Roda je danas uputila dopis ministru Berošu u kojem mu je skrenula pažnju na trenutno važeće preporuke za pratnju na porodu koje su neka rodilišta uvela ljetos i nisu promijenila, odnosno koje su rodilišta uvela od 1. listopada 2021. godine., kojima se uvjetuje da ako pratnja na porodu nije cijepljena i nema potvrdu o prebolijevanju bolesti COVID-19, smije prisustvovati porodu isključivo ako ima negativan PCR test koji nije stariji od 48 sati
Ovom je prilikom Roda predložila mjere koje su u skladu s mjerama koje vrijede za necijepljene zdravstvene djelatnike, koji se testiraju brzim antigenskim testom na poslu, ali i za posjete na druge odjele, pa u konačnici i za ulazak u Hrvatsku za strance (koji brzim testom ostvare pravo na COVID putovnicu na 48 sati). Smatramo da bi pravila za pratnju na porodu trebala biti jednaka i tražimo uvođenje jedinstvenog pravila za pratnju na porodu koje će vrijediti za sva rodilišta u Hrvatskoj - negativan “brzi”, antigenski test pri ulasku u rodilište.
Tekst pisma donosimo niže:
Poštovani,
Javljamo vam se vezano uz preporuke za pratnju na porodu koje su neka rodilišta uvela ljetos i nisu promijenila, odnosno koje su rodilišta uvela od 1. listopada 2021. godine.
Radi se o rodilištima koja uvjetuju da ako pratnja na porodu nije cijepljena i nema potvrdu o prebolijevanju bolesti COVID-19, smije prisustvovati porodu isključivo ako ima negativan PCR test koji nije stariji od 48 sati.
Neke primjere navodimo niže:
- Uvjeti u KBC Zagreb, od početka listopada 2021., gdje se ako pratnja nema COVID putovnicu ili potvrdu o prebolijevanju, traži negativan PCR test ne stariji od 48 sati
- Uvjeti u KBC Split, koji su nepromijenjeni od ljeta 2021., odnosno i dalje traže da osoba u pratnji ima PCR test ne stariji od 72 sata u slučaju da nema potvrdu o prebolijevanju i/ili nije cijepljena
- Uvjeti u OB Zadar, koji su nepromijenjeni od ljeta 2021., gdje se ako pratnja nema potvrdu o cijepljenju ili prebolijevanju, traži negativan PCR test ne stariji od 48 sati.
Ova praksa je problematična jer neopravdano diskriminira rodilje i komplicira mogućnost da one ostvare pravo na pratnju na porodu. Smatramo da je taj zahtjev diskriminirajući jer je istovremeno za zdravstvene djelatnike koji nemaju COVID putovnice, brzi antigenski test dovoljan dokaz da mogu dolaziti na posao, a na drugim odjelima je on također dovoljan za posjete.
Želimo skrenuti pažnju i na hrvatska rodilišta koja su primjeri dobre prakse:
- Uvjeti u OB Šibenik, koji su nepromijenjeni od ljeta 2021., odnosno i dalje traže ili COVID putovnicu ili da se osoba u pratnji testira na ulazu u rodilište.
- Uvjeti u OŽB Čakovec, koji su nepromijenjeni od listopada 2020., odnosno gdje osoba u pratnji na ulazu u rodilište besplatno obavlja brzi antigenski test.
Ako je za zdravstvene djelatnike testiranje brzim antigenskim testom dovoljan dokaz za dolazak na posao i rad s većim brojem pacijenata, ali i za posjete na druge odjele, pa u konačnici i za ulazak u Hrvatsku za strance (koji brzim testom ostvare pravo na COVID putovnicu na 48 sati), smatramo da bi pravila za pratnju na porodu trebala biti jednaka.
Također, inzistiranje na tome da pratnja na porodu ima negativan PCR test ne stariji od 48 sati, obavljen o vlastitom trošku prije početka poroda, uzrokovat će da se dio rodilja odluči na inducirani porod bez ikakve indikacije ili na neasistirani porod kod kuće.
Stoga tražimo da uvedete jedinstveno pravilo za pratnju na porodu koje će vrijediti za sva rodilišta u Hrvatskoj - negativan “brzi”, antigenski test pri ulasku u rodilište.
S poštovanjem
Roditelji u akciji - Roda
Na znanje:
1) Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić
2) Rodilištima - svima