Djeca (i roditelji) vole YouTube jer pruža zabavne sadržaje i lako biraju što žele gledati sljedeće temeljem prijedloga koji im nudi YouTube algoritam.
Mnoga djeca počinju koristiti YouTube već u prvoj godini života iako korištenje ove digitalne platforme nije preporučljivo za djecu ispod 13 godina. YouTube je platforma osmišljena za odrasle osobe te su postavke privatnosti i većina sadržaja na njoj osmišljene za odrasle osobe.
Naš savjet je da, ukoliko zaista odlučite dopustiti svom djetetu da koristi ovu digitalnu platformu, dijete uputite na korištenje YouTube for Kids aplikacije koja ne pruža potpunu zaštitu od neprikladnih sadržaja i reklama, ali je puno bolja opcija od originalnog YouTubea. YouTube for Kids nudi niz roditeljskih zaštita za djecu s kojima se trebate upoznati i namjestiti ih na primjeren način za vašu dob djeteta.
Bez obzira na postavljene roditeljske zaštite, vi kao roditelj još uvijek ste odgovorni za nadzor nad djetetom dok je na YouTubeu te je uključeni roditelj i dalje djetetova najbolja sigurnosna postavka.
Česta pitanja o YouTubeu
1. Kako mogu smanjiti izloženost nepodobnom sadržaju?
- YouTube for Kids vam nudi mogućnost sastavljanja liste videa
- Pretplatite se (Subscribe) samo na kanale za koje ste sigurni da objavljuju visokokvalitetan dječji sadržaj.
- Postavite odgovarajuće roditeljske zaštite
- Pregledajte „Povijest“ pregledanih sadržaja te izbacite kanale koji objavljuju nepodobne sadržaje, pretjerano reklamiraju ili potiču djecu na potrošnju.
- Prijavite YouTubeu (Report) sve sadržaje koji su neprimjereni.
2. Kako mogu saznati tko je stvorio sadržaje koje moja djeca gledaju na YouTubeu?
- Istražite tko je napravio video – ispod svakog videa je ime njegovog autora i informacije o toj osobi i/ili o kanalu na kojem je objavljen video.
- Googlajte – većina YouTubera koristi i druge društvene mreže za promociju svojeg branda.
3. Kako mogu upravljati preporučenim video sadržajem na YouTubeu?
S desne strane ekrana vam YouTube daje preporuke što gledati sljedeće temeljeno na onome što trenutno gledate. Tu opciju ne možete ugasiti.
Preporuke koje vam daje YouTube algoritam temelje se na onome što sada gledate, no YouTube koristi i podatke koje je prikupio o vama kao korisniku svih ostalih Google proizvoda. Tako će ono o čemu tražite informacije na Google tražilici donekle utjecati na ono što će vam YouTube dati kao preporuku što gledati sljedeće.
Kako smanjiti mogućnost da se djetetu pojavi neprimjereni sadržaj kao preporuka:
- Isključite AutoPlay – i dalje će se vidjeti prijedlog, no neće krenuti odmah čim završi video koji dijete gleda.
- Koristite Opciju „Ne prikazuj“ (Don't recommend) – Kliknite na tri točkice kod Up Next i odaberite da vam sadržaj tog kanala više ne pokazuje.
- Čistite „Povijest“ – Izbrišite videe koje ne želite da Google koristi za procjenu budućih preporučenih videa
- Namjestite postavke (Library section/History) – Maknite oznaku kod „Watch History“ i „Search History“ kako se prijedlozi ne bi temeljili na tim podacima.
- Upalite „Restricted Mode“ – U svojim postavkama na dnu stranice uključite ovu opciju kako bi se smanjio broj neprimjerenih videa.
- Pretplatite se na kanale koji su prikladni za djecu – Time šaljete YouTube algoritmu signal što želite da vam predlaže.
4. Kako ugasiti reklame na YouTubeu?
Ukoliko koristite besplatnu verziju YouTubea, reklame se ne mogu ugasiti. Postoji plaćena opcija (YouTube Premium) koja vam nudi YouTube bez reklama i YouTube Music.