Uloga tate u razvoju djeteta

Kako tata doprinosi djetetovom razvoju?

U životu djeteta, oba roditelja su iznimno važna. Majke su obično klasične njegovateljice, dok se očeva uloga više odnosi na igru, osobito njen grublji fizički aspekt, primjerice prevrtanje, bacanje u zrak.
Međutim, u današnje doba očevi ipak više sudjeluju i u konkretnoj brizi - mijenjaju pelene, ustaju po noći, vode dijete liječniku, odvoze i dovoze na aktivnosti i pomažu oko pisanja domaće zadaće.

Prije kasnih 70-ih sva istraživanja uspoređivala su djecu s očevima i djecu čiji su očevi preminuli ili otišli. Kasnih 70-ih počeo se proučavati aspekt uloge oca, a ne samo "odsutnost" kao varijabla u istraživanjima. Sheila Brachfelchild, trenutno viši predavač psihologije na Wellesley Collegeu, u praktičnom je dijelu svoje doktorske disertacije zamolila majke i očeve da se jednostavno "zabave sa svojom bebom". Završno s 1980. godinom, donijela je zaključak da je za većinu očeva to bilo jedino zajedničko vrijeme koje su provodili s bebama. Način igre očeva s djecom je bio uglavnom aktivan, primjerice bacanje djeteta u zrak i valjanje po podu. Igra s majkom se više sastojala od učenja, vježbanja fine motorike, recimo igre prstima, pjevanja i mirnog sjedenja.

Pretraživanjem novije literature o ranom djetinjstvu koju je napisao Michael Lamb, profesor psihologije na sveučilištu Cambridge, možemo naći da se djeca obraćaju ocu kad se žele igrati, a majci kad su uzrujani ili pod stresom.

 

Kako uloga oca utječe na djecu u odrasloj dobi?

U drugom dijelu adolescencije tinejdžeri uglavnom teže biti kao svoji vršnjaci, a na roditelje gledaju kao na nekog tko žele postati.

Kada djeca postanu roditelji, ugledaju se na svoje roditelje u stvarima koje treba ili ne treba činiti. Otac ima posebno veliki utjecaj u životu mlade djevojke, posebice njenog samopouzdanja dok se razvija u ženu.
U mnogim intervjuima i autobiografijama istaknutih žena i znanstvenica kao što su Hillary Clinton, Medeline Albright i druge, naglašava se utjecaj oca na djevojku.

 

Koji je utjecaj odnosa između roditelja na djecu?

Što je pozitivniji odnos majke i oca, to će bolje djeca vidjeti i razumjeti kako bi trebala izgledati romantična i surađujuća veza. Kada roditelji funkcioniraju kao dobro uhodani tim, djeca uče kako riješiti problem. Naravno, prirodno je da se parovi svađaju. Kako bi djeca naučila zdrav način rješavanja konfliktnih situacija, bitno je da se roditelji s poštovanjem ponašaju jedno prema drugom tijekom neslaganja.

Neka istraživanja ukazuju na to da je "roditeljsko ponašanje" direktna veza između međusobnog odnosa roditelja i ishoda adolescencije.

Roditelji koji su rastreseni, depresivni i uzrujani zbog svojih loših veza, manje doprinose svojim roditeljskim dužnostima. Njihova ponašanja kao roditelja nisu idealna i to loše utječe na ishode adolescencije. Primjerice, istraživanje Arriage i Foshee, u kojem su ispitivali što prethodi nasilju u tinejdžerskim vezama, pokazalo je da tinejdžeri čiji su roditelji imali nasilni odnos, imaju povećan rizik da i sami završe i ostanu u takvoj vezi. S druge strane, jaka veza između supružnika i međusobna potpora imaju pozitivan učinak na razvoj djeteta. U nizozemskoj studiji koju su napravili Hakvoort, Bos, Van Balen i Hermanns, majčini izvještaji o zadovoljstvu u braku i odnosu oca i djeteta bili su povezani s boljim psihosocijalnim ishodima djeteta.

 

Kako se odnos između oca i sina razlikuje od odnosa između oca i kćeri?

Puno je varijacija u odnosima između očeva i djece. Jako puno faktora utječe na to kako će otac odgajati svoju djecu, od očeve starosti do veličine obitelji. Kada govorimo o samom roditeljstvu, više je varijacija nego predvidljivosti.

Na primjer, očevi mogu biti stroži prema kćerima u dobi adolescencije.
Očevi također imaju iznimno bitan utjecaj na formiranje budućih romantičnih veza u životu kćeri (Arriaga i Foshee 2004.).

Što se tiče sinova i očeva, sinovi se u doba adolescencije vole dokazivati i žele pokazati očevima da mogu biti samostalni, ali u pravilu razviju prijateljski odnos. Ne postoji zadani i jedini ispravni model roditeljstva, jer je jako puno varijacija u odnosu između očeva i djece.

 

Kojim sve načinima dijete može izraziti ljubav prema ocu?

Očevima je jednako važno da im djeca iskazuju ljubav i nježnost koliko i majkama.

Pohvalno je kada dijete na neki način kaže ocu: "Danas je tvoj dan, ali ja te volim cijelu godinu!" To može biti bilo kakav poklon, gesta ili poruka kojom se primjećuju očevi interesi i priznaje njihova različitost od djetetovih. Primjerice, odveo sam posinka kupiti poklon svom ocu kad je bio dosta mlađi. Htio je kupiti dvije figurice akcijskih junaka tako da može i oca uključiti u igru. Iako je bio dosta mlad, ipak je htio uključiti svog oca u aktivnost u kojoj je on uživao.

Riječi su također važne. Neki očevi se suzdržavaju od iskazivanja ljubavi, pogotovo sinovima, pa posljedično sinovi imaju problem s iskazivanjem osjećaja očevima. Ovo se može primijetiti i u verbalnom i fizičkom načinu iskazivanju osjećaja.

Modernim tinejdžerima mogu pomoći tekstualne poruke ili e-mail. Prosljeđivanje članka ili pjesme može biti manje stresno nego izravno reći "Volim te" naglas, ali očito poručuje "Mislim na tebe". Tinejdžerima to neće biti nešto teško i problematično jer to rade stalno, a očevima će se svidjeti takav način povezivanja. To pogotovo vrijedi kad otac i tinejdžer ne dijele isto kućanstvo, odnosno ne žive stalno zajedno i može pomoći postaviti novu razinu povezanosti.

Također je bitno prepoznati da i drugi muškarci mogu imati očinsku ulogu u životu djeteta. Njihova uloga u životima djece koja odrastaju bez oca, od velikog je značaja i važno je znati da angažman "očinskih figura" nosi dobrobiti za djecu.

 

NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Izvor: Harvard.edu Prevela: Petra Jokić Pavlinović Photo: Teuta Bilić Članak je objavljen u okviru projekta Budi tata kojeg Roda provodi u partnerstvu s udrugom Art studioiz Pule. Projekt financijski podupire Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, ali on ne izražava stavove i mišljenje spomenutog Ministarstva. Izvor: Harvard.edu Prevela: Petra Jokić Pavlinović Photo: Teuta Bilić Članak je objavljen u okviru projekta Budi tata kojeg Roda provodi u partnerstvu s udrugom Art studioiz Pule. Projekt financijski podupire Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, ali on ne izražava stavove i mišljenje spomenutog Ministarstva.