Pri odabiru i kupovini autosjedalice za svoje dijete, pazite da je autosjedalica zadovoljila testiranja, da je ovjerena od nadležnih državnih inspekcija, te pazite da je primjerena dobi i uzrastu vašeg djeteta. Prije nego kupite autosjedalicu, pokušajte je prvo postaviti u vaše vozilo kako biste se uvjerili da se može dobro učvrstiti u vaš model automobila – pojedini modeli automobila nisu kompatibilni sa svakom autosjedalicom.
Pri postavljanju autosjedalice u automobil, kao i vezanju djeteta u autosjedalicu, UVIJEK detaljno pročitajte i pratite upute proizvođača autosjedalice kao i upute proizvođača vašeg automobila koje se odnose na postavljanje autosjedalica u automobilu!
Razna testiranja ocjenjuju pojedine autosjedalice i na osnovu toga je moguće raditi usporedbe sigurnosti, međutim važno je zapamtiti da se autosjedalice koje nose oznaku certifikata nadležnih inspekcija države u kojoj su proizvedene smatraju sigurnima. Nažalost, u Hrvatskoj ne postoji sustav provjere i potvrđivanja sigurnosti pojedinih autosjedalica pa se hrvatski potrošači moraju osloniti na certifikate o sigurnosti države iz koje je ta autosjedalica uvezena.
Moguće je da se vremenom pokaže kako postoji nedostatak u sigurnosti određenog modela autosjedalice, kada se taj model stavlja na popis autosjedalica koje trebaju biti povučene s tržišta ili na određen način prilagođene kako bi se uklonio nedostatak. Nažalost, u Europi ne postoje centralna mjesta na kojima se mogu dobiti podaci o povučenim autosjedalicama ili onima koje trebaju modifikacije te je potrebno direktno kontaktirati proizvođača ili distributera autosjedalice kako bi se o njoj dobili takvi podaci. Ponekad se pri kupnji autosjedalice dobije i formular za njezinu registraciju kod proizvođača. Dobra je ideja ispuniti formular i poslati ga proizvođaču kako bi vas on, u slučaju da se pronađe problem u sigurnosti autosjedalice koju ste kupili, mogao obavijestiti o tom problemu i (obično) zamijeniti vašu autosjedalicu ili je prilagoditi.
Na hrvatskom tržištu uglavnom nalazimo šest vrsta autosjedalica
Autokrevetić za djecu s posebnim potrebama kao što su nedonoščad i bebe lakše od 3 kg koje imaju problema s cirkulacijom i disanjem (to bi trebao utvrditi liječnik kod otpuštanja iz bolnice). Slični su običnim košarama za bebe no čvršći su i imaju pojas za vezanje bebe i sistem za učvršćivanje u vozilo. Postavljaju se paralelno sa stražnjim naslonom sjedala automobila, s glavom djeteta na sredini stražnjeg sjedala.
Ukoliko Vaše dijete nema neki poseban zdravstveni problem ili stanje koje zahtijeva ležanje na ravnoj površini, za sigurna prijevoz u automobilu NEMOJTE odabrati autokrevetić!
Autosjedalica koja se postavlja suprotno smjeru vožnje za bebe do težine 10 ili 13 kilograma. Namjenjena je za korištenje od izlaska iz rodilišta pa dok je dijete ne preraste težinom ili visinom (obično oko godine dana starosti djeteta).
Kombinirana autosjedalica do 18 kg za postavljanje u smjer vožnje i suprotno smjeru vožnje (postavlja se suprotno vožnje za bebe do težine 10 kg ili 13 kg, ovisno o autosjedalici, a u vožnje kod beba koje težie barem 9 kg).
Autosjedalica koja se postavlja u smjeru vožnje za djecu težine između 9 kg i 18 kg.
Kombinirana autosjedalica koja se postavlja u smjeru vožnje s dječjim boosterom za djecu između 9 kg i 36 kg. Postoje i dvije podvrste:
- sjedalice koje imaju vlastite pojaseve za djecu težine do 18kg, a nakon dostignute težine pojas sjedalice se uklanja i dijete se veže pojasom automobila.
- sjedalice koje nemaju vlastite pojaseve već se dijete veže pojasom automobila od početka korištenja (ne pružaju optimalnu zaštitu djeci mase ispod 15 kg)
Dječji booster za djecu koja su teška barem 15 kg. Podvrste su:
- bez naslona
- s naslonom (pruža bolju zaštitu nego ona bez naslona).
Najsigurniji smjer vožnje za djecu je onaj unatrag (suprotno od smjera vožnje).
Novije preporuke nalažu da se djeca prevoze u autosjedalici okrenutoj u smjer suprotan od smjera vožnje minimalno dok samostalno ne prohodaju i ne postignu masu od 13 kg ili otprilike do druge godine života.
Kod sudara sprijeda, koji je najčešći uzrok smrtne ili jako ozbiljne ozljede, vrat bebe koja je okrenuta prema naprijed može se istegnuti čak i do 4,5 centimetara, dok se kičmena moždina može rastegnuti tek pola centimetra prije nego što dođe do ozbiljne povrede ili smrti! Oko godine dana dječje kosti ojačaju i rizik se postepeno smanjuje. Međutim, najbolje je zadržati dijete u položaju prema natrag što je to dulje moguće, naravno, u primjerenoj autosjedalici. Najsigurniji test za provjeru je li dijete spremno za vožnju okrenuto prema naprijed je da samostalno, stabilno hoda.
Kod nedonoščadi i beba niske porođajne težine (ispod 3 kg) povišen položaj u kojem se beba nalazi u autosjedalici (45 stupnjeva) može dovesti do ometanja dišnih puteva. Ovakvu smetnju najbolje će odrediti liječnik kod otpuštanja bebe iz rodilišta, a kasnije, naravno, pedijatar. U tom slučaju može se dogoditi da je neophodno da se beba prevozi u ležećem položaju, u za to namijenjenim autokrevetićima koji nose potvrdu sigurnosti od nadležnih državnih inspekcija. Međutim, ako beba nema tih zdravstvenih problema, najsigurnija je u autosjedalici okrenutoj prema natrag i pod nagibom od 45-60 stupnjeva u odnosu na tlo.
Košare i nosiljke nisu prihvatljiva sigurnosna prijevozna sredstva za bebe u motornom vozilu i njihovo korištenje ne pruža djetetu sigurnost u automobilu.
Dijete je preraslo autosjedalicu koja se postavlja prema natrag kada tjeme glave dostigne točku naslona autosjedalice koja se nalazi 2 cm ispod vrha naslona. Ako je glava previsoko u autosjedalici okrenutoj prema natrag, postoji mogućnost da se tijelo pri sudaru podigne uz naslon stolice toliko da se vrat djeteta slomije udarajući u naslon. Roditelje često zabrinjava kada beba skvrči nožice jer dosežu sjedalo automobila. To nije znak da je beba prerasla sjedalicu.
Zna se dogoditi da bebe prerastu autosjedalice za vožnju unatrag prije nego što je za njih sigurno da se počnu voziti okrenute prema naprijed. U tom slučaju najbolje je premjestiti bebu u kombinirano sjedalo koje se može postaviti i prema naprijed i prema natrag tako da se beba može voziti unatrag koliko god je to moguće. Kod autosjedalica okrenutih prema naprijed, dijete je preraslo autosjedalicu kad sredina ušiju dođe u ravninu sa vrhom naslona autosjedalice.
Također, postoje dva sustava pojasa kod autosjedalica: pojas s tri točke kontakta (po jedna na svakom ramenu i jedna u preponama) koji se koristi isključivo kod autosjedalica postavljenih suprotno smjeru vožnje, te pojas s pet točaka kontakta (po jedna na svakom ramenu, po jedna na bedrima te jedna u preponama) koji se koristi kod autosjedalica postavljenih u smjeru vožnje, a i kod nekih koje se postavljaju suprotno smjeru vožnje.
Uloga pojasa s tri točke kontakta u autosjedalicama postavljenih unatrag je da zadrži dijete u autosjedalici tijekom sudara. Uloga pojasa s pet točaka kontakta je da osigura da se sile, u slučaju sudara, ravnomjerno rasporede preko najsnažnijih dijelova tijela.
Kako odabrati odgovarajuću autosjedalicu
Nikad, ali baš nikad nemojte svoje dijete izložiti opasnosti vozeći ga u motornom vozilu, a da ono nije ispravno vezano u pravilno postavljenoj autosjedalici primjerenoj djetetovom uzrastu i dobi.
Pri odabiru i kupovini autosjedalice za svoje dijete, pazite da je autosjedalica zadovoljila testiranja, da je ovjerena od nadležnih državnih inspekcija, te pazite da je primjerena dobi i uzrastu vašeg djeteta. Prije nego kupite autosjedalicu, pokušajte je prvo postaviti u vaše vozilo kako biste se uvjerili da se može dobro učvrstiti u vaš model automobila – pojedini modeli automobila nisu kompatibilni sa svakom autosjedalicom.
Pri postavljanju autosjedalice u automobil, kao i vezanju djeteta u autosjedalicu, UVIJEK detaljno pročitajte i pratite upute proizvođača autosjedalice kao i upute proizvođača vašeg automobila koje se odnose na postavljanje autosjedalica u automobilu!