Program konferencije "Podrška roditeljstvu <3"

9:30 - 10:00

Registracija

 

10:00 - 10:25

Otvaranje konferencije

Državna tajnica za demografiju Željka Josić, dr. med., Središnji državni ured za demografiju i mlade

Pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba, dr. sc. Romana Galić

Viša stručna savjetnica u Odjelu za obrazovanje odraslih, Agencija za mobilnost i programe EU, Marija Pavlović Bolf

 

10:25 - 10:45

Predstavljanje mobilne aplikacije i drugih rezultata projekta Roditeljstvo+, Daniela Drandić (Roda, Hrvatska)

S modernim tehnologijama mijenjaju se navike roditelja male djece općenito. Kako doprijeti do njih i kako osigurati da dobiju kvalitetne, znanstveno utemeljene informacije? Predstavit ćemo glavne rezultate projekta Roditeljstvo+ kojeg vodi udruga Roda u okviru Erasmus+ projekta u partnerstvu s udrugama iz Češke, Mađarske, Slovenije i Španjolske - edukacije voditeljica radionica za roditelje te mobilnu aplikaciju za roditelje djece 0-3 godine.

 

10:45 - 11:30

Odgoj bez grđenja može promijeniti svijet, Nicola Schmidt (Njemačka)

Najvažniji i najjednostavniji razlog zbog čega djecu ne bi smjeli grditi je jednostavan: ne funkcionira. Znanstveni dokazi ukazuju na to da ni grđenje, vikanje ni kažnjavanje ne poboljšavaju ponašanje djece na duge staze. Roditelji koji poštuju svoju djecu odgajaju, djecu koja poštuju svoje roditelje; na isti način smireni roditelji odgajaju djecu koji se lijepo ponašaju, a tolerantni roditelji odgajaju suradljivu djecu.
Odgoj koji naglašava pritisak, kažnjavanje i kontrolu je ono što su mnogi od nas sami doživjeli u svom djetinjstvu. No, vrijeme je pokazalo da autoritivan odgoj odgaja ljude koji se teško nose s izazovima našeg vremena. Budućnost treba ljude koji mogu fleksibilno razmišljati, koji su voljni nositi se s izazovima, koji znaju surađivati s drugima i kojima su usađene vrijednosti brige za druge, solidarnost i zajedništvo. Naša djeca su zapravo svjetski građani koje svijet budućnosti tako silno treba. I zbog toga, odgoj bez grđenja može promijeniti svijet. U ovom predavanju prikazat će se dokazi, ali i jednostavne, svakodnevne metode koje roditelji mogu primjenjivati sa svojom djecom.

 

11:30 - 12:15  PAUZA ZA KAVU S LAGANIM SNEKOM

 

12:15 - 12:50

Tata kakav želim biti, Nicola Schmidt (Njemačka)

Nakon što su im se rodila djeca, a dok su još bili u rodilištu, australski znanstvenik Richard Fletcher pitao je očeve zbog čega su pohađali edukacije o roditeljstvu i zbog čega žele odgajati djecu na način koji je različit od onog na koji su ih odgajali njihovi očevi. Odgovori su bili slični: jer se to od njih očekuje u modernom svijetu, jer žele različiti odnos sa svojom djecom, a velik broj je baš odgovorio „nadasve, vjeruj mi, ako odgajam svoje dijete kao što je mene moj otac odgajao, supruga će me ubiti!“

Moderni očevi trebaju nove uzore u avanturi zvanoj roditeljstvo. U moderno vrijeme polako se odmičemo od modela kućanstva gdje vlada poslušnost do kućanstva gdje se dogovara i pregovara. Razumijemo vrijednost dobrih odnosa s djecom i odgajamo djecu onako kako bismo htjeli da su nas odgajali. Od prvog dana života, prisutni i brižni očevi utječu na dugoročnu emocionalnu stabilnost djece.
Ovo predavanje ukazat će na to koliko su očevi važni za novorođenčad, što zapravo znači ploviti obiteljskim brodom, kako očevi nisu poput druge majke te kako se muškarci mogu ostvariti kao očevi na način koji je autentičan njima.

 

12:50 - 13:10
Kako mijenjati paradigmu očinstva u Hrvatskoj, Anamarija Sočo (Status M, Hrvatska)

Osamdeset posto muškaraca tijekom svog života postat će očevi, ali gotovo svi muškarci imat će priliku biti na neki način uključeni u život djeteta. Aktivni angažman muškaraca u životima njihove djece i partnera_ica nosi brojne dobrobiti ženama, djeci, ali i samim muškarcima: poboljšanje zdravlja majke, kvalitetniji partnerski odnosi, smanjenje nasilja nad ženama i djecom te dugoročni pozitivni učinci na život djece. Hrvatska je duboko patrijarhalno društvo gdje je uloga oca još uvijek svedena na vrlo tradicionalne okvire. Status M svojim rodno transformativnim intervencijama pokušava promijeniti tu uvriježenu paradigmu očinstva i potaknuti muškarce na preuzimanje brižne i aktivne očinske uloge.

 

13:10 - 13:30
Kako motivirati roditelje za sudjelovanje na radionicama o roditeljstvu, Nina Pećnik i Sonja Pribela-Hodap (Rastimo zajedno, Hrvatska)

Uključivanje roditelja u grupne aktivnosti podrške roditeljstvu ovisi o dostupnosti podrške i potrebi za njom, ali i o obilježjima ponuđenih aktivnosti, samih roditelja pa i šire zajednice. Program radionica s roditeljima „Rastimo zajedno“ pruža se od 2009. godine roditeljima djece rane i predškolske dobi (ponajviše kroz dječje vrtiće širom Hrvatske), a slijedili su ga i drugi programi namijenjeni roditeljima djece s teškoćama u razvoju, očevima, roditeljima u zahtjevnijim okolnostima roditeljstva koji su do danas ukupno obuhvatili gotovo 10 000 roditelja. U izlaganju će se prikazati preporuke za motiviranje roditelja na sudjelovanje u radionicama o roditeljstvu, temeljem iskustava uključivanja heterogene skupine majki i očeva predškolske djece u različite oblike programa „Rastimo zajedno“.

 

13:30 - 13:50

Savršeno roditeljstvo na društvenim mrežama, Marija Renić (Roda, Hrvatska)

Društvene mreže nisu stvarnost no ipak ih svakodnevno pratimo i patimo za onim što vidimo, a sami nemamo.
Roditeljstvo koje se prikazuje na društvenim mrežama najčešće je savršeno i utječe na raspoloženje i odluke roditelja koji žive u nesavršenom svijetu. U predavanju "Savršeno roditeljstvo na društvenim mrežama" istražujemo kako podsjetiti roditelje da skinu filtere s ekrana, čitaju između redaka i spriječe da im dječje odrastanje prohuja s Instagramom.

 

13:50- 14:10

Prednosti i mogućnosti koje nose programi Erasmus+Daniela Drandić (Roda, Hrvatska)

Koje mogućnosti nude programi Erasmus+ za odrasle i za stručnjake u obrazovanju?
Više informacija o mogućnostima i prednostima za vaše organizacije predstavit ćemo u ovom predavanju. 

 

Voditeljica programa: Dora Kolačko, Roda

 

 

Prijavite se putem on-line obrasca

 

 

Program u PDF obliku
Program u PDF obliku

NOT PUBLISHED
Napisao/la: