Pitajte stručnjake! Prilika za učenje o digitalnim izazovima današnje djece i roditelja
U okviru projekta Razmisli pa klikni od vrtića, koji Roda provodi uz financijsku podršku Grada Zagreba, organiziramo Zoom susrete s različitim stručnjacima iz tema odrastanja djece u digitalno doba i izazova s kojima se tijekom odrastanja susreću i djeca i njihovi roditelji.
Treća tema: Sigurnost djece na internetu
Treća tema je na rasporedu u četvrtak, 17.2.2022. u 17:30.
Naši su gosti stručnjaci, partneri iz udruge Suradnici u učenju, Lidija Kralj i Darko Rakić.
Djeca se, zbog nedostatka iskustva, znanja i vještina komunikacije, zbog svoje otvorenosti i naivnosti, na internetu susreću s mnogim izazovima i osobama (odraslima ili djecom) koje im mogu ili žele nauditi, pa se prednosti interneta mogu lako iskoristiti na njihovu štetu.
Da bi na vrijeme prepoznali potencijalno opasne situacije i adekvatno se zaštitili od izlaganja zlonamjernim i neprimjerenim sadržajima i osobama, i odrasli i djeca trebaju dobro poznavati opasnosti interneta i znati kako ih izbjeći i kome se obratiti za pomoć ukoliko postanu žrtvom.
Imate li pitanja za naše goste – stručnjake, možete ih postaviti putem obrasca, a naš razgovor s njima, u kojemu ćemo im postaviti i vaša pitanja, moći ćete pratiti u četvrtak, 17.2.2022. u 17:30 na Rodinom Facebook kanalu, a snimku kasnije i na YouTubeu.
Prva tema: Gaming
Prva tema koja je na rasporedu u četvrtak, 27.1.2022. u 17:30 je Gaming.
Gošće stručnjakinje dolaze iz Centra za sigurniji internet i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu: Martina Nikolić (psihologinja), Vanja Šokić (psihologinja), Ana Veočić (socijalna radnica).
Velika je vjerojatnost da je i vaše dijete predškolske i školske dobi barem djelomično okupirano igranjem video igara – gamingom. Imate li kontrolu nad sadržajima koje dijete koristi i igrama koje vaše dijete igra? Možda ste stava da u gamingu nema ničeg lošeg – znate otprilike koje igre dijete igra, ili ste koji put i zaigrali s njime, ali barem znate da je dijete kod kuće.
Aktivnost koju prakticira više od 2,3 milijarde ljudi na svijetu (prosječne dobi 34 godina!), a u Hrvatskoj svako četvrto dijete (na igraćoj konzoli) i online svako četvrto dijete u dobi od 9 do 17 godina traži da roditelji obrate pažnju.
Iako ima i pozitivnih strana (ako su primjerene dobi i mladi igrač troši na njih umjereno vremena), postoji i ona druga strana gaminga – negativan utjecaj na razvoj djece i mladih, rizici koje donosi. Zbog toga je nužno znati više o ovoj temi i osigurati da gaming za vaše dijete ostane niskorizična (povremena) zabava.
Imate li pitanja za naše gošće – stručnjakinje, možete ih postaviti putem obrasca, a naš razgovor s njima, u kojemu ćemo im postaviti i vaša pitanja (selekciju njih), moći ćete pratiti u četvrtak, 27.1.2022. u 17:30 na Rodinom Facebook kanalu, a snimku kasnije i na YouTubeu.
Druga tema: Utjecaj ekrana na rani razvoj djeteta
Druga tema je na rasporedu na Dan sigurnijeg interneta, u utorak , 8.2.2022. u 17:30.
Gošće stručnjakinje dolaze iz DV Dubrovnik i DV Pčelica, Dubrovnik: Alma Džanović Mateljan, magistra edukacijske rehabilitacije i Severina Hađija, magistra psihologije.
Rano djetinjstvo iznimno je važan period u kojemu dijete stječe zdrave životne navike, optimalno raste i razvija se uz puno kretanja van kuće i nužno treba redovitu socijalnu interakciju, s vršnjacima, ali i odraslim osobama, osobito roditeljima. Jednom propušten, ovaj se period ničime ne može nadoknaditi.
Ako je vaše dijete zadovoljilo svoje razvojne potrebe i uspijevate u svojoj obitelji i djetetovom okruženju osigurati primjerene uvjete, možda još uvijek tražite odgovor na pitanje za generaciju koja odrasta u 21. stoljeću - što s ekranima?
Kako uskladiti razvojne potrebe ranog djetinjstva s lakoćom postojanja koje mnogim roditeljima ekrani dopuštaju i omogućuju? O tome i sličnim temama razgovaramo s Almom Džanović Mateljan i Severinom Hađijom.
Imate li pitanja za naše gošće – stručnjakinje, možete ih postaviti putem obrasca, a naš razgovor s njima, u kojemu ćemo im postaviti i vaša pitanja, moći ćete pratiti u utorak, 8.2.2022. u 17:30 na Rodinom Facebook kanalu, a snimku kasnije i na YouTubeu.