Zaposlenost majke nema značajnog utjecaja na razvoj djeteta

Dok su prethodne studije često isticale oprečne zaključke o utjecaju zaposlenosti majke na razvoj djeteta, najnovija studija objavljena u Developmental Psychology ( svibanj, 2003) ukazuje da ne postoje značajni negativni efekti. Autorica studije, psihologinja Elizabeth Harvey (Ph.D. University of Massachusetts), koristila je longitudinalno istraživanje kako bi ispitala dugotrajni utjecaj ranog zaposlenja majke na funkcioniranje djeteta.

Pod ranim zaposlenjem majke smatra se zaposlenje u prve tri godine djetetova života.

Dr. Harvey ispitala je četiri varijable zaposlenja: je li majka radila tijekom prve tri godine djetetova života, koliko se brzo majka vratila na posao nakon poroda, koliko sati dnevno je radila, te je li radila u kontinuitetu ili su postojali periodi nezaposlenosti. Usporedila je ove varijable s pet mjera djetetova razvoja: problemi ponašanja, kognitivni razvoj, samopoimanje, akademski uspjeh i prilagođenost.

Dr.Harvey je utvrdila kako se djeca onih majki koje su radile tijekom prve tri godine života nisu značajnije razlikovala od djece majki koje su ostale kod kuće.

Jedini značajni utjecaj, koji je ona pronašla, a povezan je uz zaposlenost majke, utjecaj je na prilagođenost djece. Trogodišnjaci i četverogodišnjaci, čije su se majke vratile na posao ranije, procijenjeni su manje prilagođenima od onih čije su se majke vratile na posao kasnije (ali u okviru povratka na posao do 3.god). Važno je napomenuti kako su ove razlike vrlo male i nisu konstante, već nestaju kad dijete napuni pet-šest godina.

Djeca onih majki koje tijekom tjedna rade više od pune satnice, pokazuju nešto slabije rezultate na testovima koji mjere akademski uspjeh i rječnik. Ove razlike također su vrlo male, a s vremenom i nestaju.

Istovremeno, s proučavanjem utjecaja majčine zaposlenosti, proučavan je i utjecaj zaposlenosti oca. Ni u jednoj od kategorija nisu pronađeni značajni utjecaji na rast i razvoj djeteta.

Autorica na kraju svojeg rada naglašava da kod ove studije nije bila uzeta u obzir kvaliteta dnevne brige o djeci, a u mnogim istraživanjima ona se pokazala kao ključni element.

NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Izvor: «Short-Term and Long-Term Effects of Early Parental Employment on Children of the National Longitudinal Survey of Youth» , Elizabeth Harvey, Ph.D., University of Massachusetts at Amherst. Developmental Psychology, Vol.35, No.2 Prilagodila: Sonja P-H Izvor: «Short-Term and Long-Term Effects of Early Parental Employment on Children of the National Longitudinal Survey of Youth» , Elizabeth Harvey, Ph.D., University of Massachusetts at Amherst. Developmental Psychology, Vol.35, No.2 Prilagodila: Sonja P-H