Koronavirus (COVID-19) se globalno proširio, i dok mediji svakodnevno, iz sata u sat izvještavaju o mjerama prevencije i stanju zaraze, informacije dostupne rodiljama i dojiljama o važnosti očuvanja dojenja u ovom trenutku i dalje su vrlo ograničene ili nepostojeće.
Budući da javnozdravstvene institucije i stručna društva u Hrvatskoj nisu poslala preporuke i informacije za dojilje, udruga Roda, na temelju preporuka UNICEF-a i La Leche League International, poštujući sav trud međunarodnih zdravstvenih institucija i prateći najnovija saznanja vezano uz širenje virusa, preporučuje nastavak dojenja u slučaju sumnje ili zaraze korona virusom.
Sa skoro 20 godina iskustva u zaštiti, savjetovanju i edukaciji o dojenju, Roda ostaje čvrsta u priznavanju dojenja kao važnog čimbenika građenja imunosnog sustava novorođenčeta i dojenčeta. Dojena djeca najčešće ostaju zdrava iako su im roditelji ili ostali članovi obitelji podlegli nekoj zaraznoj bolesti. Raste mreža istraživanja koja pokazuju dobrobiti za djecu koja dojenjem dobivaju mnoge i različite specifične zaštitne proteine, uključujući antitijela, koja dolaze iz humanog mlijeka – direktnim dojenjem.
Važno je ne ometati i ne prekidati dojenje
One majke koje se zaraze vrlo kratko prije poroda i tada počnu s dojenjem, kao i one koje se zaraze tijekom razdoblja dojenja proizvest će specifičan sekretni Imunoglubulin A i mnoge druge ključne imunološke faktore koji će pomoći djetetu da bolje i učinkovitije odgovori na izlaganje virusima i na samu infekciju, pa tako i kod izlaganja koronavirusu.
Ako majka koja doji dobije infekciju uzrokovanu koronavirusom, važno je ne ometati i ne prekidati dojenje. Dijete je u tom trenutku već bilo izloženo virusu preko majke i/ili nekog od članova obitelji, te će mu najviše koristiti da nastavi kontinuirano i neometano dojiti.
Ne prekidajte dojenje, ali poduzmite sve preporučene mjere zaštite i opreza koje vrijede za opću populaciju - redovito i temeljito perite ruke te, ukoliko ste zaraženi koronavirusom, nosite zaštitnu masku.
Prekid i/ili ometanje dojenja može dovesti do sljedećih stanja:
- značajne emocionalne traume za dojeno dijete,
- pada u proizvodnji mlijeka,
- kasnijeg odbijanja dojke zbog konfuzije koju uzrokuje uvođenje bočice,
- pada u proizvodnji zaštitnih imunosnih faktora uzrokovanog manjkom dojenja tj. proizvodnje mlijeka nedostatnim izdajanjem koje ne odgovara potrebama djeteta,
- zastoja mlijeka ili mastitisa kod majke, povezanog s naglim prestankom dojenja,
- povećanog rizika od obolijevanja djeteta uzrokovanog manjkom imunosnih zaštitnih tijela koje nije primilo preko majčinoga mlijeka,
- Zadnja točka je od strateškog značaja: kad je bilo koji član kućanstva izložen virusu, dijete se također izlaže virusu. Zato, bilo kakvo ometanje ili prekid dojenja može izazvati rizik obolijevanja djeteta.
Ako se majka razboli i njeno stanje zahtijeva bolničko liječenje, djetetu bi trebalo omogućiti neometano dojenje, uzevši u obzir sve gore navedene rizike do kojih dovodi ometanje ili prekid dojenja.
U ekstremnim okolnostima, kada je prestanak dojenja na određeno vrijeme medicinski nužan i opravdan, preporuča se ručno izdajanje ili izdajanje izdajalicom. U takvim slučajevima, izdojeno mlijeko koje sadrži mnoge imunosne faktore može se ponuditi djetetu kako bi se spriječilo da i ono dobije infekciju i kako bi se smanjila ozbiljnost i trajanje same bolesti ako se dijete stvarno i razboli.
Napominjemo da je važno pratiti informacije i preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva zdravstva koje se odnose na higijenu i zaštitu od izlaganja virusima, kako bi se smanjili rizici infekcije.
Zbog povećanog interesa javnosti i medija, Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo na svojim mrežnim stranicama svakodnevno objavljuju najnovija saznanja u vezi koronavirusa.
Brojevi telefona Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na temu koronavirusa dostupni su za građane 24 sata dnevno: 091 468 30 32 ili 099 468 30 01.
Preporuke UNICEF-a roditeljima dostupne su na web stranicama UNICEF-a.
Podsjećamo sve majke koje imaju nedoumice ili probleme u dojenju da se jave na
Rodinu SOS grupu za dojenje na Facebooku
Mail: dojenje@roda.hr
Rodin SOS telefon za dojenje 01 6 77 520 koji je dostupan radnim danom od 17 do 20 sati, a vikendom od 15 do 20 sati
Napisao/la: Roda
Izvor: La Leche League International, CDC, UNICEF Photo: CDC on Unsplash Izvor: La Leche League International, CDC, UNICEF Photo: CDC on Unsplash