Osvrt na konferenciju Majčinstvo i žene s invaliditetom
"Kada smo prije 15 godina započele prve pionirske korake u zagovaranju bolje zaštite reproduktivnog zdravlja žena mislile smo kako to činimo za sve žene jednako. Tek puno godina kasnije oči nam je otvorila jedna majka koja je danas ovdje među nama. Njezina osobna intimna priča o majčinstvu pomogla nam je da shvatimo da smo do tada bile nedostupne velikom broju žena.
Njima posvećujemo današnju konferenciju."
Ovim je riječima 10. studenoga 2017. u Zagrebu započela dugo pripremana 10. Rodina konferencija pod nazivom "Majčinstvo i žene s invaliditetom", a koja je jednom temom ujedinila ovogodišnju Rodinu mliječnu konferenciju i prePorod.
Iako Roda iza sebe ima desetke različitih konferencija, ova je bila jedinstvena po tome što je prva konferencija u Hrvatskoj o reproduktivnom zdravlju žena s invaliditetom, ali i po tome što je prva Rodina inkluzivna konferencija. Prilikom organizacije vodilo se računa o tome da bude dostupna svim osobama s invaliditetom pa je tako odabran Hotel Westin koji je u cijelosti prilagođen osobama s invaliditetom, a tijek konferencije pratile su i prevodile tumačiteljice za gluhe i nagluhe osobe iz Saveza gluhih i nagluhih Grada Zagreba. Prihvaćene su i sve sugestije za još veću uključivost Rodinih budućih konferencija jer je cilj raditi u suradnji sa ženama s invaliditetom, a ne za njih. To je ujedno bila i jedna od poruka ove konferencije.
Konferenciju je otvorila gđa. Mira Pekeč-Knežević, zamjenica Pravobraniteljice osoba s invaliditetom, a u uvodnom dijelu prigodnim riječima svoj doprinos dale su, gđa. Marija Pletikosa, državna tajnica Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, gđa. Marinka Bakula-Anđelić, pomoćnica pročelnice za zaštitu osoba s invaliditetom Grada Zagreba i gđa. Đurđica Ivković, programska koordinatorica Ureda UNICEF -a u Hrvatskoj.
Na samom početku konferencije Branka Mrzić Jagatić iz udruge Roda kratko je predstavila istraživanje Majčinstvo i žene s invaliditetom, a gđa. Marica Mirić iz Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske održala je izlaganje o nacionalnim i međunarodnim dokumentima koji štite prava osoba s invaliditetom. Posebno je bilo zanimljivo podsjetiti se na 2. Manifest o pravima žena i djevojaka s invaliditetom u Europskoj uniji.
S posebnim nestrpljenjem dočekana su izlaganja primalja iz Velike Britanije Carmel Doyle i Jennifer Butters koje su prenijele iskustva iz rodilišta u Liverpoolu gdje su stekle bogato iskustvo pružajući zdravstvenu skrb različitim ranjivim skupinama žena pa tako i ženama s invaliditetom. Primaljski sustav skrbi za reproduktivno zdravlje žena u Velikoj Britaniji značajno se razlikuje od opstetričarskog sustava skrbi koji je prisutan u Hrvatskoj. Pa ipak, kako polako, ali sigurno postaje jasno da je zastarjele prakse u kojima je liječnik u centru skrbi potrebno zamijeniti onima u kojem je u centru skrbi žena, vjerujemo da je ovaj prijenos iskustava itekako bio inspirativan i koristan svim zdravstvenim djelatnicama koje su došle na ovu konferenciju, a bilo ih je preko stotinu.
Prije nego su gošće iz Švedske započele sa svojim izlaganjem, srdačno ih je pozdravio veleposlanik Švedske, gospodin Lars Schmidt i svojim prisustvom dodatno dao značaju njihova izlaganja. I to s pravom. Nora Sandholdt i Erika Nilsson su u švedskoj udruzi Spinalis pokrenule projekt podrške roditeljstvu osoba sa spinalnim ozljedama i okupile oko 600 roditelja koji su podrška jedni drugima. One su putujuće predavačice po Švedskoj koje svoje znanje prenose zdravstvenim radnicima. I nas su oduševile svojim nastupom i potaknule raspravu u koju su se uključile i žene s invaliditetom.
Zorica Kovač, patronažna sestra iz Osijeka i IBCLC savjetnica za dojenje održala je izvrsnu prezentaciju o podršci dojenju ženama s fizičkim invaliditetom s naglaskom na moguće poteškoće u dojenju ovisno o vrsti dijagnoze, ali i načinima podrške koju je takvim ženama potrebno dati kako bi se uspostavilo dojenje – ono jedino što u potpunosti same mogu djetetu pružiti majke s invaliditetom. Zato im je podrška u dojenju iznimno važna. Iva Podhorsky Štorek za kraj je konferencije održala praktično izlaganje o podršci u dojenju ženama sa senzornim invaliditetom, sljepoćom i gluhoćom i naglasila važnost prilagodne komunikacije s takvim ženama jer "uz određene prilagodbe, koje primjenjuju cijeli život, žene sa senzornim oštećenjima ostvaruju majčinstvo jednako kao i sve žene ovog svijeta". Izlaganje je završila zaključkom da je potrebno više podrške u dojenju ženama sa senzornim invaliditetom.
Nakon izlaganja, razvila se otvorena i konstruktivna diskusija u kojoj su izneseni neki zaključci. Neki od zaključaka konferencije su da je važno slušati potrebe žena s različitim oblicima oštećenja kako bi se moglo odgovarajućom uslugom u zajednici odgovoriti na te potrebe, kako je u aktivnosti vezane za reproduktivno zdravlje žena neophodno uključiti žene s mentalnim teškoćama, educirati sve koji se uključuju u pružanje zdravstvene i druge skrbi, u ovakva događanja još više aktivno uključivati žene s invaliditetom koje imaju osobno iskustvo, jačati međusektorsku suradnju, pružati podršku cijeloj obitelji trudnice i/ili majke s invaliditetom jer je najčešće upravo njihova obitelj njihov
najveći oslonac.
Jedan od zaključaka je i taj da žene s invaliditetom trebaju biti partnerice zdravstvenih djelatnika i djelatnica jer oni u svom radnom vijeku možda jednom skrbe za ženu s paraplegijom npr. dok ta žena svoj cijeli život živi sa svojom dijagnozom.
Zahvaljujemo svim predavačicama i dragim gošćama, svim sudionicama i sudionicima iz cijele Hrvatske i svima koji su pridonijeli tome da se ova konferencija održi.
Posebno hvala Gradu Zagrebu na pokroviteljstvu te partnerima i donatorima koji su omogućili održavanje ove konferencije, a to su (abecednim redom):
Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča i mobilitet
Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara
Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom
Savez gluhih i nagluhih Grada Zagreba
Ured UNICEF-a u Hrvatskoj
Veleposlanstvo Švedske
Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske