Upale mjehura i bubrega u trudnoći
Upala mokraćnog mjehura (cistitis)
Upala mokraćnog mjehura nastaje kada se normalno sterilan donji dio urinarnog trakta (mokraćna cijev ili uretra i mjehur) inficira bakterijama uz posljedičnu upalu. Preko 90 % slučajeva cistitisa uzrokovano je Escherichiom coli.
Početak bolesti je obično nagao, a simptomi upale mokraćnog mjehura mogu varirati od lagano iritirajućih do jako bolnih, mogu biti različiti od žene do žene, a najčešći su:
- učestalo mokrenje (trudnice inače češće mokre, a u slučaju upale to postaje puno češće)
- neugoda, pečenje i osjećaj pritiska pri mokrenju
- bolno mokrenje malih količina urina
- česta, nekontrolirana i neodgodiva potreba za mokrenjem
- potreba za mokrenjem noću
- promijenjena boja urina (zamućenost)
- ponekad krv u urinu
- neugodan ili jak miris urina
- pritisak u zdjelici i bol nisko u leđima ili donjem dijelu trbuha (iznad pubične kosti)
- potreba za mokrenjem, čak i kad je jako malo urina u mjehuru ili kratko nakon što ste mokrili
- umor, malaksalost
- bolni spolni odnosi
- povišena temperatura.
Budući da je potreba za mokrenjem česta tijekom trudnoće, teško će se prepoznati imate li cistitis, posebno ako su simptomi blagi. Ako mislite da biste mogli imati infekciju, obavezno posjetite liječnika ili primalju da testira vaš urin.
S obzirom na to da neliječena upala mokraćnog mjehura predstavlja visoki rizik za dobivanje infekcije bubrega u trudnoći, važno je ne odgađati liječenje. Srećom, ta infekcija se najčešće rano otkrije prije nego stigne do bubrega. Ako se infekcija rano i pravilno liječi, neće utjecati na zdravlje i razvoj bebe.
Upala bubrega (pijelonefritis)
Infekcija gornjeg dijela urinarnog trakta koja se razvija u bubregu zove se pijelonefritis. Upala bubrega je najčešće posljedica infekcije upale mokraćnog mjehura.
Znakovi da se infekcija proširila na bubrege su:
- bolovi u donjem dijelu leđa ili sa strane ispod rebara, povremena jaka bol u trbuhu
- povišena temperatura - iznad 38 stupnjeva Celzijusa u trajanju od preko 2 dana
- zimica s drhtavicom
- topla koža, zažarenost ili crvenilo kože
- vlažna koža, izraženo znojenje
- povraćanje, mučnina
- malaksalost
- bolno mokrenje
- povećana učestalost mokrenja
- potreba za mokrenjem noću
- zamućen urin ili urin neobične boje
- krv u urinu
- neugodan ili jak miris urina
- promjene svijesti ili konfuzija.
Upala bubrega je najčešća ozbiljna medicinska komplikacija u trudnoći. Može dovesti do preuranjenog poroda i drugih problema kao što je trajno oštećenje bubrega, zato se treba liječiti odmah.
Liječnik ili primalja će prepisati terapiju za ove infekcije, a nakon terapije biste trebali ponavljati urinokulturu u redovitim intervalima tijekom trudnoće kako bi se osiguralo da se infekcija ponovno ne javi jer će gotovo 40 % trudnica ponovno razviti istu. Ako stalno dobivate infekcije mjehura, možete do poroda uzimati nisku dozu antibiotika da se spriječi ponavljanje upale.
Ako dobijete infekciju bubrega tijekom trudnoće, primit će vas u bolnicu kako biste mogli antibiotike primati intravenozno i kod vas će pratiti znakove preuranjenog poroda. Često će vam se kontrolirati urin i prepisati preventivno liječenje antibiotikom do kraja trudnoće jer postoji rizik od ponovljene upale bubrega.
Što ako dobijem infekciju urinarnog trakta u trudnoći?
Liječnik ili primalja će zatražiti nalaz urina, najbolji je prvi jutarnji urin. Nakon pranja spolovila treba uzeti srednji mlaz. Najčešće je potrebno napraviti urinokulturu i antibiogram kako bi se odredila vrsta bakterije u urinu i propisao odgovarajući antibiotik za liječenje.
Ako razvijete upalu mjehura tijekom trudnoće ili su vam pozitivne bakterije u urinu, dobit ćete kuru oralnih antibiotika od 7 do 10 dana. Izbor antibiotika i dužina liječenja ovisi o povijesti bolesti i tipu bakterije koja je uzrok infekcije.
Antibiotik će simptome vjerojatno olakšati već kroz par dana, ali je važno držati se sljedećih preporuka:
- Uzimajte lijek prema uputi liječnika ili primalje.
- Uzimajte lijek dok ga ne potrošite u cijelosti, čak i ako se osjećate dobro nakon nekoliko dana.
- Mokrite kad god osjećate potrebu ili barem svaka 4 sata.
- Nastojite potpuno isprazniti mjehur prilikom mokrenja.
- Ako imate jake bolove u leđima, visoku temperaturu, povraćate ili imate i dalje smetnje nakon 10 dana, ponovno se obratite liječniku ili primalji.
- Nemojte konzumirati alkohol (pivo, vino, žestoka pića) dok uzimate lijekove za infekciju mjehura.
- Otiđite na kontrolu kad ste naručeni kod liječnika ili primalje.
- Nakon terapije trebali biste ponavljati urinokulturu u redovitim intervalima tijekom trudnoće kako bi se osiguralo da se infekcija ponovno ne javi.
Komplikacije infekcija urinarnog trakta u trudnoći
Ako se bakterijska infekcija mjehura ne otkrije i ne liječi kod trudnica, u čak 25 % slučajeva razvit će se upala bubrega (pijelonefritis) koja povećava rizik prijevremenog poroda, povećava perinatalni mortalitet i povećava rizik za kasniju kroničnu bolest bubrega.
Čak i ako se ne razvije upala bubrega, neliječena infekcija mokraćnog trakta koja se pojavi u prvom ili trećem tromjesečju trudnoće povećava rizike po zdravlje fetusa i može povećati rizik od komplikacija u trudnoći uključujući pobačaj i prijevremeni porod. Novorođenčad žena koje su u trudnoći imale infekciju s Ureaplasmom urealiticum imaju povećani rizik respiratornih infekcija.
Ukoliko želite saznati više, pročitajte naš tekst o upalama urinarnog trakta.
Napisao/la: Irena CV
Izvor: Baby Center, American Pregnancy Romm, Aviva Jill, dr. med., primalja. 2014. The Natural Pregnancy Book. Photo: Jomphong, FreeDigitalPhotos.net Više: Lektorirala: Tatjana Mesić Prilagodila: Revidirala: Daniela Drandić, siječanj 2015.