Prvo tromjesečje može biti izazovno budućim očevima. Pročitajte sve o prihvaćanju novih odgovornosti, o promjeni načina života i brizi o zdravlju vaše partnerice.
Suočavanje s konceptom očinstva može biti poprilična promjena. Trudnoća je podijeljena u tri tromjesečja, od kojih svako predstavlja glavne faze razvoja za bebu i mamu. Osim fizičkih promjena, svako je tromjesečje povezano s određenim emocijama za mame. Budući očevi će se tijekom tog razdoblja suočiti s različitim emocijama, tako da je važno da međusobno razgovaraju o tome kako se osjećaju.
Budući očevi u prvom tromjesečju (0 – 12 tjedana)
Može postojati vrlo malo vanjskih znakova da je vaša partnerica trudna. Međutim, unutar vaše partnerice događa se mnogo toga. Od trenutka oplodnje jajne stanice, žensko tijelo je bombardirano hormonima te je korisno za tate da budu svjesni nekih promjena koje partnerica može doživljavati. Ovo su neki od načina kako im pomoći:
- Umor – imajte razumijevanja za nedostatak energije te se vodite potrebama partnerice o tome što možete učiniti kako biste pomogli. Mnogi parovi dijele osnovne kućanske poslove, ali možda ćete morati preuzeti veći dio tijekom ovog razdoblja.
- Smanjeni društveni život – njezin društveni život može postajati manje intenzivan jer ima manje energije za izlazak; pokušajte joj praviti društvo te se uključite u planiranje trudnoće.
- Jutarnje mučnine – iako ovo iskustvo neće doživjeti sve žene, većina ga ipak doživljava, a loša vijest je da do toga može doći u bilo kojem trenutku, tijekom dana ili noći. Mučnina nije štetna za bebe i općenito prestaje do kraja prvog tromjesečja. Možete pomoći tako što ćete biti utjeha ili donijeti čašu vode ili što god joj je potrebno da se ublaže mučnine.
- Promjene u načinu života – sad kada je vaša partnerica trudna, doći će do određene promjene u načinu života. Kao što se savjetuje da prestane pušiti i piti, mogla bi se promijeniti i njezina prehrana, stoga možete biti podrška tako što ćete pokušati usvojiti njezinu prehranu umjesto uživanja u hrani koja joj nedostaje.
- Promjene raspoloženja – emocionalno, ona će možda pojavom hormona doživljavati uspone i padove, pa pokušajte razumjeti nagle promjene raspoloženja. Nemojte shvaćati osobno njezinu razdražljivost ili tjeskobu. Strpljenje i razumijevanje bit će od velike pomoći.
Kao budući otac vjerojatno ste i sami na emocionalnom vrtuljku kako odbrojavanje do roditeljstva napreduje. Podijelite svoja razmišljanja s partnericom o tome kako postajete tata i, ako je to vaše prvo dijete, razgovarajte s prijateljima koji već imaju djecu. Njihova iskustva mogu biti vrlo korisna i ohrabrujuća.
Ulazak u sustav
Nakon što je trudnoća potvrđena, morate ući u medicinski sustav tako što ćete odabrati liječnika ili primalju. Saznajte kako se to radi na vašem području i raspitajte se kod prijatelja koji već imaju djecu.
Rezerviranje pregleda je prva antenatalna provjera trudnoće, u kojoj će se vaša partnerica sastati s liječnikom ili primaljom koja će obavljati zdravstvene preglede i razgovarati s njom o mogućnostima skrbi i poroda. S obzirom na to da je to prvi susret sa zdravstvenim djelatnikom, željet ćete tomu prisustvovati. To će vam biti prilika da postavite sva pitanja koja budete imali. Liječnik ili primalja će možda željeti znati više o vašem zdravlju, a također općenite podatke te podatke o načinu života.
Ako odlučite sudjelovati na prenatalnim pregledima, postavljajte sva pitanja koja imate. Vaša trudna partnerica ima pravo na slobodan dan s posla za prenatalni pregled jednom mjesečno. Možete pitati primalju ili liječnika o vrstama trudničkih tečaja koji se nude u vašoj blizini. Očevi su dobrodošli na tim tečajevima, a vi ćete biti iznenađeni koliko njih prisustvuje.
Ta su predavanja namijenjena oboma roditeljima te će biti od neprocjenjive vrijednosti za vas u vašoj ulozi poticajnog partnera i budućeg roditelja. Isto tako, u nekim je rodilištima obavezno pohađanje tečaja za trudnice da biste mogli prisustvovati porodu, pa se svakako raspitajte unaprijed oko detalja što vam treba za prisustvo na porodu. Roda povremeno organizira radionice za trudnice, a za više informacije o tome pratite naše društvene mreže i internetski portal.
Pregledi
Ako dogovorite pregled prije nego što je vaša partnerica u 10. tjednu trudnoće, to vam daje vremena da razmislite o mogućnostima ostalih pregleda i testiranja. Ne morate uraditi ni jedan od testova koji vam se nude, uključujući onaj na Downov sindrom, koji može biti dio pregleda u 12. tjednu trudnoće. Prije nego donesete odluku o bilo kojem testu, važno je da uzmete u obzir implikacije i raspravite ih kao par.
Pregledi u 12. tjednu prva su prilika da vidite svoje dijete i mogu biti nevjerojatno emotivan trenutak. Također mogu biti i pomalo frustrirajući, jer je beba još uvijek malena i nije je lako prepoznati. Taj će pregled također provjeriti bebine mjere kako bi se potvrdila procjena kada će beba doći na svijet.
Vaša će partnerica u prosjeku odlaziti na prenatalne preglede svaka 4 tjedna. Ako želite, svakako pođite s njom. Svakako planirajte biti prisutni na redovnim ultrazvučnim pregledima, koji se obično organiziraju oko 12. tjedna trudnoće, ponovno oko 20. tjedna trudnoće i onda oko 30. ili 36. tjedna trudnoće.
Obavještavanje ljudi
Od sada, sve će vam se činiti mnogo realnije, ne samo zato što se osjećate ugodno pričati ljudima da ćete postati otac. Osobna je odluka kada ćete početi govoriti ljudima. Do 20 posto trudnoća završava pobačajem, od toga ih se 80 posto događa tijekom prvih 12 tjedana, tako da mnogi ljudi čekaju do te faze prije širenja vijesti.
Zapamtite, sasvim je uobičajeno za žene da dođe do nekih krvarenja prvih 14 tjedana trudnoće. Vaša partnerica se može konzultirati s primaljom ili liječnikom o tome. Pod uvjetom da nema nikakvih drugih simptoma, vjerojatno će biti uvjerena da će, po svemu sudeći, krvarenje brzo prestati i da do njega više ne bi trebalo doći. Veliki gubitak krvi, osobito ako vaša partnerica ima ugruške i osjeća bol u donjem dijelu leđa, znak su da bi se ipak moglo raditi o pobačaju. U tom slučaju partnerica odmah treba posjetiti svog liječnika.