Referentne vrijednosti nalaza u trudnoći
Redovna trudnička skrb zahtijeva da se u nekoliko navrata analiziraju krv i urin. U trudnoći se organizam mijenja iz dana u dan – tako su i referentne vrijednosti za analizu krvi i mokraće različite u odnosu na razdoblje prije trudnoće. Na žalost, referentne vrijednosti napisane na prosječnim laboratorijskim nalazom ne označavaju prihvatljive vrijednosti za trudnice.
Niže se nalazi kratak pregled najčešćih analiza krvi i mokraće koje se rade u redovitom programu praćenja trudnoće u Europskoj uniji, pa tako u Hrvatskoj, uz kratko objašnjenje svrhe tih analiza te navođenje referentnih vrijednosti za vrijeme trudnoće. Imajte na umu da su ovo vrijednosti za zdrave trudnice koje nemaju stanja od prije trudnoće koje im utječu na zdravlje, te za trudnice koje ne primaju terapiju za liječenje neke bolesti.
Kad uspoređujete referentne vrijednosti s vašim nalazima, svakako uzmite vremena i provjerite da uspoređujete rezultate s istim mjernim jedinicama; one su označene pored svakog nalaza (g/dl, mmol/L itd). Postoji i mogućnost manjih odstupanja od normalnih referentnih vrijednosti zbog razlike koje su normalne od osobe do osobe; tijekom trudnoće primalja ili liječnik, koji vam prati trudnoću, će nadzirati ta odstupanja i reagirati u slučaju da su ona značajna. Određene vrijednosti mijenjaju se s obzirom na tromjesečje trudnoće; više o tome vam može reći primalja ili liječnik koji vam prati trudnoću.
Tablični prikaz referentnih vrijednosti moguće je preuzeti kao zaseban dokument koji je dostupan na kraju ovog članka u PDF formatu. Za informacije o testova koji nisu obuhvaćeni ovim člankom, pogledajte glosar termina i skraćenica iz područja trudnoće i poroda.
Vrijednosti koje su opisane u članku rezultat su istraživanja autorica članka; izvori podataka se nalaze na kraju članka – o svim nedoumicama i odstupanjima porazgovarajte sa zdravstvenim djelatnicima koji prate vašu trudnoću.
Krvni nalazi
Albumin - albumini
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 28-37 g/l
Protein u serumu, određuje se pri sumnji na infekciju ili krvnu bolest; visoke razine mogu upućivati na upalni proces, a niske na stanja u kojima tijelo ne apsorbira proteine kako bi trebalo.
ALK phos – alkalna fosfataza
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 32-418 lu/L
Pretraga koja mjeri nivo enzima kojeg stvaraju jetra, kosti, bubrezi, tanka crijeva i posteljica; kod trudnice, povišena razina ALP može biti znak HELLP sindroma ili drugog ozbiljnog stanja.
ALT – alanin aminotransferaza
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 6-32 iu/L
Jetreni enzim alanin-aminotransferaza, pomoću kojeg se mjeri jetrena funkcija.
APTT – aktivirano parcijalno tromboplastinsko vrijeme
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 24,2-38,9 sekundi
Nalaz koji procjenjuje brzinu zgrušavanja krvi; uobičajeno se koristi kod mjerenja učinka lijekova protiv zgrušavanja krvi kod trudnica koje primaju takvu terapiju. Duže (veće) vrijednosti mogu upućivati na određene bolesti i poremećaje ili pak na manjak (ili lošu apsorpciju) vitamina K. Veće vrijednosti mogu uputiti na mogućnost povećanog krvarenje nakon poroda.
Bile acids
vidi Žučne kiseline
Bilirubin
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 3-16 µmol/L
Procjena funkcije jetara. Povišena razina bilirubina u trudnoći može uputiti na stanja ili bolesti jetara.
Calcium (Ca)
vidi kalcij
Creatinine
vidi kreatinin
CRP – C-reaktivni protein
Referentna vrijednost za trudnu osobu – iznos niži od 5 mg/L
CRP je upalni protein, i povišene razine upućuju na upalni proces u organizmu.
eGFR – procijenjena brzina glomerularne filtracije
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 131-182 mL/min
Procjena bubrežne funkcije.
Fibrinogen
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 2,4-6,2 g/L
Protein koji sudjeluje u zgrušavanju krvi. Povišene vrijednosti fibrinogena su normalne u trudnoći; znatno povišene razine upućuju na upalni proces, a snižene na mogućnost povećanog krvarenja nakon poroda.
