Uređenje prostora za dječje posjete u kaznenim tijelima u okviru projekta Neprekinute veze

Nakon uređenja prostora za dječje posjete u Kaznionici u Lepoglavi, koji je Roda realizirala u prvoj polovici 2019. godine u okviru projekta Neprekinute veze, kao implementacijski partner u okviru Sporazuma o suradnji u zaštiti i unaprjeđenju prava djece zatvorenika Ministarstva pravosuđa i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, od srpnja 2019. do lipnja 2020. u suradnji i uz podršku službenika kaznenih tijela, organizirale uređenja prostora za dječji posjet u Zatvoru u Gospiću, Zatvoru u Rijeci, Zatvoru u Šibeniku, Zatvoru u Splitu, Zatvoru u Varaždinu i Zatvoru u Bjelovaru.

Za mnogu djecu jedini način povremenog i privremenog ostvarivanja obiteljskog zajedništva s odvojenim roditeljem označavaju susreti i druženja, uobličeni u različite modele kontakata koji se odvijaju u okviru kaznenog sustava. Takvi susreti, prema Europskim zatvorskim pravilima, moraju biti organizirani na način da omoguće održavanje i razvoj obiteljskih odnosa na što uobičajeniji način. Međutim, čak i kad se susreti održavaju, nerijetko se odvijaju u okruženju koje nije u dovoljnoj mjeri prilagođeno djetetu. U takvim uvjetima, zajedničko vrijeme nije moguće sadržajno i kvalitetno provesti, te se onemogućuje uspostava igre i intimne neverbalne komunikacije. Štoviše, održavanje kontakata u takvom ambijentu, roditelju daje privid kako prisiljava svoje dijete na nešto njemu odbojno i mrsko.

Nove preporuke Odbora ministara CM/Rec(2018)5 naglašavaju da se djeci treba dopustiti da posjete uhićenog i zatvorenog roditelja unutar tjedan dana od uhićenja i da ga mogu redovito posjećivati, a da to ne ometa njihov svakodnevni život, primjerice, pohađanje nastave. Pritom sigurnosno pretraživanje djece treba biti vrlo osjetljivo u odnosu na dijete, a osoblje koje će biti u kontaktu s djecom treba biti osposobljeno za komunikaciju, podršku i pomoć djeci. Mjesto gdje roditelj izdržava kaznu zatvora treba biti što je moguće bliže djetetovom domu, a posjeti se trebaju odvijati u djeci prilagođenom (child-friendly) zatvorskom prostoru, ili, čak, u nekom drugom prostoru u blizini djetetova doma.

U suradnji sa Središnjim uredom za zatvorski sustav i probaciju Ministarstva pravosuđa odabrana su kaznena tijela u kojima je bila najveća potreba za intervencijom, bilo zbog broja djece koja dolaze u posjet, bilo zbog postojeće prostorne opremljenosti.

Kod uređenja vodile smo se idejom da se prostornim intervencijama omogući djeci da tijekom trajanja posjeta ostvare kontakt s ocem ili majkom koji je najsličniji okruženju obiteljskoga doma, te da ih prostor i oprema ohrabre na različite interakcije, poput zajedničkog učenja, povjerljivih razgovora (tinejdžeri), igre i fizičkih aktivnosti (mala djeca).

Svi prostori su opremljeni igračkama i društvenim igrama kako bi se obitelji mogle uključiti u različite aktivnosti.
U uređenju su nam pomogli zatvorenici i zaposlenici svih kaznenih tijela u kojima su prostori uređivani.

NOT PUBLISHED
Napisao/la: