Roda se obratila EU parlamentu - trudnice i rodilje imaju prava u pandemiji

Udruga Roda, zajedno s međunarodnom organizacijom Human Rights in Childbirth (HRiC, Ljudska prava u porodu), obratila se zastupniku europskog parlamenta Predragu Fredu Matiću vezano uz problematiku koju doživljavaju trudnice, rodilje i babinjače za vrijeme pandemije uzrokovano virusom COVID-19 u Hrvatskoj ali i cijeloj Europskoj uniji.

Naime, trudnice i rodilje u Hrvatskoj zabrinute su zbog toga što im se nameću prakse koje su suprotne stručnim smjernicama i nisu temeljene na dokazima, kao što su uskraćivanje pratnje na porodu, nametanje carskog reza i odvajanje od djeteta nakon poroda. Drago nam je da je ovako velik broj eurozastupnika prepoznao problem i očekujemo da će europske, ali i hrvatske institucije poduzeti konkretne radnje da se uspostavi skrb temeljena na dokazima u svim rodilištima, a to znači omogućavanje pratnje na porodu, porod carskim rezom ako postoji medicinska indikacija i boravak novorođenčeta uz majku.

Zastupnik Predrag Fred Matić, koji je ujedno i član Odbora za rodnu ravnopravnost i izvjestitelj za seksualna i reproduktivna prava, pokrenuo je inicijativu  i pismo Povjerenici za zdravstvo i sigurnost hrane Europske komisije Stelli Kyriakides o problemima s kojima se susreću trudnice, rodilje, babinjače i dojenčadi u vrijeme krize uzrokovane COVID-19 virusom. Pismo je potpisalo 62 zastupnika i zastupnica u Europskom parlamentu iz raznih političkih grupa i na taj način podržalo ovu inicijativu. U svom pismu, zastupnik Matić ističe da se diljem Europske unije događa da: 

  • ženama je uskraćeno pravo na pratnju tijekom porođaja, kao i posjete nakon porođaja
  • žene su primorane na neželjene indukcije i zakazane carske rezove bez opstetričkih indikacija
  • žene su odvojene od svoje novorođenčadi
  • službe za skrb trudnica, rodilja, babinjače i dojenčadi nisu prioritet kod je u pitanje adekvatno kadroviranje, te podjele zaštitne opreme za osoblje

 

U pismu Povjerenici za zdravlje (koje možete pročitati na dnu), identificiraju se koraci za koje traži od Europske komisije i Povjerenice da se poduzmu na razini EU. Ti koraci uključuju:

  1. Osiguravanje postojanja politika i ustanova u svakoj zemlji koje jamče ženama pratnju na porodu, u skladu s najboljim dokazima SZO i drugih organizacija koje u stvarnom vremenu prate situaciju
  2. Osiguravanje da su zdravstvene politike tijekom pandemije COVID-19 temeljene na dokazima i činjenicama, a ne na strahu
  3. Osiguravanje odgovarajućih sredstava za skrb trudnica, rodilja i babinjača, uključujući osoblje i zaštitnu opremu
  4. Primjena, obnavljanje i financiranje kuća za porode odnosno primaljske odjele i službi za porod kod kuće, pogotovo u manjim mjestima.


Drago nam je što su zastupnice i zastupnici Europskog parlamenta prepoznali ovaj problem, te da je njih preko 60 isto podržalo. Svaki korak u smjeru rješavanja trenutnih problema u području skrbi za trudnice, rodilje, babinjače i dojenčad korak je u smjeru zaštite temeljnog prava na zdravlje, a što vjerujemo da Povjerenica Europske komisije neće propustiti učiniti. Očekujemo odgovor Komisije i poduzimanje konkretnih koraka.

 

Letter from MEP Predrag Fred Matić to the Commissioner for the European Commissioner for Health and Food Safety Stella Kyriakides (EN)
Letter from MEP Predrag Fred Matić to the Commissioner for the European Commissioner for Health and Food Safety Stella Kyriakides (EN)

VIDI PREUZMI

129.92 kB 36

Pismo zastupnika europskog parlamenta Predraga Freda Matića Povjerenici za zdravstvo i sigurnost hrane Europske komisije Stelli Kyriakides (HR)
Pismo zastupnika europskog parlamenta Predraga Freda Matića Povjerenici za zdravstvo i sigurnost hrane Europske komisije Stelli Kyriakides (HR)

VIDI PREUZMI

185.1 kB 35

Odgovor Povjerenice za zdravlje, kolovoz 2020.
Odgovor Povjerenice za zdravlje, kolovoz 2020.

VIDI PREUZMI

210.36 kB 35

koronavirus,COVID19
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Photo: Alison Harvey Photography Photo: Alison Harvey Photography