Izvještaj s okruglog stola "Stanje prava zatvorenica u hrvatskom pravosudnom sustavu"

U srijedu 4. studenoga 2015. godine u prepunoj dvorani Müller u Kinu Europa sa 65 posjetitelja i posjetiteljica, u sklopu 9. Vox Feminae Festivala održan je okrugli stol "Stanje prava zatvorenica u hrvatskom pravosudnom sustavu".

Ovaj okrugli stol organiziran je u okviru Rodina projekta MA#ME – Osnaživanje zatvorenica za roditeljsku ulogu i uključivanje u tržište rada koji je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda i Ured za udruge Vlade RH.

Na okruglom stolu su kao sudionice sudjelovale: Ksenija Ivenčnik Blažević, voditeljica Odjela tretmana zatvorenica iz Kaznionice i zatvora u Požegi, Dijana Todosiev iz Uprave za kazneno pravo i probaciju Ministarstva pravosuđa, Višnja Ljubičić, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Đurđica Petran, iz Centra za socijalnu skrb Zagreb, odvjetnica Ljubica Matijević Vrsaljko, novinarka Matea Grgurinović, Luiza Bouharaoua, osnivačica udruge Skribonauti, Marina Paulenko, fotografkinja te Ivana Zanze, voditeljica projekta MA#ME, RODA. Ivana Baltić iz udruge RODA moderirala je okrugli stol.

Prije izlaganja sudionica, moderatorica Ivana Baltić je iznijela aktivnosti projekta MA#ME naglasivši kako je glavni cilj projekta poboljšanje socijalne uključenosti zatvorenica i njihove djece te kvalitetnije povezivanje svih onih koji rade na programima namijenjenim zatvorenicama i djeci.

Ivana Zanze je govorila o roditeljskim iskustvima bivših zatvorenica i problemima s kojima se susreću prilikom boravka u zatvoru, a koja su objavljena u knjižici "Roditeljstvo iza rešetaka" te istaknula važnost poboljšanja zdravstvene skrbi za zatvorenice i važnosti suradnje institucija i civilnog društva.

Ksenija Ivečnik Blažević je predstavila program izvršenja kazne u Požeškoj kaznionici te izložila statistiku počinjena kaznenih djela zatvorenica gdje smo mogli saznati kako žene čine manje opasna kaznena djela te kako je u slučajevima ubojstava najčešći cilj bio otklanjanje zlostavljanja.

Dijana Todosiev je predstavila rad probacijske službe i posebnosti rada s osuđenicama u probacijskom programu u kojem sudjeluje svega 7% žena osuđenica.

Višnja Ljubičić je u svom izlaganju istaknula problem integracije zatvorenica nakon izlaska iz zatvora – zapošljavanja i stanovanja, predstavila istraživanje koje je provela u Kaznionici i odgojnom zavodu u Požegi te istaknula problem manjka istraživanja o zatvorenicama.

Đurđica Petran je predstavila iskustva Centra za socijalnu skrb Zagreb u resocijalizaciji zatvorenica te istaknula važnost pružanja psihosocijalne podrške i pomoći u narušenim obiteljskim odnosima i važnost suradnje centara za socijalnu skrb, zavoda za zapošljavanje, probacijskih ureda, lokalne zajednice zatvora, zajednica za liječenje ovisnika, civilnog sektora i drugih.

Ljubica Matijević Vrsaljko je kroz prikaz stvarnog slučaja žene zatvorenice u sudskom postupku izložila problem zaštite i prava djeteta zatvorenice i važnost brzog djelovanja službi u svrhu zaštite djeteta.

Matea Grgurinović je govorila o mogućnostima suradnje udruga civilnog društva i zatvorskog sustava u radu sa zatvorenicima.

Luiza Bouharaoua je kroz projekt udruge Skribonauti u kojem pisci posjećuju hrvatske zatvore i organiziraju tribine za zatvorenike ukazala na zakonsku praksu iz 2007. koja ograničava pojavljivanje zatvorenika u medijima što nekad dodatno stigmatizira zatvorenike.

Marina Paulenka je predstavila svoj fotografski projekt i diplomski rad "Drugi dom" u kojem je fotografirala Požešku kaznionicu i čije se fotografije mogu pronaći u knjižici udruge RODA "Roditeljstvo iza rešetaka".

 

Zaključci s okruglog stola:

  • Nužnost povezivanja svih institucija, ministarstava, pravobraniteljstava, udruga civilnog društva, medija i svih ostalih segmenata društva koji rade u području prava zatvorenica
  • Potrebna je briga o održanju obitelji dok su zatvorenice u zatvoru
  • Potrebno je raditi na razvijanju projekata koji će zatvorenicama omogućiti stjecanje novih vještina, ali i ohrabriti zatvorenice da međusobno prenose i dijele svoja znanja i vještine
  • Potrebna je edukacija o rodnoj ravnopravnosti i briga o reproduktivnom zdravlju zatvorenica
  • Nužno je raditi na jačanju roditeljskih vještina zatvorenica i povećanju mogućnosti posjeta
  • Potrebna je senzibilizacija javnosti i povećanje vidljivosti zatvorenica jer pretjerana zaštita i zabrana pojavljivanja u medijima dodatno stigmatizira zatvorenice
  • Važnost prepoznavanja potreba zatvorenica i izrada istraživanja i analiza o zatvorenicama u svrhu osmišljavanja posebnih programa za zatvorenice
  • Važnost prepoznavanja svega onoga što prethodi odlasku roditelja u zatvor: uhićenje, suđenje, odlazak u zatvor i pritvoreništvo - nužno je više upoznati s tim procesima
  • Prilikom govora o ovoj temi uvijek imati na umu kako se iza statističkih podataka kriju stvarni ljudi, posebice dijete koje nedužno snosi posljedice kaznenog djela svog roditelja te je važno brzo djelovanje službi u svrhu zaštite djeteta
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Photo: Darko Vaupotić Photo: Darko Vaupotić