Kako vožnju automobilom učiniti zabavnom za dijete


Vožnja s djecom u autu čini svakodnevni dio našeg života. Vožnja na kratkim relacijama ili duža putovanja mogu biti naporni i stresni, no mogu biti iskorišteni i kao vrijeme za igru i zbližavanje. U nastavku vam donosimo nekoliko primjera (podijeljenih prema dobi za djecu predškolske i školske dobi) kako vožnju učiniti zabavnom za dijete, ali i za vas.

 

Aktivnosti u autu za djecu predškolske dobi

  • Djeca od najranije dobi uživaju u bajkama. Ukoliko se sjećate neke Grimmove bajke poput Crvenkapice ili Snjeguljice, djetetu možete pričati po slikama kojih se sjećate. Ako ipak više volite čitati, možete posuditi knjigu iz knjižnice ili si isprintati nekoliko bajki.
  • Kada vam ponestane bajki i knjiga, možete se prisjetiti svoga djetinjstva. Djeca vrlo pozorno slušaju događaje iz života odraslih te ih vole čuti iznova i po nekoliko puta. Pričajte o vašim putovanjima kada ste bili djeca, prijateljima, obitelji i dogodovštinama kojih se sjećate. Osim uspomena, tada se prisjećamo i toga kako je biti dijete.
  • Postoji i treći način na koji dijete može slušati priče te on ne zahtijeva aktivnu ulogu odraslih. Odaberite neku od mnogo audio priča na YouTubeu koje se mogu pripremiti za put i na taj način skratiti djetetu vrijeme.
  • Mlađa djeca koja prepoznaju boje zabavit će se brojanjem auta koji prolaze, prema određenoj boji. Svatko izabere jednu boju i broji koliko je auta te boje prošlo. Za djecu starije dobi igra se može „otežati“ na način da se prati koliko je auta određene marke prošlo.
  • Dječje pjesme učinit će da vrijeme brže prođe pa ukoliko imate omiljene pjesme koje volite pjevati s djetetom, pripremite ih za put. Pjesmama koje volite pjevati s djecom možete dodatno učiniti zabavnima mijenjajući im tekst i zajedno s djetetom ubacivati nove detalje.
  • Dječje zagonetke su veliki izazov i zabava predškolarcima. Na internetu ima mnogo primjera dječjih zagonetki, no mogu se naći i u knjigama s aktivnostima za predškolce. Npr.

„Velik sam kao kuća,
A malenog se miša bojim.
Nos mi je do poda,
Čak i kada stojim.“
(slon)

  • Plišane igračke za djecu su zabava, ali i utjeha. Omiljena igračka djeteta može ići s vama na put, no važno je da bude manja te da je plišana ili vunena kako bi i u vožnji bila sigurna za dijete.
  • „Pogodi što sam zamislio/la“ je igra s mnogo mogućnosti. Djeca predškolske dobi često igraju ovu igru u samo jednoj kategoriji- životinje. Jedno dijete tada zamisli životinju, a ostali postavljaju po jedno pitanje o životinji (npr. Ima li ta životinja krila?, Živi li ta životinja u moru?) sve dok ne dobiju dovoljno informacija kako bi pogodili o kojoj se životinji radi. Mlađa djeca češće vole zamišljati životinje, a drugima prepuštaju pogađanje, pa pravila prilagodite razvojnim mogućnostima djeteta.
  • Kada kod djeteta počne zanimanje za slova, istovremeno zabavna i poučna aktivnost je asocijacija na slova. Zajedno se pokušajte sjetiti što više riječi koje počinju s A ili što vidite dok putujete da počinje na B i slično.
  • Knjige od filca su idealne za duže vožnje, no za  njih je potrebna priprema. Izrađuju se od filca te se mogu lijepiti ili šiti. Slične su radnim listovima, no imaju bezbroj mogućnosti izrade i igre te ih možete prilagoditi interesima djeteta. Na Pinterestu i sličnim stranicama ima zaista puno ideja kako izraditi nekoliko „listova“ s aktivnostima: spajanje različitih oblika, memori, vezanje vezicama, razvrstavanje po bojama, itd.

 

 



Aktivnosti u autu za djecu školske dobi

  • Vicevi su zabavna aktivnost za cijelu obitelj. Velik broj viceva za djecu može se pronaći na internetu te postoje i knjige s dječjim vicevima koje vam mogu biti izvor ideja. Poput ovoga o malom Perici:

Pita učiteljica Pericu: „Tko je razbio prozor?“
A Perica odgovori: „Pa zar stvarno mislite da ću odati vlastitog brata?“

  • „Kaladont“ je stara igra, poznata gotovo svima. Igra počinje tako da netko kaže jednu riječ. Idući igrač treba reći riječ koja počinje sa zadnja dva slova prve riječi. Na primjer: drVO – VOda. Igra završava kada netko kaže riječ na koju se ne može nastaviti iduća, kao na primjer kaladoNT. Druga je varijanta da igra završava nakon što netko od igrača odabere riječ koja završava s KA (jer je sljedeća riječi KAladont).
  • „Pogodi što sam zamislio/la“ s većim brojem pravila prikladna je za djecu školskog uzrasta. U igru se dodaju određene kategorije (životinje, predmeti, osobe, gradovi i sl.) po kojima se pogađa, u skladu s djetetovim mogućnostima. Osoba koja zamišlja smije odgovarati samo s DA ili NE, stoga je važno na koji se način pitanja postavljaju. Jedna osoba može postavljati pitanja sve dok odgovori na pitanja budu DA. Ukoliko odgovor na postavljeno pitanje bude NE, tada idući igrač dolazi na red za postavljanje pitanja. Igra traje sve dok netko ne pogodi zamišljeni pojam.
  • Sjećate li se zemljopisnih karti koje su se nekoć nosile na putovanja? Pronađite jednu takvu prije putovanja i zajedno s djetetom označite rutu kojom ćete ići. Ugasite navigaciju i na staromodan, ali zabavan, način pratite kartu kako biste došli do destinacije.
  • Pletenje je vještina kojom možemo izraditi što god poželimo, a pri tom se i zabaviti za vrijeme putovanja. Zbog sigurnosti svih putnika ne preporučujemo korištenje heklica te igala za pletenje u vožnji, no možete plesti i prstima. Iako je lako i brzo se uči, preporučujemo da prije puta pogledate video upute te isprobate pletenje s jednim ili više prstiju. Sve što vam tada treba za put je klupko vune i do kraja putovanja možete imati šal ili dva.

 

 

 

Na kraju, iskoristite kraće vožnje za razgovor prema potrebi. Ponekad djeca imaju probleme o kojima ne znaju započeti razgovor. Ohrabrite dijete i iskoristite vrijeme, ali i prostor koji je dovoljno intiman, a opet svatko zadržava u potpunosti svoj osobni prostor. Mogućnost takvog razgovora dok niste „oči u oči“ ponekad olakšava djeci iznošenje problema. Kad dođete do odredišta, ne zaboravite djetetu dati utjehu zagrljaja ako je potrebno, veliku „peticu“ za mogući dogovor ili slično.

Neka automobil i vožnja ne budu samo sredstvo dolaska na cilj. Dodajte im novu dimenziju – zabavu, poučavanje, zbližavanje i svima će putovanje biti ugodnije.

NOT PUBLISHED
Napisao/la: