Krenuli su trudovi, vrijeme je, a vaše su misli posvuda. Iako vaša partnerica odrađuje većinu posla kad su trudnoća i porod u pitanju, vaša pomoć je itekako potrebna i dobrodošla, osobito kad je u pitanju prijevoz do rodilišta.
Kako biste izbjegli uzrujavanje pred sam odlazak u rodilište, a osobito kako ne biste uznemirili partnericu, vrijedi se pripremiti i za ovaj dio pred porod.
Kad krene porod, zapamtite, sve će biti lakše i bolje ako možete pomoći partnerici da bude smirena i opuštena. To znači da i vi morate biti smireni i opušteni. Biti ćete najbolja pratnja na porodu – opustite se i pomognite joj čime god treba.
Što ako pukne vodenjak?
Curenje plodove vode je skroz normalno i ne znači da će se dijete brzo roditi; u slučaju da partnerici curi voda dok ste kod kuće, pripremite joj ručnike na koje može sjesti, i možda vodonepropusnu podlogu (npr jednokratnu podlogu za previjanje).
Idete taksijem?
Ako idete do rodilišta taksijem, obavezno pripremite nepropusne podloge i ručnike za po putu. Dobro opišite vozaču gdje ćete nju/ga čekati, i imajte pri ruci kišobran u slučaju da pada kiša.
Pomognite partnerici da se smjesti u auto
Smireno posložite torbe u auto i pomognite partnerici, ako treba, do auta; otvorite joj vrata i čekajte da se udobno smjesti. Ako joj je tako lakše, ponudite joj da sjedne na stražnje sjedalo (tamo može zauzeti različite položaje). Ponovite njoj (i sebi!) da će sve biti u redu.
Nemojte krenuti prerano
Iako ste uzbuđeni kad trudovi krenu, probajte odraditi što veći dio trudova kod kuće. Porod u većini slučajeva ne krene tako brzo ni naglo, i imate vremena odmoriti se i pripremiti kod kuće. Ako ste iz nekog razloga zabrinuti, uvijek možete nazvati rodilište i postaviti im pitanja. Pomognite partnerici da se opusti, možete šetati, plesati, masirati je u trudovima. Što se ona više kreće, to će se dijete bolje namjestiti za porod. U pravilu, trebali biste krenuti u rodilište kada su trudovi:
- Redoviti
- Jaki
- Trajaju od 45-60 sekunda
- Na razmaku od pet minuta od početka jednog do početka sljedećeg truda
Normalno je da se trudovi uspore ili stanu dok ste na putu ili kad tek dođete u rodilište, kad se partnerica opusti opet će krenuti.
Dopustite partnerici da bira radio stanicu
Partnerica je ta koja rađa – i zato sve mora biti po njenome. Ako ona želi slušati određenu stanicu ili glazbu, nemojte se suprotstaviti. Ako ne želi slušati radio, ugasite ga. Ženi treba mir dok je u porodu i na njoj je da odluči što joj najviše odgovara. Na vama je da joj u tome budete podrška.
Vozite oprezno
Porod traje puno duže no što traje u filmovima tako da ne brinete, stići ćete u rodilište na vrijeme. Nemojte prekoračiti dozvoljenu brzinu, pratite prometne znakove i vozite oprezno. Ako vašoj partnerici smeta vožnja u trudu, poslušajte je i zaustavite se sa strane dok trud ne prođe. Ako morate voziti preko neravnog terena (npr. na neravnoj cesti ili preko uspornika), provjerite s njom kako joj je u trudu i prilagodite se njenim potrebama.
Ponavljajte partnerici (i sebi) da sve radi sjajno
Vašoj partnerici treba podrška i ljubav. Recite joj da sjajno odrađuje trudove, da ste ponosni na nju i da jedva čekate da postanete roditelj. Usput, ponovite to i sebi.
Napisao/la: Roda
Ovaj tekst je nastao u projektu Budi tata koji se realizira uz financijsku podršku Grada Zagreba. Sadržaj je u isključivoj odgovornosti udruge Roda i ni pod kojim uvjetima ne može se smatrati kao odraz stajališta Grada Zagreba. Ovaj tekst je nastao u projektu Budi tata koji se realizira uz financijsku podršku Grada Zagreba. Sadržaj je u isključivoj odgovornosti udruge Roda i ni pod kojim uvjetima ne može se smatrati kao odraz stajališta Grada Zagreba.