Izvještaj s radionice za volontere u projektu moto#R

U srijedu, 6. studenoga 2019. godine, u prostoru udruge Roda održana je radionica za volontere koji će sudjelovati u provedbi projekta moto#R.

Tijekom radionice, obrađene su sljedeće teme, a u izlaganju pojedinih tema sudjelovali su svi partneri:

  • Tko su korisnici projekta i njihova problematika, važnost čuvanja privatnosti korisnika (Roda)
  •  Uloga volontera na projektu moto#r i prava, obveze i odgovornosti volontera (RODA, Ekonomska klinika, Status M)
  • Komunikacijske tehnike i postavljanje granica u radu sa bivšim zatvorenicima (Hrabri telefon)

Na radionici je sudjelovalo 6 volontera, koordinator volontera te dodatni član Izvršnog odbora Ekonomske klinike.


Tijekom prvog predavanja, volonteri su učili o korisnicima projekta, važnosti čuvanja informacija te samoj problematici projekta.
Polaznici su upoznati sa samim kaznenim procesom od trenutka uhićenja do izdržavanja same kazne zatvora. Upoznali su se sa sadržajem Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, Zakonom o izdržavanju kazne zatvora i ostalim relevantnim dokumentima. Predstavljena su prava zatvorenika i razmatrane su potencijalne etičke dileme vezane uz njihovo kršenje.

Sudionicima radionice, volonterima, naglašena je važnost očuvanja mentalnog zdravlja te im je skrenuta pažnja na što se fokusirati prilikom direktnog rada s korisnicima.

Radionica je bila interaktivnog tipa u kojoj su studenti aktivno sudjelovali i time doprinijeli kvaliteti same radionice postavljajući razna pitanja, sudjelujući u brainstorming igrama te učeći o korisnicima samog projekta.

Znanje naučeno na prvoj radionici pomoći će u pravnom i osobnom shvaćanju ozbiljnosti i važnosti projekta za korisnike, ali tako i za širu zajednicu!


Drugo predavanje za cilj je imalo upoznati same volontere s načelima, pravilima, obvezama i odgovornosti volontiranja.
Sudionici su se prisjetili načela i vrijednosti volontiranja te su se upoznali s relevantnim člancima Zakona o volonterstvu koji se tiču prava i obveza volontera i organizatora volontiranja. Poseban naglasak stavljen je na pravo volontera na privatnost te njihovu obvezu poštivanja privatnosti korisnika.

Raspravljalo se o pravu volontera na profesionalni i privatni razvoj te na potvrde o volontiranju i o stečenim kompetencijama. U nastavku ovog dijela, volonteri su upoznati s opisom volonterskog angažmana u konkretnom projektu moto#R, te su još jednom utvrdili svoju ulogu te prava i obveze u okviru projekta.

Članovi udruge Ekonomska klinika primjenjuju spomenuta načela i principe od početka volontiranja u udruzi s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, ali znanje koje su stekli na radionici dalo je puno veću važnost i odgovornost prema samom volontiranju, a tako i volontiranju na projektu moto#R. Polaznici su aktivnim participiranjem, metodom brainstorminga te raznim drugim metodama bili upoznati s ovom temom što je doprinijelo lakšem razumijevanju teme.


Treće predavanje pružilo je sudionicima edukacije puno širu, ljudskiju sliku samih korisnika projekta te uvelike pomoglo u aktivnostima koje će volonteri provoditi unutar projekta.

Sama komunikacija financijskog plana za korisnike projekta je ključna stavka sastavljanja dobrog, kvalitetnog financijskog plana koji će korisnicima omogućiti lakšu (financijsku) integraciju u sustav.

Postavljanje granica važna je nota svakog radnog sastanka koji se planira održati s korisnicima te su sudionici radionice naučili kako postaviti tu granicu kroz vježbe putem različitih situacija koje bi se mogle dogoditi tokom samog projekta.

Razne metode učenja koje su pomogle sudionicima približiti ovu temu, prema ocjeni sudionika radionice, kvalitetno su obrađene te su dale veliku psihološku i socijalnu dubinu ovom projektu.

 

NOT PUBLISHED
Napisao/la: