Zatvorenici koji za vrijeme izdržavanja kazne zadrže kontakt sa svojom obitelji, lakše prihvaćaju život u zatvoru kao i život na slobodi nakon izdržane kazne. Kontakte s obitelji za vrijeme izdržavanja kazne nije lako održati: najčešće se s članovima obitelji ne možete čuti ili vidjeti kada to vi ili oni poželite, dolasci u posjete koštaju i često ih obitelj ne može priuštiti onoliko koliko želi.
Procjenjuje se da je oko 13 000 djece godišnje u Republici Hrvatskoj kraće ili duže vrijeme odvojeno od jednog ili oba roditelja zbog toga što se roditelj nalazi na izdržavanju kazne. Riječ je o djeci koja su gotovo nevidljiva za društvo i zajednicu, ranjiva, možda su i sama neposredne žrtve, a zasigurno su posredne žrtve postupaka svojih roditelja.
Dolaskom u zatvor za osobu ne prestaju dužnosti i obveze koje proizlaze iz roditeljstva, i dijete i roditelj i dalje imaju pravo na održavanje međusobnih kontakata i potrebu za njima.
Brojna su istraživanja dokazala da redovit i kvalitetan kontakt između roditelja koji se nalazi u zatvoru i djeteta umanjuje poteškoće u prilagodbi i odrastanju tog djeteta te pridonosi resocijalizaciji zatvorenika i zatvorenica.
Djetetu treba pomoć kako bi shvatilo da odgovornost i kazna koju roditelj snosi za svoje loše ponašanje ne znače da je i ono time kažnjeno. Zato mu je važno omogućiti kontakt s roditeljima u zatvoru u okruženju koje nije zastrašujuće i koje će olakšati komunikaciju i održavanje odnosa nužnog za odrastanje.
Djeca čiji su roditelji u zatvoru trpe više oblika diskriminacije te su u nepovoljnijem položaju od ostale djece zbog situacije u svojoj obitelji i zbog kaznenopravnog statusa svojih roditelja. Boravak roditelja u zatvoru te sve što mu prethodi i slijedi za njim višestruko utječe na dijete. Cijela situacija može trajati dulje razdoblje i predstavljati dugotrajan i mučan proces koji uključuje uhićenje, istragu, pritvor, suđenje, suočavanje s kaznom, čekanje na odlazak u zatvor, sam odlazak, boravak u zatvoru, trajanje kazne, izlazak iz zatvora i uključivanje u normalan život.
Dijete čiji je roditelj kažnjen zbog sukoba sa zakonom doživljava gubitak i odvojenost od roditelja dok je on na izvršenju kazne zatvora. Zbog tog doživljaja i različitih drugih reakcija na posebnost obiteljske situacije ono je na neki način također žrtva kršenja zakona. Često ne doživljava prijateljstvo ni od svoje okoline ni od društva niti doživljava razumijevanje unutar obitelji. Vrsta kaznenog djela također je važna varijabla utjecaja na dijete.
Situacije u kojoj je roditelj ubio drugog roditelja ili neku drugu djetetu blisku osobu posebno su dramatične i složene. Takve su i situacije vezane uz kaznena djela na štetu djeteta, posebno kada je riječ o nasilju, zlostavljanju i spolnim deliktima. U tim situacijama vrlo je važna procjena o potrebnoj zaštiti djeteta i procjena o tome koliko je kontakt s roditeljem u njegovu interesu.
Unatoč tim posebno teškim situacijama zatvorenik ili zatvorenica u načelu ne prestaje biti roditeljem kad uđe u zatvor, najčešće voli svoje dijete, odgovoran je roditelj i želi kontakt s djetetom.
Ako još uvijek niste svome djetetu rekli gdje mu se roditelj nalazi, svakako to učinite, a više o tome pročitajte u tekstu Zašto je važno reći djetetu da mu je roditelj u zatvoru. O tome kako očuvati vezu djeteta i roditelja u zatvoru, govori i Rodina brošura Neprekinuta veza - povezujuće roditeljstvo iza rešetaka.