Uz Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Na današnji dan obilježava se Međunarodni dan osoba s invaliditetom, a Roda se pridružuje svima onima koji ga obilježavaju podsjećajući na jedan od aspekata života žena s invaliditetom koji je u našem društvu nevidljiv, a to je majčinstvo. Dokument Drugi manifest o pravima žena i djevojaka usvojen je u Budimpešti 2011. godine i sadrži 18 poglavlja o svim aspektima prava žena i djevojaka s invaliditetom.

Cijelo 8. poglavlje posvećeno je seksualnim i reproduktivnim pravima, a ovdje vam donosimo prijevod na hrvatski jezik onih dijelova 8. poglavlja koja se odnose na majčinstvo.
Na ovoj poveznici možete pročitati dokument na engleskom jeziku u cijelosti.

Majčinstvo (8. poglavlje)

8.14. Moraju se razvijati prikladni sustavi kako bi se trudnicama i djevojkama s invaliditetom osigurala potpora prilikom priprema za majčinstvo i da majke s invaliditetom kojima je potrebna pomoć za brigu o svojoj djeci imaju pristup odgovarajućoj asistenciji i uslugama. Tamo gdje prenatalna dijagnoza ukazuje na mogućnost invaliditeta, mora biti osigurana odgovarajuća njega za trudnice uz najveće poštovanje i idealnu terapiju, u cilju poticanja jednakih mogućnosti i antidiskriminacije na osnovi invaliditeta.

8.15. Žene s invaliditetom trebaju imati pravo na dužnosti u podizanju djece s obzirom na čuvanje, starateljstvo i povjerenstvo, skrbništvo i usvajanje djece ili sličnih institucija, gdje su ti pojmovi predviđeni nacionalnim zakonodavstvom, te za njih treba osigurati odgovarajuću pomoć. U svim slučajevima moraju se poštivati najbolji interesi djeteta.

8.16. Potrebno je promijeniti diskriminirajuće stavove i zakonodavstvo prema ženama s invaliditetom s obzirom na porodiljni, posebno u pogledu prava na potpomognutu oplodnju, pravno skrbništvo u slučaju razvoda braka, usvajanje, udomiteljstvo-roditeljstvo, te druge oblike socijalnog roditeljstva i korištenja umjetne oplodnje. Društvo treba prihvatiti i poštivati majčinstvo žena s invaliditetom. Treba poduzeti potrebne mjere u smislu podizanja svijesti, informiranja i izobrazbe usmjerenih na obitelji djevojaka i žene s invaliditetom i stručnjake.

8.17. Reproduktivna prava uključuju pravo žene da ne dobije otkaz zbog trudnoće i pravo na plaćeni porodiljin dopust. U nekim europskim zemljama pravo na očinski dopust također se priznaje ako tijekom prvih tjedana žena, iako nije na poslu, osjeti kako nije u stanju voditi brigu o svom domu i sinu ili kćeri, što je odgovornost koju dijele otac i majka. Osim toga, potrebno je proširiti takav dopust kada sin ili kći ima teškoće u razvoju, izjednačavajući ga s dopustom za više rođenja.

8.18. Zbog dodatnih izazova koje žene s invaliditetom doživljavaju u društvu, majke s invaliditetom trebaju imati pravo na dodatni porodiljni dopust, ako žele, kako bi se prilagodile novoj situaciji i postigle dobar razvoj obiteljskog života. Žene s invaliditetom trebaju imati pravo na socijalne usluge koje trebaju tijekom porodiljskog dopusta. Prava i usluge trebaju biti dostupne ženama s invaliditetom kada prelaze u Europsku uniju, bilo kao radnice ili kao partnerice u pratnji.

 

NOT PUBLISHED
Napisao/la: