Prenatalna masaža u prvom tromjesečju trudnoće
2. Obavezno odaberite praktičara osposobljenog za prenatalnu masažu (mora imati pismeni certifikat). Pod vještim rukama prenatalnog masera ne samo da je masaža sigurna, već vam može i pomoći. Prenatalna masaža je prilagođena vama i promjenama na vašem tijelu, mijenjajući položaje i tehnike u svakom tromjesečju.
U ranoj trudnoći odmor i opuštanje je vrlo važno. Tako se oslobađate stresa. Masaža će vam pomoći u reguliranju probave, problemima s cirkulacijom, smanjit će vrtoglavice i mučnine.
U prvom i drugom tromjesečju profesionalni prenatalni maseri preporučuju odlazak na masažu svakih 10-14 dana, a u zadnjim mjesecima trudnoće i jednom tjedno zbog pojačanih bolova u nogama i leđima.
Najčešći razlog izbjegavanja masaže u prvom tromjesečju trudnoće je strah od spontanog pobačaja. Gotovo 90 % pobačaja događaju se u prvih osam tjedana trudnoće. U približno polovici svih gubitaka, embrij je kromosomski bio abnormalan i nije bio sposoban održati se na životu. Drugi mogući rizični faktori uključuju genitalne i reproduktivne strukturne anomalije: retroverzija maternice (maternica je u položaju prema kralješnici, zavaljena maternica), dvoroga maternica (uterus bicornus), fibroidni tumori, infekcije (klamidija, rubeola, listerija, ureaplazma, mikoplazma), bolesti majke (dijabetes, bubrežne bolesti, bolesti štitnjače, problemi u prehrani), vanmaterična trudnoća, hormonalni poremećaji, imunološko odbacivanje fetusa, majčina dob i vanjski utjecaji (pušenje), prekomjerna konzumacija alkohola, izlaganje organskim otapalima i prekomjerno zračenje. Prenatalna masaža ne pridonosi spontanom pobačaju i nije njegov uzrok.
Možda ste čuli da svakako trebate izbjegavati masažu stopala zbog izazivanja trudova. Na nogama, zglobovima i stopalima postoje akupresurne točke koje predstavljaju reproduktivni sustav. Pritisci na te točke mogu izazvati trudove i preuranjen porod. No, ne morate strahovati. Profesionalni praktičari prenatalne masaže znaju gdje se te točke nalaze, tako da je masaža sigurna i opuštajuća.
Drugi razlog su jutarnje mučnine. Oko 85-90 % trudnica ima jutarnje mučnine u ranoj trudnoći; 10% njih ima i nakon prvog tromjesečja. Možda vam masaža neće biti ugodna ako osjećate mučninu, zato odaberite vrijeme kad su vam simptomi mučnine najslabiji. Tretmani masažom učinkovito mogu ublažiti jakost mučnine.
Još nekoliko prijedloga za smanjenje jutarnjih mučnina: Treba jesti male, ali česte obroke kroz cijeli dan. Hrana bogata proteinima i lagani obrok prije spavanja također mogu smanjiti jutarnje mučnine. Proteini se sporo razgrađuju tako da se ujutro nećete probuditi praznog i mučnog želuca. Kriške svježeg limuna stavite u plastičnu vrećicu i inhalirajte po potrebi. Stimulacijom akupunkturne točke Perikardij 6 (PC 6) smanjuju se mučnine. Ova točka nalazi se na podlaktici, oko 3 cm iznad ručnog zgloba, u sredini unutarnje strane. Pritisnite i držite 10 sekundi, ponavljajte 6-10 puta.
Još jedan razlog izbjegavanja masaže je masaža trbuha zbog straha od odbacivanja posteljice. To je još jedan neutemeljen strah. Masaža bi se trebala raditi otvorenim dlanom, laganim pritiskom i nježnim umirujućim pokretima u smjeru kazaljke na satu. Ako posteljica čvrsto prijanja uz zid maternice, masaža je neće ni na koji način oštetiti.
Napisao/la: Roda
Izvor: Massage Today, The Baby's Website Prevela: Danijela Prilagodila: IrenaCV i AndreaGZ Photo: radnatt, FreeDigitalPhotos.net