Revidirana pitanja i odgovori o cjepivima protiv COVID-19 (listopad 2021.)
Revidirana pitanja i odgovori o cijepljenju protiv COVID-19 za trudnice, dojilje i žene koje planiraju trudnoću (listopad 2021.)
U lipnju 2021. prevele smo tada važeća Pitanja i odgovore o cijepljenju protiv bolesti COVID-19 tijekom trudnoće i dojenja britanskog Kraljevskog zbora porodničara i ginekologa (RCOG). Ovaj tekst donosi ažurirane preporuke Kraljevskog zbora s datumom 11. listopada 2021., prilagođene za čitatelijce i čitatelje koji nisu zdravstveni djelatnici, odnosno napisane laičkim jezikom. U preporukama se također nalaze i informacije za žene koje planiraju trudnoću.
Najveća razlika u Pitanjima i odgovorima prevedenima u lipnju u odnosu na ove jest da je sada jasna preporuka da se i trudnice, dojilje i žene koje planiraju trudnoću cijepe. Naime, u vrijeme pisanja ovog teksta, necijepljene trudnice predstavljaju 20% pacijenata na bolničkom liječenju zbog bolesti COVID-19 u Engleskoj. Broj trudnica na intenzivnom liječenju također se povećava u Irskoj. I u Hrvatskoj je broj oboljelih od bolesti COVID-19 trenutno u velikom usponu, a trudnice, dojilje i žene koje planiraju trudnoću imaju pravo na točne informacije da bi mogle same donositi informirane odluke u pandemiji.
Početkom studenog 2021., tri hrvatska stručna društva (Hrvatsko društvo za perinatalnu medicinu, Hrvatsko društvo za ginekologiju i opstetriciju i Hrvatsko društvo za humanu reprodukciju) izdali su prve hrvatske preporuke za cijepljenje protiv COVID-19 za trudnice, dojilje i žene koje planiraju trudnoću. Pozdravljamo taj dokument, namijenjen stručnjacima. Ova pitanja i odgovora sjajno komplementiraju te hrvatske smjernice, dajući razumljive i potkrijepljene odgovore na najčešća pitanja.
Odabrale smo prevesti upravo preporuke RCOG-a iz više razloga: redovito se ažuriraju u skladu s novim saznanjima, temelje se na znanstvenim dokazima, pristupačne su i razumljive. Same Preporuke su duge i opsežne, a kako bi bile što preglednije odlučile smo ih podijeliti po temama (za trudnice, za dojilje i za žene koje planiraju trudnoću), dodati podnaslove, te izostaviti informacije koje nisu značajne za hrvatske prilike.
Odluka o cijepljenju je na vama, i potrebno ju je donijeti na temelju relevantnih informacija, trenutno važećih znanstvenih dokaza, u skladu s vašim osobnim zdravstvenim stanjem i životnim okolnostima. Svakako preporučamo da se obratite zdravstvenim djelatnicima primarne zdravstvene zaštite (liječnici/e obiteljske medicine, ginekolozi/ginje, primalje, itd.) ukoliko imate nedoumica ili pitanja o prednostima i nedostacima cijepljenja.
Ključne informacije
- Za trudnice: Cjepiva protiv COVID-19 preporučuju se u trudnoći. Cijepljenje je najbolji način da se zaštitite od poznatih rizika bolesti COVID-19 u trudnoći za žene i za novorođenčad. Cijepljenje smanjuje poznate rizike bolesti COVID-19 poput potrebe intenzivne bolničke njege za trudnice i rodilje te prijevremeni porod djeteta.
- Za dojilje: Dojilje mogu normalno nastaviti dojiti nakon cijepljenja. Nije potrebno niti prekidati dojenje niti raditi pauzu u dojenju zbog cijepljenja.
- Za žene koje planiraju trudnoću: Žene koje planiraju trudnoću ne trebaju izbjegavati trudnoću nakon cijepljenja. Ne postoje dokazi da cjepiva protiv COVID-19 utječu na plodnost.
Kraljevski zbor porodničara i Kraljevski zbor primalja izradili su sljedeći letak koji možete koristiti kao "alat" za pomoć pri donošenju odluke. Prijevod istog dokumenta na hrvatski jezik organizirao je UNICEF-ov ured u Hrvatskoj.
Pitanja i odgovori za trudnice
Q. Koje se trudnice smiju cijepiti protiv COVID-19?
Cijepljenje protiv bolesti COVID-19 preporučuje se u trudnoći svim trudnicama starijima od 16 godina.
Prijašnje su preporuke bile da se cjepivo protiv COVID-19 ponudi (samo) trudnicama s visokim rizikom od izloženosti virusu ili onima koje pripadaju visokorizičnoj skupini zbog osobnog zdravstvenog stanja.
Cijepljenje je najbolja zaštita protiv poznatih rizika koje bolest COVID-19 nosi za trudnice i za njihove bebe. Cjepivo štiti COVID-19 pozitivne trudnice koje imaju veći rizik obolijevanja od ozbiljnog oblika bolesti i potrebe za liječenjem na odjelu intenzivne liječničke njege, kao i povećan rizik od prijevremenog poroda.
Na vama je da odlučite hoćete li se cijepiti. Važno je da se dobro informirate i prikupite jasne i pouzdane informacije o COVID-19 kod trudnica i o cjepivu protiv te bolesti te da razgovarate sa zdravstvenim djelatnicima kojima vjerujete, poput liječnika/ce opće prakse, ginekologa/ginje ili primalje koja prati vašu trudnoću.
Preporuka britanskog Instituta za javno zdravstvo je da, do novih saznanja, svi koji su cijepljeni trebaju nastaviti pratiti sve važeće preporuke protiv širenja COVID-19 (držanje razmaka odnosno socijalne distance i nošenje maske).
Q. Je li cijepljenje protiv COVID-19 sigurno i učinkovito za trudnice i njihovu nerođenu djecu?
Kvalitetni podaci dostupni su iz SAD-a gdje se više od 160.000 trudnica cijepilo, uglavnom mRNA cjepivima, poput cjepiva proizvođača Pfizer-BioNTech i Moderna. Prema navedenim podacima nema osnova za zabrinutost za sigurnost cijepljenja u trudnoći.
Stoga britanski Imunološki zavod savjetuje ponuditi trudnicama u Velikoj Britaniji Pfizer-BioNTech i Moderna mRNA cjepiva kada je to moguće.
Agencija za sigurnost zdravstva (službenim imenom Institut za javno zdravstvo Engleska) izvijestila je da je preko 82.000 trudnica u Engleskoj primilo barem jednu dozu cjepiva protiv bolesti COVID-19. Institut za javno zdravstvo Škotska izvijestio je da je više od 19.000 trudnica primilo cjepivo, bez zabilježenih ozbiljnih nuspojava.
Trudnice nisu sudjelovale u prvim kliničkim ispitivanjima koja su pokazala sigurnost i učinkovitost cjepiva protiv COVID-19. Budući da trudnice nisu bile uključene u prvotna testiranja, ne možemo reći sa sigurnošću da je efikasnost cjepiva ista kod trudnih žena kao kod drugih odraslih osoba. No, novija su istraživanja pokazala da se kod cijepljenih trudnica razvijaju antitijela protiv bolesti COVID-19, što pokazuje da su cjepiva efikasna i u trudnoći. Istraživanja također pokazuju da trudnice imaju slične blage nuspojave od cjepiva kao žene koje nisu trudne.
Cjepiva protiv COVID-19 ne sadrže sastojke za koje se zna da su štetni za trudnicu ili za njeno dijete. Istraživanja koja su provedena na životinjama kako bi se utvrdio utjecaj i sigurnost cjepiva na trudnoću i plodnost nisu dokazala nikakve štetne učinke.
Cjepiva protiv COVID-19 koje se koriste u UK nisu „živa“ cjepiva i stoga ne mogu uzrokovati bolest COVID-19 ni kod trudnica ni kod nerođenog djeteta. Naime, u trudnoći se izbjegavaju samo cjepiva koje sadržavaju „žive“ viruse. S druge strane, neživa cjepiva su se prethodno pokazala sigurnima u trudnoći (na primjer, protiv gripe i hripavca). Trudnicama se redovito nude druga neživa cjepiva, primjerice cjepiva protiv gripe.
Istraživanja pokazuju da zaštitna antitijela protiv bolesti COVID-19 prolaze kroz posteljicu, pomažući bebinom imunitetu. Poznato je da obolijevanje od bolesti COVID-19 u trudnoći može uzrokovati teži oblik bolesti kod trudnih žena, posebno u trećem tromjesečju, zbog čega se preporuča cijepljenje svih trudnica starijih od 16 godina.
Q. Postoje li dokazi da cjepiva protiv COVID-19 uzrokuju spontani pobačaj ili smrt djeteta prije poroda?
Ujedinjeno kraljevstvo prikuplja informacije o nuspojavama cjepiva preko Agencije za lijekove i zdravstvo (MHRA). U Hrvatskoj tu ulogu ima Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) i Europska agencija za lijekove (EMA).
MHRA izvijestila je da je broj prijavljenih spontanih pobačaja i smrti djeteta prije poroda do sada niže u odnosu na broj trudnica koje je primilo cjepivo protiv COVID-19 (više od 55.000 prijava), i niže je u odnosu na broj spontanih pobačaja i smrti djeteta prije poroda prije pandemije.
MHRA je izvijestila da prema ovim podacima, primanje cjepiva protiv COVID-19 (koji se koristi u UK-u) niti reakcija na cjepiva nisu povezana sa većim rizikom za spontani pobačaj ili smrt djeteta prije poroda.
Uz to, postoje istraživanja iz šest svjetskih studija u kojima su stope spontanih pobačaja iste za žene koje su primile cjepivo protiv COVID-19 i za opću populaciju, odnosno vidljivo je da ne postoji razlika u ishodima.
Q. Koje su nuspojave cjepiva protiv COVID-19?
Blage i kratkoročne nuspojave poput povišene temperature ili bol u mišićima koji traju dan-dva poznate su nuspojave cjepiva protiv COVID-19 za opću populaciju. Ozbiljne nuspojave, poput alergijskih reakcija ili probleme sa zgrušavanje krvi, vrlo su rijetke.
Q. Koje su prednosti cijepljenja u trudnoći?
Cjepiva protiv COVID-19 preporučuju se su u trudnoći. Cijepljenje je učinkovito u prevenciji COVID-19 za žene i novorođenčadi, te smanjuje stope potrebe liječenja na jedinicama intenzivne njege i stope prijevremenog porođaja.
Više od polovice trudnica koje su pozitivne na COVID-19 nemaju nikakve simptome, ali kod nekih trudnica COVID-19 može biti ozbiljna bolest koja ugrožava njihove živote. Trudnice u zadnjem tromjesečju u povećanom su riziku od razvijanja ozbiljnijih komplikacija uslijed bolesti COVID-19.
Obolijevanje od bolesti COVID-19 može utjecati i na tijek trudnoće. Šanse da trudnica koja ima simptome bolesti COVID-19 rodi prijevremeno su duplo veće, što znači da za dijete postoje rizici prijevremenog poroda. Rezultati nedavne studije pokazale su da rodilje koje su pozitivne na bolest COVID-19 u vrijeme poroda imaju povećani rizik razvoja preeklampsije, povećane stope hitnih carskih rezova te dvostruko veći rizik za smrt djeteta prije poroda (iako je stvarna brojka novorođenčadi koji umiru prije poroda niska).
Prednosti cijepljenja protiv COVID-19 uključuju:
- smanjenje rizika za ozbiljno oboljenje trudnice
- smanjenje rizika od prijevremenog poroda
- potencijalno smanjenje mogućnosti zaražavanja drugih, osjetljivijih članova kućanstva (npr. starije djece)
Q. Kada tijekom trudnoće mogu primiti cjepivo?
Cjepivo se smatra sigurnim i efektivnim neovisno o stadiju trudnoće u kojem ga primite. Nema dokaza da je potrebno čekati da prođe 12. tjedan trudnoće.
Jedna doza cjepiva protiv COVID-19 pruža dobru zaštitu protiv oboljenja, no s novim sojem virusa (Delta), dvije doze su potrebne da biste razvili dobru razinu imuniteta. Druga se doza daje 8 tjedana nakon prve doze. Preporučamo da dobijete dvije doze prije poroda, ili barem prije nego uđete u treće tromjesečje, kada je rizik razvoja ozbiljnog oblika COVID-19 najveći.
Q. Je li važno kojim ću se cjepivom cijepiti?
Britanski imunološki zavod (JCVI) navodi da je poželjno da se trudnicama u UK ponude Pfizer-BoNTech ili Moderna mRNA cjepiva. Ova preporuka proizlazi iz činjenice što je navedena cjepiva primilo 148.000 trudnica u Sjedinjenim Američkim Državama i pritom nisu uočeni razlozi za zabrinutost oko sigurnosti cjepiva.
Q. Nude li se trudnicama booster doze cjepiva (treće doze)?
Britanski imunološki zavod (JCVI) je 14. rujna 2021. odlučilo da sljedeće skupine mogu primiti treću dozu cjepiva protiv COVID-19:
- Zdravstveni djelatnici i djelatnici u socijalnim službama koji rade direktno za pacijentima i korisnicima,
- Svi u dobi 16-49 godina koji imaju komorbiditete zbog kojih su u većem riziku za razvoj ozbiljnog oblika bolesti COVID-19 (opisani u zelenoj knjižici), te odrasli koji brinu o takvim osobama,
- Odrasli koji dijele kućanstvo osoba koji imaju oslabljeni imunološki sustav (imunosupresiju),
- Sve odrasle osobe iznad 50 godina,
- Štićenici domova za starije i nemoćne.
Svaka trudnica koja spada u jednu ovu kategoriju može primiti treću dozu cjepiva.
U Hrvatskoj, trenutno treću dozu mogu primiti svi koji su primili drugu dozu cjepiva prije 6 mjeseci i više.
Q. Kada se mogu cijepiti trudnice koje spadaju u skupine koje se mogu cijepiti trećom dozom?
Britanski imunološki zavod preporučuje da se treća doza cjepiva daje minimalno šest mjeseci nakon druge doze cjepiva. Preporučujemo svim trudnicama koje spadaju u skupinu kojoj se u nekom trenutku nudi mogućnost treće doze cjepiva da istu i prime, jer ono nudi najbolju zaštitu protiv virusa za vas i vaše dijete.
Pitanja i odgovori za dojilje
Q. Smiju li se dojilje cijepiti?
Cijepljenje protiv bolesti COVID-19 preporučuje se dojiljama. Ne postoji mehanizam putem kojeg bi neki sastojak cjepiva mogao izlučiti u vaše mlijeko. Nije potrebno pauzirati niti prestati dojiti da biste se mogli cijepiti protiv COVID-19.
Pitanja i odgovori za žene koje planiraju trudnoću i/ili prolaze postupke MPO-a
Q. Trebam li se cijepiti protiv COVID-19 ako planiram trudnoću?
Žene koje planiraju trudnoću ili koje pokušavaju ostati trudne ne moraju odgađati trudnoću nakon cijepljenja.
Cijepljenje prije planirane trudnoće pomoći će u sprječavanju COVID-19 i mogućih ozbiljnih posljedica navedene bolesti.
Q. Trenutno pokušavam zatrudnjeti. Primila sam prvu dozu cjepiva protiv COVID-19, trebam li odgoditi trudnoću dok ne primim i drugu dozu?
Jedna doza cjepiva protiv COVID-19 pruža određenu zaštitu od zaraze, ali se pretpostavlja da ta zaštita nije dugoročna i da vas ne bi mogla štititi tijekom cijele trudnoće.
Cijepljenje protiv bolesti COVID-19 se preporučuje trudnicama. Cijepljenje je najbolji način kako se zaštiti od poznatih rizika bolesti COVID-19 u trudnoći za žene i za novorođenčad, što uključuje potrebu za liječenjem na jedinici intenzivne njege i potecialni prijevremeni porod.
