Sažeci predavanja s konferencije Autosjedalica – najsigurniji zagrljaj u vožnji

RODINA KONFERENCIJA O SIGURNOSTI DJECE U PROMETU
„AUTOSJEDALICA – NAJSIGURNIJI ZAGRLJAJ U VOŽNJI"
Zagreb, utorak 27. ožujka 2018.
Hrvatski liječnički zbor, Šubićeva ulica 9, Velika dvorana

 

 

 

 

OZLJEDE DJECE U PROMETU
Prim. dr. sc. Zoran Barčot, dr. med. FEBPS - specijalist dječje kirurgije, voditelj Objedinjenog hitnog bolničkog prijema Klinike za dječje bolesti Zagreb

Dr. Zoran Barčot, voditelj Objedinjenog hitnog bolničkog prijema Klinike za dječje bolesti Zagreb podjelit ce iskustva rada s vitalno ugroženom djecom, reanimacijskim postupcima, hitnim i neplaniranim intervencijama na djeci.

 

ŠTO KAŽE STATISTIKA HITNE MEDICINSKE SLUŽBE
Prim. mr. sc. Maja Grba-Bujević dr. med., ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicine

Doktorica Maja Grba-Bijević govorit će o iskustvima hitne medicinske službe vezano uz (ne)vezanje djece u vožnji i (ne)korištenje autosjedalica.

 

DJECA U AUTU I PSIHOLOŠKI UTJECAJ NA RODITELJE - VOZAČE
Mr. sc. Ljiljana Mikuš, prof. psihologije, pročelnica Sekcije za prometnu psihologiju Hrvatskog psihološkog društva

U ovom predavanju razmotrit će se najčešći problemi i poteškoće koji se javljaju kod prijevoza djece osobnim vozilom, s obzirom na dob djeteta i njegove mogućnosti pažnje i koncentracije, odlučivanja i kontroliranja vlastitih emocija i ponašanja. Možemo li za dijete reći da je smetnja ili distraktor sigurnoj vožnji, ili suprotno, da prisutnost djece povećava sigurnost vožnje? Raspravit će se i uloga koju imaju vozači/roditelji za sigurnost djece, nekorištenje autosjedalica i druge greške koje neki roditelji čine u vožnji.

 

ZANEMARIVANJE SIGURNOSTI DJECE U PROMETU KROZ OBITELJSKO ZAKONODAVSTVO
Jasmina Pest,mag. soc. rada, Hrvatska komora socijalnih radnika

Zanemarivanje je najčešći oblik zlostavljanja djece. Javlja se kad nije primjereno zadovoljena neka od djetetovih osnovnih životnih potreba Zanemarivanje može izazvati oštećenje zdravlja. U slučaju nekorištenja ili nepravilnog korištenja autosjedalica, može imati i smrtni ishod.

 

SENZIBILIZACIJA I EDUKACIJA JAVNOSTI - NEKORIŠTENJE AUTOSJEDALICA KAO JAVNOZDRAVSTVENI PROBLEM
Marija Škes, mag. educ. reh. voditeljica Odsjeka za zdrave stilove života, Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"

Javnozdravstvene aktivnosti koje se provode u Službi za promicanje zdravlja NZZJZ „Dr. A. Štampar" su ocjena zdravstvenoga stanja stanovništva na temelju zdravstvenih pokazatelja, utvrđivanje javnozdravstvenih prioriteta, provođenje mjera preventivne zdravstvene zaštite i zdravstvene edukacije stanovništva te promicanje zdravoga načina življenja opće populacije, populacijskih skupina i pojedinaca. Mjere promicanja zdravlja provode se kroz rad s djecom i mladima, vulnerabilnim skupinama i profesionalno definiranom populacijom djelovanjem na životne navike, rizične čimbenike zdravlja te djelovanjem na čimbenike socijalnog okoliša. Posebna važnost pridaje se povezanosti i suradnji s udrugama koje trebaju biti istinski partner vlasti tijekom cijelog procesa – od kreiranja i realizacije do evaluacije planiranih mjera i aktivnosti. Zajednička suradnja je, provedbom specifičnih javnozdravstvenih programa te multidisciplinarnim pristupom, usmjerena podizanju svijesti među općom populacijom, osobito roditeljima, o važnosti korištenja autosjedalica s ciljem sprječavanja ozljeda i smrti djece uslijed prometnih nesreća.

 

ULOGA PATRONAŽNE SLUŽBE U PROMOCIJI KORIŠTENJA AUTOSJEDALICA
Ivana Menciger, bacc.med.tech, patronažna sestra, Dom zdravlja Zadarske županije

Djelatnost patronažne službe je primarno preventivno-edukativna i informativna, te omogućuje provođenje zdravstveno-odgojnog rada putem malih grupa i individualnog rada sa korisnicima na prevenciji bolesti i ozljeda. Važnost patronažne službe u promociji korištenja autosjedalica može biti od značaja s ciljem postizanja pozitivnog ponašanja i stavova prema očuvanju zdravlja.

 

SURADNJA POLICIJE I NEVLADINIH UDRUGA U SIGURNOSTI DJECE KAO PUTNIKA U HRVATSKOJ
Mr. sc. Miron Huljak, dipl. ing., Ravnateljstvo policije, Ministarstvo unutarnjih poslova

Djeca putnici u Hrvatskoj su jedna od najranjivijih skupina u prometu, a dječje autosjedalice jedini efektivan način zaštite djece u automobilima. Stradanje djece u prometu vodeći je pojedinačni uzrok smrti djece do 14 godina starosti u Hrvatskoj, a stradavanje u svojstvu putnika najčešći je uzrok smrti i ozljeda. Suradnja vladinih i nevladinih organizacija u Hrvatskoj i regiji relativno je nov pristup djelovanju s ciljem postizanja društvenih promjena međutim, primjer Rode i Prometne policije Republike Hrvatske pokazuje da je moguće krenuti malim koracima i s vremenom postići velike rezultate.

 

PRIMER DOBRE PRAKSE – KANCELARIJA ZA DEČIJA AUTO-SEDIŠTA U NOVOM SADU
Marijana Jovanović, dipl. ing. saobraćaja, Predsednica Centra za promociju bezbednosti saobraćaja Novi Sad

Uz podršku kompanije NIS i u suradnji s Domom zdravlja Novi Sad, otvorena je prva i za sada jedina, Kancelariju za dečija auto-sedišta u Srbiji. Aktivnosti Kancelarije su predavanja o značaju i pravilnoj upotrebi dječjih autosjedalica, dežurstva savjetnika za dječje autosjedalice te besplatna posudba autosjedalica. Predavanja se organiziraju svakog mjeseca u Domu zdravlja i namjenjena su prevenstveno budućim roditeljima, dok su dežurstva savjetnika za dječje autosjedalice svake subote i namijenjena su roditeljima koji žele besplatno provjeriti koriste li na pravilan način autosjedalice. Možda najznačajnija aktivnost - besplatna posudba autosjedalica grupe 0+ namjenjena je roditeljima s niskim primanjima. Nakon što dijete preraste autosjedalicu roditelji je vraćaju Kancelariji.

 

ATESTI ZA AUTOSJEDALICE - KAKO SE SNAĆI U STARIM I NOVIM REGULATIVAMA
Neda Zubović Mihaljević, BeSafe Hrvatska

Trenutno u Europi vrijede dvije različite regulative za autosjedalice, stara ECE R44-04 i nova i-Size tj. UN R129. Nova regulativa uvodi se u nekoliko faza: u 2013. je uvedena prva faza, a u 2017. druga faza i-Size regulative. Roditelji su trenutno izloženi velikom broju informacija i teško se snalaze u regulatornoj šumi i brojnim paralelnim kategorijama autosjedalica koje postoje na tržištu.
Predavanje će rodteljima i stručnjacima ponuditi jednostavne odgovore na pitanja: po čemu se razlikuju dvije regulative i u čemu je razlika između njihovih testova sigurnosti, kako se kategoriziraju sjedalice po kojoj regulativi i zašto je došlo do promjene kategorija, kako se odvija smjena dviju regulativa i koji su sljedeći koraci u tom procesu.

 

AUTOSJEDALICA - VIŠE OD ZAŠTITE U PROMETU
Mr. sc. Nada Bjelčić, udruga OKO

Autosjedalica u slučaju djece s teškoćama u razvoju je neophodni dio prijevoza za dijete motornim vozilom. Ona ne samo da štiti dijete od posljedica saobraćajnih nesreća, nego ga štiti od posljedica ponašanja uslijed njegovih dijagnoza (samoozljeđivanja, hiperaktivnosti itd.) te pomaže održavanju odgovarajuće posture tijela tokom vožnje.

 

ZAŠTO JE VAŽNO ŠTO DUŽE VOZITI DIJETE U AUTOSJEDALICI SUPROTNO OD SMJERA VOŽNJE?
Mandica Petričević, Roditelji u akciji - RODA

Mnogi roditelji voze dijete suprotno od smjera vožnje kad je ono sasvim malo, ali kao da jedva čekaju da dijete postane dovoljno "veliko" da ga okrenu u smjer vožnje, nažalost prerano. Činjenica jest da - što se dijete dulje vozi okrenuto suprotno smjeru vožnje, to su dulje njegova kralježnica i vrat zaštićeniji u slučaju sudara.

 

PREVENTIVNA AKCIJA SIGURAN PRIJEVOZ DJECE U VOZILIMA
Ivanka Vusić struč.spec.crim. - Policijska službenica za metodologiju i sigurnost u cestovnom prometu PU koprivničko-križevačke

Osvrt na provedbu preventivne akcije (aktivnosti koje se provode, način provedbe, rezultati) u kojoj je jedan od ciljeva povećanje korištenja sigurnosnog pojasa i autosjedalica, te smanjenje broja nastradale djece putnika u vozilima.

 

NOT PUBLISHED
Napisao/la: