Rodin tjedan Dan(a) prava djeteta

U razdoblju od 21. do 30. studenog ove godine u Dubrovniku obilježit će se Rodinih tjedan Dan(a) prava djeteta. Tim povodom organizirane su najrazličitije radionice i predavanja. Tako primjerice možete otići na radionicu Igraj se sa mnom i saznati više o simboličkoj igri djeteta. U nastavku teksta donosimo vam sve radionice i njihove opise.
Sve radionice i predavanja su besplatne. Zbog ograničenog broja polaznica/ka molimo da se prijavite na broj telefona 095 9026179 ili e-mail anita@roda.hr.
Sve radionice i predavanja održat će se u prostorijama Razvojne agencije Grada Dubrovnika – DURA na Pilama (preko puta hotela Hilton).

Igraj se sa mnom

Ovu radionicu vodit će Maja Bonačić, dipl. psihologinja, a na njoj možete saznati kako se igrati sa svojim djetetom. Naime, simbolička igra iznimno je važna za kognitivni razvoj, ali i za razvoj kreativnosti i samoregulacije. Radionica je namijenjena roditeljima, a broj sudionika/ca je do 20. Radionica se održava u ponedjeljak, 21.11., a trajat će od 16 do 18 sati.

Ja roditelj

Ova radionica, koju vodi prof. psihologinja Anita Prizmić, obuhvaća temu promjena koje roditeljstvo donosi u osobnom životu te kako se s promjenama nositi. Kroz kreativne tehnike istraživat će se osobni stavovi, vrijednosti i očekivanja vezana za roditeljstvo. Radionica je namijenjena roditeljima, broj sudionika/ca je do 12. Radionica se održava u u srijedu, 23.11., a trajat će od 16 do 18 sati.

„Odgoj" adolescenata

Radionica koju vodi prof. socijalna pedagoginja Hrvojka Laušić Ramljak, namijenjena je roditeljima, poželjno roditelja adolescenata ili onim čija djeca ulaze u adolescentsko razdoblje. Broj sudionika nije ograničen. Radionica se održava utorak, 22.11., a trajat će od 16 do 18 sati.

Razvoj komunikacije, jezika i govora

Na ovom predavanju prof. logopedinja Milica Ban govorit će o tome kako svako dijete usvaja velik broj znanja i vještina koje mu omogućuju uspješnu komunikaciju te ga pripremaju za usvajanje jezika i razvoj govora. Predavanje je namijenjeno roditeljima, odgajateljima/icama, logopedima/icama, psiholozima/icama, edukatorima/icama rehabilitatorima/icama, pedagozima/icama i svima zainteresiranima. Predavanje će se održati u petak, 25.11., s početkom u 16 sati, a trajat će dva sata.

Emocije moga djeteta

U subotu, 26.11., s početkom u 10 sati prof. psihologinja Jelena Birsa održat će predavanje s elementima radionice. Razgovarat će se o ulozi emocija te važnosti adekvatnoga roditeljskog pristupa djetetovim emocijama, posebno neugodnim. Roditelji će imati priliku procijeniti i preispitati vlastite načine reagiranja na emocije svojega djeteta.

Istoga dana održat će se Likovna radionica za djecu (5-10 godina) i njihove roditelje, koju će voditi Lena Kramarić, mag. art. Radionica počinje u 14 sati i trajat će do 16 sati, a namijenjena je za 15 parova roditelj-dijete. Nakon toga, s početkom u 17 sati, održat će se Kreativna radionica za djecu osnovnoškolske dobi i na njoj može sudjelovati do dvadesetero djece. Radionicu koja traje do 19 sati vodit će Ana Milašević.

Senzorna igra (nedjelja, 27.11.2016.)

Ova radionica odgovorit će na vaše pitanje kako kroz igru probuditi osjetila i kako se igrati prirodnim materijalima. Radionica je namijenjena roditeljima i djeci predškolske dobi (maksimalno 10 parova roditelj-dijete), a vodit će ju Barbara Gjurović, SI pedagoginja. Radionica traje dva sata, a počinje u 10 sati. Nakon nje, s početkom u 14 sati, možete sudjelovati na Futura: LEGO radionica o obnovljivim izvorima energije koja je namijenjena učenicima osnovnih škola od 5. do 8. razreda. U isto vrijeme održava se i Futura: LEGO radionica za mlade inženjere, namijenjena učenicima osnovnih škola od 1. do 4. razreda. Na obje radionice može sudjelovati maksimalno 10 učenika/ca.

Istog dana možete prisustvovati radionici Odgovorno roditeljstvo, koju će voditi prof. psihologije Anita Milanović Lambeta. Interaktivna radionica kojoj je cilj ukazati roditeljima važnost i način pozitivnoga vođenja djeteta te ukazati na primjerene alternative fizičkoga kažnjavanja. U teorijskom dijelu radionica se dotiče četiri stupa roditeljstva koji su u najboljem interesu djeteta pri čemu se ističe važnost komuniciranja putem „ja-poruka".U interaktivnom dijelu, koji ujedno zauzima veći dio predviđenoga vremena, roditelji iznose vlastita iskustva, nedoumice, strahove, traže odgovore na pitanja te zajedno s ostalim roditeljima dolaze do novih spoznaja o drugačijem pristupu i pogledu na određeni problem, a ujedno dobivaju podršku, savjet, i ono najvažnije podršku i vjeru u same sebe i u vlastitu procjenu. Radionica je ograničena na maksimalno 15 sudionika/ca, a počinje u 17 sati.

Ponedjeljak, 28.11.2016.

U ponedjeljak će se održati radionica s elementima predavanja Pravila i granice u odgoju. Namijenjena je roditeljima, a vodit će ju prof. socijalna pedagoginja Martina Dumančić Vranješ. Broj sudionika/ca nije ograničen.

Utorak, 29. 11.2016.

Radionica Zajedno do uspjeha – olakšajmo djeci učenje počinje u 16 sati i traje do 18 sati, a vodit će ju prof. psihologinja Danijela Kekez. Radionica u kojoj teorijski dio ističe važnost motivacije za školski uspjeh, usvajanje radnih navika i razvijanje odgovornosti. Roditelji će čuti preporuke kako potaknuti motivaciju za učenje i pisanje domaćih zadaća, a od kojih će odabrati one koje najviše odgovaraju njihovome djetetu. Također će čuti savjete za pomoć djetetu u organizaciji učenja kako bi zajedno došli do željenoga uspjeha.
Namijenjeno roditeljima djece školskoga uzrasta.

Nakon toga, u 18 sati počinje predavanje Komunikacijske teškoće u ranome djetinjstvu i kako ih prevladati . Naime, komunikacijske teškoće u ranome djetinjstvu sve su česta pojava u našemu društvu. Karakteristike teškoća, kao i način funkcioniranja socijalne adaptacije i ponašanja, variraju od djeteta do djeteta. Sukladno tome stručni tretman prilagođava se individualnim potrebama i razini socioemocionalnoga razvoja djeteta. Prevladavanje komunikacijskih teškoća intenzivan edukacijsko-rehabilitacijski tretman po principu ABA i TEACCH pristupa uključuje i tehnologije poticanja alternativne komunikacije. Predavanje je namijenjeno roditeljima i odgajateljima/icama. Predavanje će održati prof. rehabilitatorica Anita Šimović i prof. socijalna pedagoginja Jelena Pendo.

NOT PUBLISHED
Napisao/la: