OGTT (oralni test za toleranciju na glukozu) je analiza krvi koja se najčešće radi između 24. i 28. tjedna trudnoće, da bi se provjerila osjetljivost tijela trudnice na glukozu, što može upućivati na šećernu bolest u trudnoći (gestacijski dijabetes). Test uspoređuje dvije vrijednosti razine šećera u krvi – onu natašte, i razinu dva sata nakon konzumiranja točno određene količine slatke tekućine (glukoze).
Rezultati OGTT-a mogu uvelike odrediti tijek i način skrbi vaše daljnje trudnoće – zbog graničnih ili loših rezultata trudnoća može odjednom postati "rizična". Zato je važno da rezultati testa odražavaju stvarno stanje u vašem organizmu, a kako biste to postigli neophodno je pratiti sljedeće korake da bi OGTT mogao biti što precizniji:
- U razdoblju od tri dana prije izvođenje testa, konzumirajte svoju uobičajenu prehranu, bez znatnih promjena u vrstama namirnica i količini konzumirane hrane. Važno je stoga planirati davanje uzorka krvi za OGTT u razdoblju kad nemate velika obiteljska i druga slavlja. Tri puna dana prije uzimanje uzorka vaša prehrana mora biti onoliko raznovrsna koliko je inače.
- Tjelesna aktivnost također može utjecati na rezultate OGTT-a, stoga je važno da 24 sata prije izvođenje testa izbjegavate jače fizičke aktivnosti kao što su trčanje, vožnja bicikla, odlazak u teretanu.
- Kod davanja uzorka krvi za OGTT morate biti natašte, što znači da zadnju hranu konzumirate minimalno 8-12 sati prije davanja prvog uzorka krvi. U suprotnom će rezultati biti netočni. Možete u tom razdoblju piti običnu vodu, u malim gutljajima (odnosno, veće količine ne konzumirajte odjednom).
- Duhanski proizvodi mogu utjecati na rezultate testa, stoga je važno ne pušiti punih 8 sati prije uzimanje uzorka krvi.
Dođite u laboratorij rano ujutro za davanje prvog uzorka krvi. Važno je da ste natašte i da je prošlo 8 sati od zadnje cigarete u slučaju da pušite. Uz sebe imajte bocu obične vode i nešto malo za prigristi nakon što ste dali sve uzorke krvi (cca dva sata od kad stignete u laboratorij).
Prvi korak testiranja je davanje uzoraka krvi i urina. Nakon toga, laborant će vam dati količinu kalibrirane slatke tekućine (glukoze u vodi) koju trebate popiti. Tekućinu pijte u malim gutljajima, popijte ju do kraja (važno je konzumirati točno određenu količinu glukoze).
Nakon toga slijedi odmor od dva sata kada smijete konzumirati samo vodu. I dalje morate izbjegavati cigarete. S obzirom na to da tjelesna aktivnost može utjecati na rezultate testiranja, važno je da ta dva sata provedete mirno (bez jače fizičke aktivnosti). Dva sata nakon što ste popili slatku tekućinu dat ćete još jedan uzorak krvi.
Planirajte vrijeme tako da dva puna sata provedete u okrugu laboratorija. Korisno je organizirati da je netko uz vas barem kroz zadnjih sat vremena testiranja, u slučaju da imate vrtoglavicu ili druge simptoma zato što ste već dugo natašte. Nakon davanja drugog uzorka krvi nastavite s unosom hrane i pića kao što je uobičajeno za vas. Korisno je imati nešto što možete pojesti uz sebe, nakon drugog vađenja krvi, odnosno prije nego otiđete iz laboratorija.
Više informacije o gestacijskom dijabetesu, faktore rizika i alternativama OGTT testiranju možete pronaći na portal i forum udruge Roda.
Napisao/la: Roda
Izvor: Diabetes.co.uk. Gestational Diabetes. (http://www.diabetes.co.uk/gestational-diabetes.html). Accessed 25 July 2017.
Royal Australian College of General Practitioners. Oral Glucose Tolerance Testing. June 2012. (http://www.racgp.org.au/afp/2012/june/oral-glucose-tolerance-testing/). Accessed 25 July 2017.
U.S. National Library of Medicine. Glucose Screening Tests During Pregnancy. 16 May 2016. (https://medlineplus.gov/ency/article/007562.htm). Accessed 25 July 2017. Izvor: Diabetes.co.uk. Gestational Diabetes. (http://www.diabetes.co.uk/gestational-diabetes.html). Accessed 25 July 2017.
Royal Australian College of General Practitioners. Oral Glucose Tolerance Testing. June 2012. (http://www.racgp.org.au/afp/2012/june/oral-glucose-tolerance-testing/). Accessed 25 July 2017.
U.S. National Library of Medicine. Glucose Screening Tests During Pregnancy. 16 May 2016. (https://medlineplus.gov/ency/article/007562.htm). Accessed 25 July 2017.