Ako saznate da ste trudni nakon što primite prvu dozu cjepiva (između dvije doze), preporuča se da primitive drugu dozu 8 tjedana nakon prve doze. Cjepivo se smatra sigurnim i efikasnim u svim fazama trudnoće i nema dokaza da je potrebno čekati da prođe 12. tjedan trudnoće prije nego se cijepite.
Preporučujemo da ste u potpunosti cijepljeni prije poroda, ili prije nego uđete u treće tromjesečje, kada je rizik razvijanja ozbiljnog oblika bolesti COVID-19 najveća.
Pri donošenju odluke trebali biste uzeti u obzir osobnu izloženost i rizike od bolesti COVID-19. Razgovarajte o rizicima sa svojim liječnikom ili primaljom i, ukoliko želite, možete koristiti alat britanskog Kraljevskog zbora porodničara i ginekologa (RCOG) i Kraljevskog zbora primalja (RCM) koji vam može pomoći u donošenju odluke o sljedećim koracima (na engleskom). Prijevod istog dokumenta na hrvatski jezik organizirao je UNICEF-ov ured u Hrvatskoj.
Q. Mogu se cijepiti kad sam u postupku medicinski potpomognute oplodnje?
Da, možete se cijepiti dok ste u postupku MPO-a. Britansko društvo za plodnost preporučuje da pažljivo odaberete dan kada će se cijepiti, uzimajući u obzir da mnogi ljudi imaju blage nuspojave koji traju nekoliko dana nakon cijepljenja, i da vjerojatno ne želite da to budu dani kada se liječite.
Dobra je ideja predvidjeti razmak od nekoliko dana između dana kad se cijepite i kad imate zakazan termin za neke vrste liječenja (npr. aspiracije ili transfer za vrijeme IVF-a). Na taj način simptomi poput temperature ili slično će se moći točnije prepisati cijepljenju umjesto na postupku liječenja. Medicinski tim u klinici gdje se liječite moći će vam pomoći oko toga kada odabrati trenutka za cijepljenje obzirom na vašu situaciju. Primitak cjepiva protiv COVID-19 prije trudnoće pomaže zaštititi vas i vaše dijete od bolesti COVID-19 u trudnoći.
Q. Mogu li primiti cjepivo protiv COVID-19 ako uzimam imunosupresijsku terapiju za vrijeme MPO postupka?
Mali broj žena koje prolaze MPO uzima uz to i imunosupresijsku terapiju. Imajte na umu da mRNA cjepiva protiv COVID-19 “mrtva cjepiva”, odnosno ne mogu izravno uzrokovati infekciju bolesti COVID-19, čak i kad žena uzima imunosupresijsku terapiju. No, cjepivo može biti manje efikasno odnosno pružati nižu razinu zaštite jer lijekovi mogu smanjiti količinu antitijela protiv COVID-19 koje vaše tijelo proizvodi nakon cijepljenja. Zbog toga može biti korisno cijepiti se nakon što se smanji utjecaj lijekova za smanjenje imuniteta, ili pak odgoditi MPO postupke nekoliko tjedana nakon cijepljenja. Razgovarajte sa svojim liječnicima o prednosti i mana ovih mogućnosti za vas.
Q. Utječe li cjepivo protiv COVID-19 na plodnost?
Ne postoje dokazi koji ukazuju da cjepiva protiv COVID-19 utječu na plodnost.
Nadalje, nisu poznati biološki vjerojatni mehanizmi kojima bi trenutno dostupna cjepiva mogla na bilo koji način utjecati na plodnost žena. Nema dokaza o tome da su žene koje su se cijepile imale ikakve probleme s plodnošću. Pfizer i Moderna proveli su istraživanja na životinjama koja nisu pokazala da je cjepivo imalo ikakvog dokaza na plodnost. Trenutačno ne postoje dokazi koji bi ukazivali na to da žene koje su cijepljene protiv COVID-19 imaju problema s plodnošću.
Jednako tako, teorija o tome da bi imunost na S protein, „šiljak“ protein (spike protein) mogla dovesti do problema s plodnošću ne temelji se na dokazima. Većina ljudi koja preboli COVID-19 razvije antitijela na „šiljak“ i trenutno nema dokaza o problemima s plodnošću u toj populaciji.
Redovno ćemo ažurirati naše preporuke prema dostupnosti novih dokaza o sigurnosti pojedinog cjepiva (dugoročno praćenje).
Više informacija o cjepivima protiv COVID-19, plodnosti i liječenju neplodnosti dostupno je na stranicama Britanskog društva za plodnost (BFS) i britanskog Društva reproduktivnih i kliničkih znanstvenika (ARCS) (link je na engleskom jeziku).
Q. Što ako saznam da sam trudna nakon što sam primila cjepivo protiv COVID-19?
Ako primite dozu cjepiva prije nego što saznate da ste trudni, možete biti mirne jer je cjepivo sigurno za upotrebu u svim tjednima trudnoće.
Ako saznate da ste trudni nakon što primite prvu dozu cjepiva (između doza), preporučuje se da drugu dozu primitive osam tjedana nakon prve doze. Nema dokaza da je potrebno čekati 12. tjedan trudnoće.
Cjepivo protiv bolesti COVID-19 preporuča se trudnicama. Cijepljenje je najbolji način da se zaštitite od poznatih rizika koje bolest COVID-19 predstavlja u trudnoći, i to ne samo sebe, već i svoje nerođeno dijete. Obolijevanje od COVID-19 sa sobom nosi rizik potrebe za intenzivnom bolničkom skrbi i prijevremenim porodom.
Druga se doza trudnicama daje osam tjedana nakon prve doze i preporučamo da završite cijepljenje prije poroda, ili prije ulaska u treće tromjesečje, kad je najveći rizik oboljenja od težih oblika bolesti COVID-19.
Vaša odluka treba uzeti u obzir vaš nivo izloženosti virusu i rizike koje preuzimate prilikom obolijevanja od bolesti COVID-19. O ovome možete razgovarati sa svojim liječnikom opće prakse ili ginekologom.Kraljevski zbor porodničara i Kraljevski zbor primalja izradili su sljedeći letak koji možete koristiti kao "alat" za pomoć pri donošenju odluke.
Q. Koriste li se cjepiva inače u trudnoći?
Trudnicama i dojiljama se rutinski nude cjepiva u trudnoći koja su sigurna u trudnoći, npr. kako bi se zaštitile od gripe ili hripavca. Mnoga cjepiva također štite dijete od bolesti. Ova cjepiva, kao i cjepiva protiv COVID-a 19, nisu „živa“ cjepiva za koja se općenito smatra da su sigurna u trudnoći.
Opća pitanja i odgovori
Q. Što da radim ako razvijem reakciju na cjepivo?
Kao i svi lijekovi, cjepiva mogu uzrokovati nuspojave. One su uglavnom blage i ne traju dugo. Vrlo česte nuspojave javljaju se u prvom i drugom danu nakon cijepljenja i uključuju: bol ili osjetljivost ruke u području uboda, osjećaj umora i glavobolja, bolovi i zimica.
Poznate nuspojave također uključuju simptome nalik gripi te epizode treskavice kroz jedan ili dva dana nakon cijepljenja. Ako razvijete temperaturu (38 °C ili više), odmarajte i uzmite paracetamol koji je siguran u trudnoći.
Ako ste zabrinuti zbog svojih simptoma, javite se doktoru obiteljske medicine ili ginekologu za daljnje upute. Nuspojave je potrebno prijaviti i Hrvatskoj agenciji za lijekove i medicinske proizvode.
Napisao/la: Roda
Izvor: https://www.rcog.org.uk/en/guidelines-research-services/coronavirus-covid-19-pregnancy-and-womens-health/covid-19-vaccines-and-pregnancy/covid-19-vaccines-pregnancy-and-breastfeeding/ Prevele i prilagodile: Ivana Gutierrez, Daniela Drandić Prilagodila: Uvod napisala: Daniela Drandić Izvor: https://www.rcog.org.uk/en/guidelines-research-services/coronavirus-covid-19-pregnancy-and-womens-health/covid-19-vaccines-and-pregnancy/covid-19-vaccines-pregnancy-and-breastfeeding/ Prevele i prilagodile: Ivana Gutierrez, Daniela Drandić Prilagodila: Uvod napisala: Daniela Drandić