roda organizirala je početkom svibnja radionicu o načinima online prenošenja znanja kao i alatima uz pomoć kojih se kreiraju online edukativni sadržaji.
Koliko je važno baratati barem osnovnim alatima o e-učenju i općenito prenošenjem online edukativnog sadržaja najbolje je pokazalo vrijeme pandemije uslijed COVID-a kada je to bio vrlo često jedini kanal za komunikaciju i učenje, pogotovo s mladima. 

Za dio upravnog i izvršnog tima, Roda je organizirala edukaciju o e-učenju početkom 2020. godine. U isto vrijeme je krenula krizna situacija s COVID-om te su znanja i alati koje smo dobile na toj edukaciji, omogućili da brzo i efikasno organiziramo novi način komunikacije s korisnicima, jedini moguć u tom trenutku - online.
Budući da su online tečajevi u jednom intenzivnom periodu bili jedini sadržaji pripreme za roditeljstvo koji su bili dostupni roditeljima i bitno su olakšali situaciju novim i budućim roditeljima, odlučile smo edukaciju organizirati i u okviru projekta Plan B - civilno društvo otporno na krizne situacije s namjerom da veći broj organizacija usvoji alate koji su se u ovoj krizi pokazali kao ključni za nastavak rada edukativnih programa sa značajno većim obuhvatom korisnika.

 

Na radionicu su stigli timovi iz Osijeka (Proni centar za socijalno podučavanje i Centar za nestalu i zlostavljanu djecu) i Čakovca (Centar za ranu intervenciju u djetinjstvu MURID) koji su bili vrlo zadovoljni odrađenom radionicom. Dobili su informacije kako kreirati online sadržaje kao podršku u kriznim situacijama te puno primjera dobre prakse koje mogu primijeniti u svojim aktivnostima. 

Također, dio Rodinog tima (koji nije imao prilike ranije) sudjelovao je na edukaciji te dobio nove ideje za izradu online edukativnih sadržaja.


U dva dana edukacije, polaznice su učile o prednostima 
blended learninga - kombinaciji online i offline oblika prenošenja znanja te definirale koje su kombinacije metoda najučinkovitije u temama kojima se bave. Upoznale smo različite tehnologije za poučavanje, upoznale smo se s terminologijom digitalnog učenja i istražile prednosti i nedostatke svakog oblika. 
Osvijestile smo razine interaktivnosti koje je moguće postići kombinacijom različitih alata te koja je razina interaktivnosti pogodnija za komuniciranje u odnosu na vrste sadržaja i ciljane skupine kojima se obraćamo.

Tijekom drugog dana edukacije upoznale smo se s fazama instrukcijskog dizajna te modelima razvoja e-learning sadržaja, a raspravljale smo i o trenutnom trendu u edukaciji općenito - gejmificiranju učenja.

Radionicu je vodila Maja Katinić Vidović iz Learning Wizarda koja je kroz dva dana polaznicama dala mnoge nove ideje kako kreirati dobre e-tečajeve. 

Polaznice su prema evaluaciji radionice bile i više nego zadovoljne te je radionica ispunila njihova očekivanja. Na pitanje "u kojoj ste mjeri zadovoljni radionicom" 7 sudionica dalo je maksimalnu ocjenu  (ocjena 5), dok su je dvije sudionice ocijenile ocjenom 4 (prosječna ocjena 4,78).  Također, predavačica je svoje metode rada dobila 8 maksimalnih ocjena te jednu ocjenu 4 (prosječna ocjena 4,89). 

Na pitanje "koliko je ova radionica doprinijela unapređenju rada organizacije" 6 sudionika dalo je maksimalnu ocjenu, 2 sudionika ocjenom 4 te jedan sudionik ocjenom 3 (4,56) . 

 

Prenosimo i neke od dojmova:

Predavačica je bila zanimljiva, dala nam je puno primjera iz prakse te mi se svidjelo što je zaista stručna u području e-learninga, ali nam je uspjela prenijeti osnove kako bismo i mi laici razumijeli osnovne principe e- učenja.

Sjajno i jasno predavanje, predavačica je prenijela entuzijazam i osjećam da mogu kreirati sadržaje e-tečajeva.

Izvrsno organizirana radionica s temom koja je primjenjiva i korisna. Svaka čast!

Radionica je bila zaista važna za podršku u kriznim situacijama jer smo dobili informacije kako kreirati online tečajeve tj. kako bismo mogli svoje usluge prebaciti u online format ukoliko se nalazimo u kriznoj situaciji.

NOT PUBLISHED
Napisao/la: