Mirenje (medijacija) - alternativan način za postizanje prav(ed)nog rješenja

O mirenju / medijaciji

Zaštitu za povredu prava i rješenje konflikata/sporova moguće je pronaći i izvan suda, brže, jeftinije i humanije. Mirenje/medijacija u Hrvatskoj postoji od 2003., od kada je stupio na snagu Zakon o mirenju. Kako je dobrovoljna i povjerljiva, za pokretanje je potrebna suglasnost svih sudionika. Na sastancima koji se zakazuju i traju prema dogovoru, svi imaju mogućnost ispričati sve ono što je za njih važno, na svima razumljivom jeziku. Sudionici uz pomoć i vodstvo stručne osobe, koju sami mogu izabrati, kreiraju zajedničko rješenje. Jedna od akreditiranih institucija je Hrvatska udruga za medijaciju, a moguće je pokrenuti proces i pred nekim sudovima, ako je sudski spor već u tijeku. Pravobraniteljice u Hrvatskoj su također ovlaštene provoditi mirenja. U HUM-u je 2021. godine 75 posto slučajeva završilo pisanim dogovorom, tzv. nagodbom, nakon tri sata.

 

Zaštita prava žena i reproduktivnih prava i zdravlja uz primjere dobre prakse

U sporu sa zdravstvenom ustanovom, posebno ako se radi o posljedici nastaloj zbog propusta/pogreške liječnika_ce, ono što pacijenti žele je da ih se čuje, traže objašnjenje i upute kako ublažiti posljedice (ako je to moguće), emocionalnu podršku, iskrenu komunikaciju, ispriku i uvjerenje da se takav štetni događaj neće dogoditi nikome drugome. Istraživanja su pokazala da priznavanje liječničkih pogrešaka koje su dovele do medicinske ozljede može poboljšati odnose između pacijentica i liječnika, smanjiti bijes i povećati povjerenje pacijenata. Utvrđeno je da mirenje između zdravstvenih djelatnika i pacijenata u vezi nastalih ozljeda olakšava proces zacjeljivanja te otvara suradnju za daljnju skrb, ubrzava oporavak i rehabilitaciju. Zato ne čudi da se u Kini 90 posto medicinskih postupaka riješi mirenjem/medijacijom, a prosječno vrijeme trajanja je 87 dana. Europski sud za ljudska prava također zagovara prijateljsko postizanje rješenja u bilo kojoj fazi postupka. Konkretan primjer uspješnog rezultata sa sklopljenom nagodbom pronađen je u SAD-u (Boston), gdje je 2018. provedeno mirenje prije pokretanja tužbe, a u vezi naknade štete radi smrti 34-godišnje pacijentice nakon poroda. Bolnica nije imala uvjete za visoko rizične trudnoće te je zbog toga užoj obitelji preminule isplatila 12.000.000 USD-a.

Osim pomoći u rješavanju kroz potpomognute pregovore za već nastale probleme/posljedice, medijatorske vještine mogu se koristiti i za prevenciju sukoba/nesuglasice te zaštitu prava na informiranost te dostupnost/kvalitetu zdravstvenih usluga. Primjere pomoći u komunikaciji i razumijevanju te ublažavanju zabrinutosti nalazimo u Londonu u bolnici svetog Thomasa, gdje postoji služba za mirenje između roditelja i zdravstvenog osoblja, te na Novom Zelandu uz primalju - medijatoricu za trudnice i obitelji. U nekim su državama i zakonom formirane posebne regionalne komisije za izvansudsko rješavanje sporova, poput Komisija za medijaciju i kompenzaciju, kojih ima 23 u Francuskoj. Godine 2017. broje ukupno više od 4600 zahtjeva. Trećina je riješena pozitivno u trajanju od manje od 9 mjeseci.

 

Preporuke pravnih i medicinskih stručnjaka o korištenju mirenja / medijacije u Hrvatskoj 

„Mirenje, a ne sudovanje, najdjelotvorniji je način rješavanja sukoba u zdravstvu“, zaključeno je na proljetnom simpoziju medicinske etike Hrvatskoga liječničkog zbora 2019. na temu “Etički aspekti rješavanja sukoba u medicini: mirenje/sudovanje”. Kad promatramo predmete koji se tiču navodne liječničke pogreške tijekom trudnoće i poroda, u Hrvatskoj je uobičajeno voditi građanski sudski postupak, unatoč tome što je skup, stresan, dugotrajan i neizvjestan, uz rezultat „sve ili ništa“, istaknuo je profesor Alan Uzelac s Pravnog fakulteta u Zagrebu. Umjesto toga, predložio je dva bolja načina rješavanja takvih sporova, kroz interne sustave rješavanja pritužbi te sustave mirenja/medijacije ili arbitraže.

 

Izvori:
Medijacija kao univerzalni lijek za zdravstvene sporove
Izvješće o radu Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2017. godinu
Predmeti pred ESLJP-om, web stranica Ustavnog suda RH
Dešić Josip, Odgovornost liječnika i naknada štete prema francuskom zakonu o pravima pacijenata i kvaliteti zdravstvenog sustava od 4. ožujka 2002., Zagrebačka pravna revija, Vol. 9 No. 1, 2020., str. 37-59.
The Irish Times; Dispute delaying abortion investigation goes to mediation
Using mediation as a dispute resolution tool in healthcare disputes in Ireland
 
http://www.lubinandmeyer.com/cases/maternal-mortality-lawsuit.html
https://bmchealthservres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12913-020-5044-7
https://www.aims.org.uk/journal/item/mediation-and-birth
https://www.mediate.com/articles/hacopian-medical-malpractice.cfm
acf,acfcroatia
NOT PUBLISHED
Napisao/la: