Tražimo povlačenje članka "Carski rez je sigurniji za bebe - tako je manji rizik od korone"

U srijedu, 18. ožujka 2020. poslale smo zahtjev za povlačenje teksta objavljenog u listu i na portalu 24 sata, “Carski rez je sigurniji za bebe - tako je manji rizik od korone”. Naime, tekst koji je prenesen iz jednog britanskog tabloida, iznosi nekoliko netočnih informacija te neutemeljeno i nepotrebno širi strah. Pismo koje smo poslale redackiji 24 sata i novinarki donosimo u nastavku.

 

 

Poštovani,

vezano za članak objavljen 17. ožujka 2020. godine, “Carski rez je sigurniji za bebe - tako je manji rizik od korone” dostupan ovdje, skrećemo vam pozornost na netočne informacije koje se istim prenose, kojima se širi strah među trudnicama te potiče praksa medicinski neopravdanih i rizičnih carskih rezova na zahtjev.

Naime, članak citira znanstveni rad iz Kine, Liu i suradnici, Kliničke manifestacije i ishodi SARS-CoV-2 zaraze u trudnoći (dostupno ovdje) koja je uključila trinaest trudnica, od kojih je deset rodilo carskim rezom; od tih deset, za pet (50%) indikacija za carski rez nije navedena, te za preostalih pet indikacije su bile zdravlje fetusa (3 ili 30%), oticanje plodove vode (1 ili 10%) ili smrt fetusa (1 ili 10%). Liu i suradnici su nadalje zaključili da djeca nisu imala novorođenačku asfikciju (probleme s disanjem) i u devet slučajeva živorođene djece, virus se nije prenio vertikalno, odnosno s majke na dijete.

No, vaš članak navodi: “Kineska studija tvrdi kako se korona virus neće prenijeti sa majke na novorođenče ako je žena rodila carskim rezom,” što nikako nije jedan od zaključaka iste studije. Nadalje tvrdite, “Poznato je kako su bebe izložene virusima u porođajnom kanalu, no carski rez smanjuje taj rizik,” iako ni to nije spomenuto u studiji Liu i suradnika. Napominjemo da je u Kini stopa carskih rezova već sama po sebi visoka pa tako velik broj carskih rezova nije nužno neobičan za tu zemlju.

Nadalje, preporuke relevantnih europskih udruženja ginekologa i porodničara, primalja i pedijatra, uključujući one iz Velike Britanije, Irske, Njemačke pa čak i Italije, su jednoglasne u tome da se kod odlučivanja o načinu poroda treba voditi samo i isključivo opstetričkim nalazima, odnosno da zaraza ili sumnja na zarazu virusom SARS-CoV-2 sama po sebi nije indikacija za carski rez. 

Smatramo da je ovakav površan način prijenosa informacija iz nerelevantnih medija, bez provjere osnovnih informacija, uz senzacionalistički naslov, iznimno neodgovoran te da bespotrebno širi neutemeljen strah u populaciji trudnica i njihovih obitelji, koje su već iznimno zabrinute za svoje zdravlje i za zdravlje svoje djece u ovim okolnostima. Uz to, povećanje stope carskih rezova koji bi se radili bez očitih medicinskih indikacija, pa tako i posljedično povećanje šanse za komplikacije nakon tih ozbiljnih operacija i duži boravak u bolnici koji carski rez zahtjeva, neodgovorno je u doba kada moramo reducirati sve mogućnosti širenja zaraze, te štedjeti zdravstvene resurse od nepotrebnih zahvata.

Zato, u interesu zdravlja trudnica, rodilja i novorođenčadi tražimo od uredništva da se članak povuče i da se objavi demantij sa točnim informacijama koje citiraju relevantne izvore i preporuke relevantnih europskih društva, koje donosimo u nastavku. U pisanju takvoga članka spremne smo vam pomoći.



Udruga Roda

 

Izvori: 

Mullins, Evans, Viner, O’Brien, and Morris. Coronavirus in pregnancy and delivery: rapid review. Ultrasound in Obstetrics and Gynaecology, 2020., dostupno ovdje

Smjernice britanskog Kraljevskog zbora ginekologa i porodničara, Kraljevskog zbora primalja i Kraljevskog zbora za pedijatriju i zdravlje djece od 16. ožujka 2020., te hrvatski prijevod pitanja i odgovora za trudnice i njihove obitelji

Smjernice Irskog centra za zaštitu zdravlja od 27 veljače 2020. - uz hrvatski prijevod 

Smjernice njemačkog GBCOG (Repräsentanzder DGGG und Fachgesellschaften) od 12. ožujka 2020.

Smjernice Talijanskog instituta za epidemiologiju javnog zdravstva od 12. ožujka 2020.

koronavirus,COVID19
NOT PUBLISHED
Napisao/la: