Tajnost i privatnost podataka o zdravstvenom stanju pacijenata

Preporuke Međunarodne federacije ginekologa i opstetičara (FIGO) u vezi očuvanja tajnosti i privatnosti podataka i informacija koje se odnose na zdravstveno stanje pacijenata.

  1. Pacijent ima pravo neograničene kontrole nad tajnosti svojih podataka.
  2. Liječnici i zdravstveni djelatnici trebaju biti sigurni da su prikupljeni podaci o pacijentu točni, potpuni i da ne prelaze svrhu prikupljanja.
  3. Pacijent ima pravo uvida u svoj zdravstveni karton, pravo na interpretaciju i objašnjenje podataka koji se u njemu nalaze te pravo prigovoriti svakom takvom podatku.
  4. Liječnik je dužan poštovati i štititi pravo svakog pacijenta na privatnost i tajnost zdravstvenih podataka u svakoj situaciji, uključujući i neformalna događanja (npr. razgovori u hodnicima i liftovima, društvena događanja, publikacije i predavanja)
  5. Sigurnost elektroničkih medicinskih podataka zahtjeva pridržavanje stroge procedure i načela zaštite podataka, naročito kada se takvi podaci razmjenjuju između samih ustanova ili s pacijentom putem maila. Liječnici bi se trebali dodatno zalagati za kontinuirani napredak na području zaštite elektroničkih podataka.
  6. Nema svaki zdravstveni djelatnik ovlaštenje uvida u sve podatke o pacijentu, no jednom kada stekne saznanje o takvim podacima, obvezan je, kao i svaki zdravstveni djelatnik, te podatke čuvati kao tajnu.
  7. Kada zdravstveno stanje pacijenta ozbiljno narušava zdravlje drugih, liječnik ima obvezu konzultirati se s pacijentom i zatražiti ga dopuštenje da takvu informaciju na prikladan način učini dostupnom. No u slučaju neposredne, trenutne, neizbježne i po život ugrožavajuće prijetnje pojedincima, liječnik je obvezan na primjeren način prijaviti takav rizik.
  8. Roditelji, u pravilu, imaju pravo na sve informacije i podatke u vezi zdravlja njihove maloljetne djece te pravo sudjelovati u donošenju odluka. Kako je rast i razvoj djetetovog kapaciteta sudjelovanja u odlukama u vezi zdravlja kontinuirani proces, u situacijama u kojima maloljetnik može razumjeti problematiku zdravstvenog stanja i postupaka, roditeljima se mogu uskratiti takve informacije kao i sudjelovanje u postupku donošenja odluka. Takva opravdanost postoji i u situacijama kada bi otkrivanje podataka neposredno dovelo dijete u opasnost.
  9. Podaci koji se odnose na pacijenta ne smiju se otkriti osiguravajućim društvima, zdravstvenim predstavnicima niti drugim agencijama bez informiranog pristanka samog pacijenta.
  10. Ako bi otkrivanje povjerljivih podataka koji se odnose na zdravlje žene ugrozilo njezinu sigurnost ili pristup zdravstvenoj skrbi, potrebno je uložiti dodatan napor da se takvim podacima osigura tajnost. Podaci koji se odnose na zdravlje žena, a osjetljive su prirode, trebali bi se čuvati i pohranjivati odvojeno od ostalih podataka, a pacijenticama bi se trebale omogućiti individualne i privatne konzultacije sa s liječnicima. Također bi se trebala propisati jasna procedura obavještavanja pacijentica o rezultatima njihovih pretraga. Obzirom na to da se odvojenom pohranom spomenutih podataka može ugroziti zdravlje žena, jer neće biti vidljivi u zdravstvenim kartonima niti dostupni svim zdravstvenim djelatnicima, za takav način zaštite privatnosti potreban je pristanak svake žene osobno.
  11. Podaci koji se odnose na zdravstveno stanje pacijenata trebali bi se koristiti u svrhu medicinskih istraživanja i unaprjeđenja zdravstvenog sustava, na način da se osigura anonimnost pacijenata čiji se podaci koriste.
  12. Česte su situacije koje ugrožavaju tajnost medicinskih podataka i narušavaju privatnost pacijenata poput samog naziva klinike, zaglavlja medicinske dokumentacije, boje kontracepcijskih tableta, pretraga kojima se pacijent podvrgava nakon konzultacija s liječnicima, kao i drugi postupci koji mogu otkriti zdravstvene podatke pacijenata koji bi trebali biti tajni. Ovi posredni načini otkrivanja podataka zahtijevaju posebnu pozornost u osiguravanju tajnosti i privatnosti podataka svakog pacijenta.
  13. Svaku informaciju i podatak koji se odnosi na zdravstveno stanje pacijenta, liječnik je dužan tretirati i čuvati kao liječničku tajnu, pa čak i onda kada se ne radi o odnosu liječnik – pacijent.

FIGO smjernice
NOT PUBLISHED
Napisao/la:
Prevela: Sandra Bešlić Izvor: https://www.figo.org/sites/default/files/uploads/wg-publications/ethics/English%20Ethical%20Issues%20in%20Obstetrics%20and%20Gynecology.pdf Photo: https://www.shutterstock.com/g/pressmaster Prevela: Sandra Bešlić Izvor: https://www.figo.org/sites/default/files/uploads/wg-publications/ethics/English%20Ethical%20Issues%20in%20Obstetrics%20and%20Gynecology.pdf Photo: https://www.shutterstock.com/g/pressmaster