Edukacija o praćenju i prijavama kršenja Međunarodnog pravilnika o reklamiranju nadomjestaka za majčino mlijeko
U subotu, 2. rujna 2017. u prostorijama udruge Roda u Ulici Jurja Žerjavića 10, Zagreb, Roda organizira edukaciju o praćenju i prijavama kršenja Međunarodnog pravilnika o reklamiranju nadomjestaka za majčino mlijeko.
Edukacija je prije svega namijenjena savjetnicama za dojenje, članicama udruge Roditelji u akciji i Hrvatske udruge savjetnica za dojenje, koje su članice međunarodne organizacije IBFAN (International Baby Food Action Network), ali i ostalim savjetnicama za dojenje (zdravstvenim radnicama koje su u direktnom radu s majkama dojilljama) te osobama zainteresiranima za ovu temu.
Kroz ovu edukaciju, polaznice će dobiti znanja potrebna za prijavu kršenja Međunarodnog pravilnika o reklamiranju nadomjestaka za majčino mlijeko u elektroničku bazu kršenja koju vodi IBFAN.
Predavačice su Ana Novina, članica udruge Roda i voditeljica aktivnosti zaštite dojenja u udruzi Roda te članica Odbora za Kod (International Code Committee).
Program rada
9:00 - 9:15
Dolazak i prijava sudionica
9:15 – 9:45
Međunarodni pravilnik o reklamiranju nadomjestaka za majčino mlijeko i popratne rezolucije Svjetske zdravstvene organizacije
9:45 – 10.15
Kako se krši Međunarodni pravilnik u Hrvatskoj - primjeri iz prakse
10:15 - 11:15
Radni zadatak: nalaženje materijala za radionicu (izlazak na teren, tj. u trgovine i ljekarne i donošenje uzorka ili fotografije kršenja)
11:15 - 12:30
RADIONICA: Kako pomoću smartphone uređaja prijaviti kršenja Međunarodnog pravilnika IBFAN-u
12:30 - 13:30
RASPRAVA: Etička načela u zaštiti dojenja:
- Zašto treba "monitoring", odnosno zašto je praćenje kršenja sastavni dio zaštite dojenja i obaveza savjetnica za dojenje
- Zašto zdravstveni djelatnici i savjetnice za dojenje moraju raditi unutar smjernica Međunarodnog pravilnika o reklamiranju nadomjestaka za majčino mlijeko
- Sukob interesa u praksi i kako ga izbjeći
Ciljevi edukacije
Unatoč spoznajama o dobrobiti i pozitivnom utjecaju dojenja na rast i razvoj djece, u svijetu je zabilježen kontinuirani pad stope dojene djece. Zbog stalnog pada stope dojene djece, zaštita, promicanje i potpora dojenju predstavlja danas javno zdravstveni prioritet većine razvijenih zemalja. Temeljem navedenoga Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) i UNICEF pokrenuli su programe i akcije s ciljem promicanja isključivog dojenja svakog djeteta do šest mjeseci života, a nakon toga nastavak dojenja uz odgovarajuću dohranu do druge godine života. Spoznaja o potrebi provedbe koordiniranih i programiranih aktivnosti vezanih za promicanje dojenja rezultirala je pokretanjem globalnih inicijativa i preporuka od strane SZO i UNICEF-a od kojih najznačajnije su:
- 1979. godine SZO i UNICEF formiraju prvu međunarodnu mreža predstavnika s ciljem podrške dojenju i borbe protiv neetičnoga marketinga nadomjestaka za majčino mlijeko - International Baby Food Action Network – IBFAN;
- 1981. godine Svjetska zdravstvena skupština usvaja rezoluciju WHA 34.22 koja sadrži Međunarodni pravilnik o načinu reklamiranja i prodaje nadomjestaka za majčino mlijeko kojim se pozivaju zemlje članice na njegovu primjenu, odnosno prilagodbu zakonodavstva i propisa s preporukama o odredbama Pravilnika;
- 1989. godine donesene su preporuke pod nazivom „Deklaracija Innocenti o zaštiti, poticanju i podupiranju dojenja" kojima se pozivaju međunarodne organizacije na pokretanje programa za zaštitu, poticanje i podupiranje dojenja;
- 2002. godine usvojena je „Globalna strategija o prehrani dojenčadi i male djece", kao zajednički dokument SZO i UNICEF-a.
Iako je Republika Hrvatska potpisnica rezolucije Svjetske zdravstvene skupštine broj 45.34 od 14. svibnja 1992. kojom se obvezuje na uvođenje Međunarodnog pravilnika u pravnu regulativu, u hrvatskom društvu i zdravstvenom sustavu se mogu naći brojni primjerci kršenja Pravilnika, što izravno šteti dojenju, kako na individualnoj razini tako i na razini sustava zdravstvene zaštite.
Trenutno se najveća kršenja Pravilnika u Hrvatskoj događaju:
- unutar zdravstvenoga sustava – tečajevi za trudnice, pedijatrijske ambulante, medicinske konferencije - sponzorstvo različitih skupova
- putem interneta - društvenih mreža (Facebook), web stranica kršitelja-klubova mama i beba
- putem Baby klubova.
Sponzoriranjem različitih medicinskih konferencija (pedijatrijskih i ostalih), kršitelji dolaze u izravan kontakt s medicinskim djelatnicima. Na konferencijama su prisutni štandovi s različitim promo materijalima koji nisu u skladu s Međunarodnim pravilnikom i svrha im nije informiranje i edukacija zdravstvenih radnika, već promocija određenog proizvoda (razni letci, plakati, promo pakiranja, uzorci i slično). Zabilježeni su slučajevi fotografiranja istaknutih liječnika uz plakate brendova mliječnih formula, što je ne samo izravna reklama kršitelju već i odobravanje načina reklamiranja i grubo kršenje same srži Pravilnika.
Reklamiranje proizvoda prema trudnicama (trudnički tečajevi, različite reklame u pedijatrijskim i ginekološkim ambulantama) posebno su štetni jer stvaraju privid da zdravstveni radnici podržavaju određeni brend.
S obzirom na to da su društvene mreže, naročito Facebook, područja na kojima nema velike kontrole, proizvođači i distributeri nadomjestaka koriste ga za izravno reklamiranje prema svojim ciljanim skupinama – majkama dojenčadi i male djece. Najčešći oblici kršenja su promoviranje proizvoda koji se koriste prije navršenih 6. mjeseci, fotografije dojenčadi na način koji ohrabruje hranjenje formula, nagradne igre te povezivanje s roditeljima još od faze trudnoće, kad su najranjiviji i najizloženiji sugestijama. Novost su i tzv. „baby klubovi" velik broj distributera i proizvođača formula, kao i neki trgovački lanci, imaju svoje „baby klubove". U njih se roditelji učlanjuju s osnovnim podacima o sebi i djetetu te dobivaju razne povlastice poput popusta za kupovinu.
Sudionice edukacije kroz ovu edukaciju dobit će znanja potrebna za prijavu kršenja Međunarodnog pravilnika o reklamiranju nadomjestaka za majčino mlijeko u elektroničku bazu kršenja koju vodi IBFAN.
Ta organizacija svake godine skuplja informacije o praksama proizvođača i distributera nadomjestaka za majčino mlijeko i drugih proizvoda u domeni Međunarodnog pravilnika, što je posebno važna informacija za države, poput Hrvatske, u kojima Međunarodni pravilnik nije u potpunosti implementiran u zakone i regulative.
Ova aktivnost je mjera Programa za dojenje Ministarstva zdravlja koji je donijela Vlada Republike Hrvatske 2015. godine. (AKTIVNOSTI 4.1. Osigurati primjenu Međunarodnog pravilnika o reklamiranju nadomjestaka za majčino mlijeko Nositelj aktivnosti: Ministarstvo zdravlja Sunositelji: UNICEF - Ured za Hrvatsku, IBFAN grupa za Hrvatsku, organizacije civilnog društva Indikatori provedbe: praćenje primjene Međunarodnog pravilnika o reklamiranju nadomjestaka za majčino mlijeko u zdravstvenom sustavu).