Pripremni trudovi
Pripremni trudovi - što me to steže?
Braxton-Hicksove kontrakcije
Mišići maternice moraju se savijati (kontrahirati) kako bi ojačali i (kasnije) postepeno omekšali cerviks prilikom pripreme za sam čin rađanja. Te spontane i neredovite kontrakcije mišića počinju u ranoj trudnoći ali ih žene najčešče počinju osjećati oko 20-tog tjedna trudnoće. Obično traju 30 do 60 sekundi i većinom nisu bolne, a mnoge žene se niti ne sjećaju da su ih osjetile. Ove kontrakcije prvi je opisao engleski liječnik John Braxton Hicks, davne 1872. godine. Liječnici i babice smatraju da su one važan uvod u porod i preporučuju da se iskoriste za vježbanje disanja, koje će biti od izrazite važnosti tijekom poroda.
Kako razlikovati Braxton Hicksove od pravih trudova ?
Pravi trudovi su duži i mnogo ujednačeniji, te isto tako, i bolniji od Braxton Hicksovih. Također, pravi trudovi se vremenom pojačavaju, postaju češći i bolniji dok su Braxton Hicksove kontrakcije nepredvidive i neritmične. Pravi trudovi mogu biti praćeni i vodenastim iscjedkom ili sukrvicom, te boli u križima. Ako svejedno niste sigurni jesu li to prave kontrakcije ili Braxton Hicksove - primjenite 1-5-1 formulu: ako vaše kontrakcije traju najmanje 1 minutu, intervali između njih su 5 min. ili manje i ponavljaju se tijekom najmanje 1 sata, vi ste, najvjerojatnije, spremni za porod.
Što ako Braxton Hicksove kontrakcije postanu bolne?
Mnoge žene primjećuju da su kontrakcije češće prilikom čak i manjih fizičkih napora, kao što je utovar namirnica u auto. Ako su vam kontrakcije vrlo neugodne, često pomogne leći ili obrnuto - prohodati za vrijeme njihova trajanja. Ponekad pomogne i topla kupka. Neki liječnici savjetuju da popijete čašu ili dvije vode, ako kontrakcije postanu neugodne iz razloga što je i dehidracija često uzrok pojačanih Braxton Hickovih kontrakcija. I inače nedostatan unos tekućine u organizam čini maternicu osjetljivijom - tako da je to samo jedan od mnogih razloga za pijenje dosta tekućine tijekom trudnoće. Osim adekvatnog unosa tekućine u organizam, kontrakcije možete ublažiti i dubokim, pravilnim disanjem.
12 pravila koje biste trebali znati
- Puno se odmarajte. Prava opasnost ovih kontrakcija jest ta da može poremetiti san, koji vam je prijeko potreban kako biste sačuvali energiju za porod.
- Idite spavati kasnije nego obično. Bebe su ponekad najaktivnije u ranim noćnim satima, pa je često potrebno prilagoditi vrijeme spavanja, nakon razdoblja najveće fetalne aktivnosti.
- Odmarajte se ležeći na boku. Kada ležite na leđima, maternica je osjetljivija te su i kontrakcije češće. Odmor na boku, sa zatvorenim očima može biti gotovo dobar kao i san.
- Jedite češće. Možete jesti što češće, ali svaki put male količine hrane.
- Jedite hranu sa manje vlakana. Iako su vlakna jako dobra za vaš organizam, ona pojačavaju aktivnost crijeva, što može uzrokovati kontrakcije.
- Pijte mnogo tekućine.
- Neka vaš mjehur bude uvijek prazan.
- Izbjegavajte stimulaciju bradavica suprotno starim preporukama nije potrebno pripremati bradavice za dojenje (trljanje ručnikom i sl.)
- Izbjegavajte vruće kupke.
- Razmislite o svome poslu. Ako je vaše zanimanje usko povezano sa djecom i brigom o djeci, to može izazvati suosjećajne refleksne kontrakcije.
- Gledajte na kontrakcije kao na dio pripreme za porod. Iako su Braxton Hicksove kontrakcije ponekad neugodne i dosadne, te vam mogu oduzeti potreban san, one su vrlo važan faktor u pripremi cerviksa za porod.
- Isključite prijevremeni porod. Kontrakcije koje upućuju na početak poroda najčešče su popraćene bolovima u križima, bolovima sličnim predmenstrualnim, krvavim ili vodenastim iscjedkom, bolom u nogama. Zapamtite, Braxton Hicksove kontrakcije su neujednačene, neredovite, te se pojavljuju u potpuno neujednačenim intervalima.
Neki od čimbenika rizika prijevremenog poroda
Prijašnji prijevremeni porodi
Promjene cerviksa
Spolne bolesti
Visoka starosna dob majke
Neke bolesti majke
Uzimanje droge
Zlostavljanje
Višeplodna trudnoća