Zbog brzog širenja koronavirusa i sve više oboljelih od COVID-19 u Hrvatskoj, a u situaciji u kojoj stručnjaci tek očekuju najjači val obolijevanja, odlučeno je da će se nastava u Hrvatskoj od 16.3.2020. odvijati na daljinu. Za učenike nižih razreda, nastava je emitirana na Hrvatskoj televiziji, na trećem programu, a za ostale učenike i studente, nastava je organizirana putem različitih online servisa koji su učenicima dostupni preko Carneta (ali i ostalim online alatima koje nastavnici koriste za učenje na daljinu).
Kako se pripremiti za online učenje na daljinu?
Prvo i najvažnije je da se upoznate s načinima izvođenja školske nastave. Od ponedjeljka 16.3.2020. nastava će se za niže razrede emitirati na trećem programu Hrvatske televizije i to pod nazivom Škola na Trećem. U slučaju da ne primate HTV3 na svom prijemniku, nastava će se emitirati i na na Sportskoj televiziji.
Najavljeno je i da će nakon emitiranja svi nastavni video programi biti dostupni na YouTubeu ubrzo nakon emitiranja.
Nastava na HTV3 odvijat će se po sljedećem rasporedu:
1. razredi – od 8 do 10 sati
2. razredi – od 10 do 12.30 sati
3. razredi – od 13 do 16 sati
4. razredi – od 16 do 19 sati.
Za više razrede osnovnih škola i srednje škole, nastava će biti organizirana online putem različitih online alata i servisa. O točnom načinu na koji će biti organiziran rad, učenici istarskih škola upoznati su već u četvrtak, a dodatno će biti upućeni i tijekom prvog dana online nastave.
Osmišljeno je da svaki razred ima svoju virtualnu učionicu otvorenu u nekom od online alata za suradnju, npr. u Microsoft Teams aplikaciji (može se koristiti online ili skinuti na uređaj) u koju ulazi jedinstvenom šifrom koju će učenici dobiti od svog razrednika/razrednice. U svojoj će učionici biti u kontaktu sa svim svojim nastavnicima, te dogovarati s njima način rada.
Na stranicama Ministarstva znanosti i obrazovanja, objavljivat će se raspored lekcija za sve razrede, a predmetni nastavnici mogu koristiti predložene sadržaje ili dostavljati svoje (svojim učenicima).
Na platformi na kojoj će se nalaziti, djeca će dobivati i radne zadatke koje će biti obavezna redovno rješavati.
Ako nemate internet i/ili uređaj kojim dijete u višim razrednima može pristupiti online nastavi, javite se svojoj školi za pomoć.
Sve linkove s nastavnim sadržajima i ostale važne sadržaje škole trebaju objavljivati i objavljivat će na svojim internetskim stranicama. Prisutnost učenika na nastavi pratit će se kroz aktivnosti u virtualnom razredu.
Iako trenutno možete naići na poteškoće u prijavljivanju u sustav na kojemu će vaše dijete pristupati nastavi, nadležni javljaju da se ubrzano rješavaju problemi preopterećenosti sustava i da će sustav uskoro biti spreman podržati velik broj timova.
Ovdje možete pročitati često postavljana piranja i odgovore na njih: Nastava na daljinu – Česta pitanja i odgovori
Što vam treba za pristup virtualnoj nastavi
Upute za pristup virtualnoj nastavi na platformi Office365 za škole:
- Potrebni su vam djetetovi pristupni podaci za skole.hr - mail adresa i lozinka. To su isti podaci s kojima dijete ulazi u e-dnevnik. Ako ih nemate, obratite se razredniku/ci.
- Otiđite na stranicu https://office365.skole.hr/ i odaberite u desnom gornjem uglu "Aktivacija O365 računa"
- U lijevom dijelu ekrana kliknite na sivi gumb "Aktivacija O365 računa"
- Unesite tražene pristupne podatke (iz prvog koraka)
- Potvrdite da prihvaćate uvjete korištenja
- Doći ćete na stranicu s programima Office365 koji će se koristiti u virtualnoj nastavi
- Ako će vaše dijete imati nastavu u MS Teams servisu, potrebno je pridružiti se razrednom timu uz pomoć lozinke koju će vam dati razrednik/razrednica vašeg djeteta.
Ako vam je potreban pristup na mail adresu @skole.hr, njemu pristupate preko CARNET webmail-a, koji se nalazi na: https://webmail.skole.hr/login.php. Koristite iste pristupne podatke.
Djeca koja imaju školske tablete ne mogu samostalno skidati aplikacije na te uređaje. Za njih će školski administratori osigurati da imaju odgovarajuće programe i aplikacije za praćenje nastave.
Svakako budite u kontaktu s drugim roditeljima u razredu i međusobno si dijelite "trikove" kako lakše rješavati eventualne poteškoće.
Moguće su određene poteškoće u prvih nekoliko dana virtualne nastave - zbog pojačanog opterećenja na sustav Carneta. Budite strpljivi, stručnjaci kontinuirano rade na rješavanju problema kako bi sva djeca mogla neometano pratiti nastavu.
Upute za pristup nastavi putem televizije
Razredna nastava od prvog do četvrtog razreda će se odvijati putem televizije. Raspored HTV3 možete pronaći ovdje. Emisije će ubrzo nakon prikazivanja biti dostupne i na YouTube kanalu.
Viši razredi osnovne škole i srednjoškolci imat će mogućnost pratiti online nastavne sadržaje i putem Sportske televizije, čiji raspored možete pronaći ovdje.
Osim nastave na hrvatskom jeziku, bit će moguće pratiti nastavu na talijanskom jeziku na pulskoj TV postaji, TV Nova, koja će imati sadržaje i za djecu koja uče talijanski i to svakodnevno od 10 do 12 sati. Snimke će kasnije biti dostupne na YouTube kanalu TV Nova.
Kako pripremiti dijete za nastavu na daljinu?
Većina djece TV program, računala i tablete povezuje sa zabavom i igranjem i zato je važno porazgovarati s djecom o tome da je nastava na daljinu njihova obaveza, jednako kao i inače odlasci u školu. I ponavljati koliko god je puta potrebno.
Za djecu nižih razreda, roditelji će ostati u kontaktu s učiteljicama/ima i preko njih dobivati zadatke koje će djeca rješavati. Proces se može razlikovati od razreda do razreda, ali vodit će ga učiteljice i učitelji razredne nastave. Uz to, preporučuje se pratiti sadržaj na HTV-HRT3.
Sa starijim djetetom (viših razreda osnovne škole) ponovite (većina djece je ove informacije već čula u školi od razrednika) kako će otprilike izgledati nastava na daljinu, pokažite mu sučelje na kojemu će raditi i objasnite da će svakodnevno dobivati zadatke koje je dužno izvršavati u dogovorenim rokovima.
Ako je moguće, dogovorite se u kojem dijelu stana će dijete pratiti nastavu, osigurajte mu dovoljno mjesta za uređaj na kojemu će pratiti online nastavu i za ostalu opremu, ako mu budu potrebni. Neka to bude mjesto na kojemu ga neće ometati ostali ukućani koji su možda kod kuće.
Više praktičnih savjeta kako da online učenje učinite uspješnim, te da online učenje ostane jedno pozitivno iskustvo za vaše dijete i vas, donosimo u tekstu stručnjakinje za e-learning, Maje Katinić Vidović.