Naplata trudničkih pregleda

Odgovor Ministarstva

Na sastanku u Ministarstvu zdravstva na kojem je tema bila legalna naplata trudničkih pregleda u ordinacijama, koje pak imaju ugovor s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje, dogovorene su sljedeće radnje kako bi se te prakse zaustavile:

  • Slanjem okružnice svim ordinacijama u zdravstvenoj zaštiti žena kako bi se ponovno podsjetilo da svi pregledi vezani za trudnoću moraju biti besplatni za trudnice;
  • Pojačavanjem inspekcijskih nadzora u ginekološkim ordinacijama;
  • Izradom edukativnih materijala s informacijama za trudnice gdje je jasno navedeno da su svi pregledi vezani za trudnoću besplatni za osiguranice HZZO-a.

U danima nakon sastanka, izašlo je nekoliko obavijesti na stranicama nadležnih institucija. Ministarstvo zdravstva podsjeća da "iskaznica obveznog zdravstvenog osiguranja Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) omogućava ostvarivanje prava na cjelovitu zdravstvenu zaštitu i besplatne zdravstvene usluge u skladu sa zdravstvenim potrebama u ordinacijama izabranih doktora primarne zdravstvene zaštite (ordinacija doktora opće/obiteljske medicine, ordinacija doktora ginekologa, ordinacija doktora pedijatra) uz obvezu plaćanja participacije (sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite). Ako osigurana osoba posjeduje važeću policu dopunskog zdravstvenog osiguranja, nije u obvezi plaćati participaciju. Ako izabrani doktor zatraži plaćanje bilo koje zdravstvene usluge (osim participacije), osigurane osobe upućujemo da zatraže račun, te da se jave u najbliži ured HZZO-a."

Važno je napomenuti da su svi pregledi trudnica vezani za trudnoću oslobođeni participacije, tako da je pregled zbog krvarenja u trudnoći besplatan, dok se za pregled nakon što trudnica primjerice slomi nogu plaća participacija, u slučaju da trudnica nema dopunsko osiguranje.

HZZO podsjeća da se ultrazvučni pregledi trudnica u ordinacijama izabranih liječnika ginekologa, za koje postoji medicinska indikacija, ne smiju naplaćivati  jer HZZO pokriva takve troškove za osigurane osobe. Nadalje, iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje ističu "kako osigurana osoba kojoj je naplaćena zdravstvena usluga u ordinaciji izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite ima pravo HZZO-u podnijeti zahtjev za refundaciju troškova naplaćene zdravstvene usluge". Iz iskustva žena koje su zatražile refundaciju, ističemo da uredi HZZO-a odobravaju povrat novca samo ako je na računu jasno iskazano ime i prezime osiguranice, te datum i vrsta usluge koja je naplaćena.

Moramo napomenuti trudnicama da HZZO pokriva samo preglede koje su medicinski indicirani – za zdravu trudnoću, to znači tri ultrazvučna pregleda (oko 12. tjedna, oko 20. tjedna, te kasnije oko 35. tjedna trudnoće). Veći broj ultrazvučnih pregleda, za zdravu trudnoću, ne poboljšava ishode, odnosno nisu potrebni da bi žena i dijete bili zdravi. Ako vam ginekolog/inja nudi dodatan pregled za kojeg kaže da mora naplatiti, to znači da taj pregled nije medicinski opravdan odnosno da vas liječnik/ca iskorištava za dodatnu zaradu.

Za kraj, ministar zdravstva poslao je svim ginekološkim ordinacijama u Hrvatskoj pismo u kojem ih podsjeća na njihove ugovorne obaveze prema HZZO-u, odnosno da nemaju pravo naplaćivati nešto za što ih HZZO već plaća.

Ako vam je trudnički pregled naplaćen na crno, pozivamo vas da anonimno prijavite to i udruzi Roda. Vaše informacije će ostati anonimne, a prijave (bez vaših osobnih podataka) ćemo koristiti za zagovaranje o ovom problemu kod nadležnih institucija.

Nastavit ćemo pratiti ovaj problem te ukazivati na nepravilnosti.

Dopis Ministarstva zdravstva svim ginekolozima
Dopis Ministarstva zdravstva svim ginekolozima

VIDI PREUZMI

194.27 kB 43

NOT PUBLISHED
Napisao/la: