Uređenje prostora za dječje posjete u Kaznionici u Lepoglavi

Udruga Roditelji u Akciji - Roda je u okviru projekta Neprekinute veze, kao implementacijski partner u okviru Sporazuma o suradnji u zaštiti i unaprjeđenju prava djece zatvorenika Ministarstva pravosuđa i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku organizirala uređenje prostora za dječje posjete u Kaznionici u Lepoglavi. Uređenje prostora za dječje posjete je samo jedno u nizu aktivnosti koji imaju za cilj omogućiti djeci smislen susret s roditeljem koji je u zatvoru, tijekom kojega će moći provesti vrijeme posjeta na kvalitetan način. 

U idealnom svijetu nijedno dijete ne bi trebalo posjećivati zatvor. Ipak, za velik broj djece u Hrvatskoj, posjet zatvoru je realnost i to je jedino mjesto na kojem će, godinama, moći vidjeti svojeg oca, majku, brata ili sestru.

Više je razloga zašto smo najviše naših resursa uložile u uređenje prostora za dječji posjet upravo u Kaznionici u Lepoglavi. To je najveća kaznionica u Hrvatskoj, i uz Zatvor u Zagrebu, ima najviše posjeta maloljetne djece roditelju tijekom godine. Međutim, a djecu koja dolaze u Kaznionicu u Lepoglavi, ta realnost posjeta zatvoru nerijetko će potrajati i tijekom cijelog njihovog djetinjstva, pa i iza punoljetnosti.

Ovdje dolaze djeca koja će odrasti, a da ih otac nije odveo u kino ili da nikad nisu zajedno potrčali za loptom. Ovdje dolaze djeca kojima je život s ocem ranije možda bio svakodnevni pakao i kojem je tek u zatvoru stručni tim pomogao razviti brižan, ili uopće ikakav, odnos prema djeci.

Odrastanje uz činjenicu da je roditelj u zatvoru može imati značajne negativne učinke na život djeteta. Nerijetko su upravo djeca ta koja nose najveću kaznu postupaka svojih roditelja i njihovog zatvoreništva. Odlazak roditelja na izdržavanje kazne zatvora može djetetu proizvesti veliki stres, ali stres je zasigurno i sam posjet kaznenom tijelu, uslijed strogih pravila i procedura ulaska te sigurnosnih pregleda. Važno je naglasiti da je često upravo taj posjet jedino vrijeme kada dijete može biti u direktnom kontaktu sa svojim roditeljem.

Već više godina kaznena tijela u Hrvatskoj, na preporuku Ureda pravobraniteljice za djecu, trude se učiniti prostore za posjet više prijateljskima prema djeci. I Unicef i udruga Roda ranijih godina donirali su igračke nekim prostorima. I sami službenici donose pribor za crtanje i igračke, trudeći se oplemeniti i prostor i vrijeme koje dijete tamo provodi. Tako je i prostor za posjet u Kaznionici u Lepoglavi ranije bio ocrtan likovima iz animiranih filmova i bio opremljen slikovnicama i igračkama.

Kako bismo uredile čekaonicu, prostore za pregled i prostoriju za dječji posjet Kaznionice u Lepoglavi, bilo nam je važno pratiti dinamiku susreta koji se tamo odvijaju. Bilo nam je važno saznati koliko obitelji dolazi u posjet istovremeno, koliko se zadržavaju, koliko te obitelji imaju djece, koliko je odraslih tijekom posjeta prisutno. Slušale smo službenike koji nam govore, i vjerovale smo im, da odrasli tijekom posjeta vode odrasle razgovore, a dijete se igra samo u takozvanom dječjem kutku.

Svi prostori dječjih posjeta u Hrvatskoj, ali i po stranim zatvorima koje smo posjetile, ne prepoznaju problem dječjeg kutka - posebnog prostora prilagođenog djeci, s malim, najčešće plastičnim stolicama na koje mogu samo djeca sjesti, i s puno igračaka, obavezno televizorom da ih zabavi. Takav dječji kutak je dobrodošao u čekaonice domova zdravlja, ali u prostoru u kojem dijete ima nekoliko puta godišnje jedinu priliku vidjeti svojeg oca na jedan-dva sata, mi arhitektonskim rješenjima ustvari pomažemo odvajanju obitelji.

Zato smo na početku odlučile da prostori za posjet koje ćemo mi uređivati neće imati tzv. dječji kutak, već smo, već smo u prostoru za dječji posjet Kaznionice u Lepoglavi osigurale različite obiteljske kutke koje smo kreirale prepoznajući različite oblike obitelji i potrebe djece.

Željele smo da se u ovom prostoru jednako dobro treba osjećati dvogodišnjak koji ne razumije gdje je, ali i tinejdžer koji je možda došao sam u posjet ocu.

Prostor je trebao jednako omogućiti privatni i opuštajući susret male obitelji s jednim djetetom, kao i kad ocu u posjet dolazi, na primjer, osmero maloljetne djece. Također, u prostoru se trebaju moći organizirati radionice za djecu koje se tamo inače organiziraju povodom posebnih datuma, oko Božića i Sv. Nikole i sl., na kojima sudjeluje 15-20 ljudi. Tu je i potreba za obiteljskim fotografiranjima, u prostoru se trebalo osigurati dovoljno mjesta i motiva za fotografiju djeteta s ocem koju će ono moći staviti na stol u svojoj sobi, a da ga fotografija iz koje se možda može prepoznati zatvorsko okruženje ne stigmatizira ili izlaže poruzi prijatelja. Željele smo da prostor omogući starijem djetetu i roditelju neki intimniji kutak, ugođaja poput onog u kafiću, ali i mogućnost za najmanje, da se valjaju i ludiraju na tepihu, na podu, ako to žele. I sve u 40 kvadrata i to dok su tu i druge obitelji.

Prema njihovim dizajnerskim rješenjima, zatvorenici i zaposlenici drvodjeljske radionice Kaznionice u Lepoglavi izradili su, ili obnovili, većinu namještaja u novouređenom prostoru.

Prostor je javnosti svečano predstavljen 29. studenoga 2019. na konferenciji za medije u Kaznionici u Lepoglavi.

NOT PUBLISHED
Napisao/la: