Danas ispred Hrvatskog sabora, čitale su se svjedočanstva žena o nekorištenju anestezije u medicinskim postupcima reproduktivnog zdravlja. Žene trpe biopsije, postupke potpomognute oplodnje, kiretaže i prekide trudnoće na zahtjev, šivanje nakon poroda i druge postupke na živo. Nakon čitanja njihovih priča, članice udruge Roda pročitale su i svoje zahtjeve, koje donosimo u ovom tekstu:
Poštovane saborske zastupnice, poštovani zastupnici,
unatoč iskustvima tisuća žena koje o nasilju govore godinama, no čija su svjedočanstva ovih dana ponovno odjeknula u javnosti, od nadležnih institucija još nismo dobile konkretno obećanje i informaciju kako i kada će se stanje promijeniti. Žene imaju ustavno i zakonsko pravo na kvalitetnu zdravstvenu uslugu unutar sustava javnog zdravstva - zasnovanu na načelima humanosti, dostupnosti i suodlučivanja pacijentice - koju kao zdravstvene osiguranice te porezne obveznice i plaćaju.
Stotine žena je poslije godina šutnje skupilo hrabrost i progovorilo o svojim najtežim i najintimnijim iskustvima poniženja, boli i bešćutnosti koje su pretrpjele u hrvatskim zdravstvenim ustanovama. Odgovornost sada je na čitavom društvu, a prije svega na donositeljima odluka, da djeluju odmah.
Tražimo političku odluku o konkretnim mjerama koje će doprinijeti sustavnom rješavanju problema reproduktivnog nasilja prema ženama unutar sustava javnog zdravstva.
Ne tražimo nikakav nadstandard, tražimo da se po pitanju poštovanja prava pacijentica i u praksi, a ne samo deklarativno, svrstamo uz bok europskih zemalja s kojima se volimo uspoređivati kada govorimo o kvaliteti zdravstvene usluge.
Tražimo poštivanje prava žene kao osobe i kao pacijentice. Želimo okruženje u kojem je moguće obostrano povjerenje. Kako će pacijentice biti suradljive, ako im se uskraćuje pravo na informacije o medicinskim postupcima, pravo na ublažavanje patnje, pravo na donošenje informiranih odluka o vlastitom reproduktivnom zdravlju?
Tražimo donošenje akcijskog plana za zaštitu zdravlja žena, koji uključuje i mjere praćenja provedbe plana, koji na taj način neće ostati na razini smjernica koje se primjenjuju proizvoljno i selektivno, kao do sada.
Zbog iskustava i trauma svih nas, tisuća i tisuća žena, tražimo donošenje tog plana odmah, do međunarodnog dana ljudskih prava, 10. prosinca 2018.