Poziv za sudjelovanje na radionicama kulturalne razmjene
Tijekom rujna, listopada i studenoga 2018. godine, udruga Roda organizira ciklus radionica kulturalne razmjene. Radionice se provode u okviru projekta Boje mojega doma - podrška obiteljima s međunarodnom zaštitom kojega financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Prijava na radionice je obavezna! Prijaviti se možete preko internetskoga obrasca koji je naveden uz svaku radionicu.
Tijekom provedbe projekta planirano je održati šest radionica na temu:
1. Trudnoće i poroda (održano u kolovozu)
Sudjelovanje na ovoj radionici bilo je otvoreno isključivo za Rodine edukatorice o trudnoći, porodu i dojenju.
2. Dojenja (link na prijave), 3. listopada 2018., u Rodi
Različiti aspekti oblikuju naše stavove o dojenju, povijesni, obiteljski, društveni. Svrha ove kulturalne razmjene je upoznati se sa ženama koje su tražiteljice azila, upoznati njihovu kulturu, naučiti nove stvari o dojenju, pomoći njima da i one bolje razumiju društvo u kojem danas žive i - steći nova prijateljstva. I nama u Rodi će ova radionica pomoći da pružamo učinkovitiju podršku u dojenju ženama iz drugih kultura.
Na radionici ćemo razmjenjivati stavove o dojenju koji su prisutni u različitim kulturama, najčešće mitove o dojenju, govoriti o dojenju u javnosti, o podršci društva ženi koja doji. Pričat ćemo i o praktičnim stvarima, kako se rješavaju problemi u dojenju, prvim namirnicama u raznovrsnoj prehrani djeteta, koliko dugo je uobičajeno dojiti. Radionicu moderiraju Rodine savjetnice za dojenje.
3. Njege male djece i brige društva i zajednice o djeci (link na prijave), 24. listopada 2018. u Rodi
U različitim kulturama različito se pristupa brizi i odgoju djeteta, pa su velike razlike prisutne i među europskim zemljama. Bilo da se radi o brizi o potrebama djeteta, ili prepoznavanju tih potreba, usmjerenosti na emotivni ili kognitivni razvoj, bilo o discipliniranju, poticanju empatije, individualnosti i svemu drugom, roditeljski odgojni stilovi nisu lišeni utjecaja naslijeđenih obiteljskih obrazaca, ali i snažne kulturalne određenosti. Na radionici ćemo razmjenjivati stavove o roditeljstvu i različitim pristupima skrbi o dojenčadi i maloj djeci koji su prisutni u različitim kulturama, poput zajedničkog spavanja, nošenja, razdvajanja od djeteta (zbog posla ili slično), pristupa discipliniranju i slično.
Svrha ove kulturalne razmjene je upoznati se sa ženama koje su tražiteljice azila, upoznati njihovu kulturu, pomoći njima da i one bolje razumiju društvo u kojem danas žive i - steći nova prijateljstva. I nama u Rodi će ova radionica pomoći da pružamo učinkovitiju podršku ženama iz drugih kultura. Radionicu moderiraju Rodine savjetnice za dojenje.
4. Razlika u odgoju dječaka i djevojčica, discipliniranje djece (link na prijave), 7. studenoga 2018., Waldorfska škola u Zagrebu
Tema ove radionice bit će podjela na plavo i roza. Igračke, knjige pa i svakodnevni predmeti bitno se razlikuju za djevojčice i dječake i to ne samo u boji, već i sadržaju, tonu i tekstu među redovima. Razlike u odgoju djevojčica i dječaka duboko su ukorijenjene u svim kulturama ali u različitim kulturama zasigurno postoje velike sličnosti i razlike. Na radionici ćemo razgovarati o tome kako odgajamo djevojčice, a kako dječake, na koji način se obraćamo jednima i drugima, koliko smo toga svi zajedno svjesni.
5. Radionicu ukrašavanja tijela kanom (link na prijave), 22. studenoga 2018, Waldorfska škola u Zagrebu
Tehnika oslikavanja kože kanom, tradicionalnog naziva mehndi, raširena je po cijeloj Indiji, sjevernoj i južnoj Africi, Pakistanu i Indoneziji. Zbog svojih ljekovitih svojstava, kana se često smatrala svetom biljkom, a danas se, osim za bojenje kose, u Indiji i arapskim zemljama koristi najčešće za oslikavanje ruku nevjesti.
6. Radionicu o hrani i kuhanju tradicionalnih arapskih jela, 30. studenoga 2018.
Prijave na ovu radionicu nisu moguće, sudjelovanje će biti moguće isključivo sudionicama ranijih radionica. Tijekom radionice imat ćemo prilike sudjelovati u pripremi tradicionalnih arapskih jela i upoznati se sa začinima, mirisima i okusima Istoka. Na radionici ćemo razgovarati o običajima povezanima s hranom, slavljima, proslavama dječjih rođendana i drugom. Sav materijal za radionicu je osiguran.
Razmijenit ćemo iskustva, stavove i zasigurno osvijestiti neke društvene obrasce u našem društvu i u kulturama iz kojih će doći sudionice ovih radionica, a to su žene tražiteljice azila i žene koje su dobile azil, pretežno iz Sirije i Iraka.
Radionice će se održati na hrvatskom i arapskom jeziku, a prijevod je osiguran.
Zbog kulturalne prikladnosti, na ovoj radionici sudjeluju isključivo žene.
Sudjelovanje medija na radionicama nije moguće.