Free T4 - Slobodni tiroksin
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 11-22 pmol/L
Pretraga koja se koristi u procjeni razine funkcije štitnjače; razina može biti malo niža u drugom i trećem tromjesečju.
Free T3 - Slobodni trijodtironin
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 4-8 pmol/L
Pretraga koja se koristi u procjeni razine funkcije štitnjače; razina može biti malo niža u drugom i trećem tromjesečju.
Hb – hemoglobin
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 11-14 g/dl
Protein crvenih krvnih stanica, niske vrijednosti upućuju na manjak željeza (anemiju). Normalno je da se ova vrijednost smanjuje od prvog do trećeg tromjesečja.
IAT
engl. indirect antiglobulin test; vidi indirektan Coombsov test
ICT
vidi indirektan Coombsov test
Indirektan Coombsov test
Referentna vrijednost za trudnu osobu – negativan
Pretraga koja je posebno važna za trudnice koje imaju Rh- krvnu grupu. Pokazuje je li majčin imunološki sustav počeo raditi protutijela koje mogu oštetiti plod; obavlja se kod prvog pregleda trudnice i određivanje krvne grupe, kod Rh+ trudnica se kontrolira u 32. tjedan trudnoće, a kod Rh- trudnica se pretraga obavlja u 24. tjednu trudnoće te ponovno u 32. tjednu trudnoće. Pozitivan rezultat je vrlo ozbiljan i potrebno je napraviti detaljnu obradu i dogovor o daljnjoj skrbi sa zdravstvenim djelatnicima koji prate trudnoću.
K
vidi kalij
Kalcij (Ca)
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 2,05-2,43 mmol/L
Pretraga provjerava razinu kalcija u krvi. Niže razine mogu biti znak problema s bubrezima ili se mogu pojaviti zbog terapije određenim lijekovima. Visoka razina može upućivati na hipertireozu i druge poremećaje.
Kalij (K)
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 3,3-4,1 mmol/L
Kalij je elektrolit neophodan za funkciju živaca i mišića. Analiza razine kalija u krvi koristi se u procjeni bubrežne funkcije; zbog povećanog volumena krvi u trudnoći razina kalija je važna u regulaciji krvnog tlaka.
Kreatinin
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 44-73 µmol/L
Kreatinin je nusproizvod rada mišića. Visoka razina kreatinina u krvi, a niska razina u mokraći, može biti znak da bubrezi ne rade optimalno.
Leukociti – bijela krvna zrnca
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 6-16 109/L
Procjena funkcije imunološkog sustava; povišena vrijednost može uputiti na upalni proces u organizmu.
Magnesium
vidi magnezij
Magnezij (Mg)
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 0,46-0,92 mmol/L
Pretraga koja provjerava razinu magnezija u krvi; smanjene razine magnezija mogu trudnicama uzrokovati grčeve u nogama. Odstupanja magnezija u krvi mogu upućivati na dijabetes ili na problem s bubrezima.
MCV – prosječni volumen crvenih krvnih zrnaca
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 80-100
Ovaj nalaz određuje veličinu vaših crvenih krvnih zrnaca, te uz druge nalaze crvenih krvnih zrnaca može odrediti koju vrstu anemije (manjak željeza) imate.
Natrij (Na)
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 130-140 mmol/L
Natrij je elektrolit i mineral. Analiza razine natrija u krvi koristi se u procjeni bubrežne funkcije; niže razine su normalne u trudnoći.
OGTT – oralni glukoza tolerans test
Referentna vrijednost za trudnu osobu – osoba nema gestacijski dijabetes ukoliko su vrijednosti u plazmi krvi:
- natašte manje od 5,1 mmol/L (92 mg/dL);
- dva sata nakon konzumiranja tekućine sa 75g glukoze 8,5 mmol/L (153 mg/dL) ili niže;
- u urinu negativno
OGTT je pretraga koja otkriva moguće probleme s regulacijom šećera u krvi. Izvodi se tako da se uzme uzorak krvi i mokraće natašte, nakon čega se popije određena količina glukoze u vodi. Zatim se nakon sat vremena uzima jedan uzorak krvi, te još jednom dva sata nakon konzumiranja glukoze. Povišene vrijednosti mogu uputiti na gestacijski dijabetes ili dijabetes melitus te iziskuju ozbiljne promjene u prehrani i tjelesnoj aktivnosti.
Da bi OGTT bio što točniji, potrebno je pridržavati se određenih pravila pri davanju uzoraka krvi i urina.
Plat
engl. platlets, vidi trombociti
Protein – proteini
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 56-76 g/L
Procjena bubrežne funkcije.
PT - protrombinsko vrijeme
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 9,5-13,5 sekundi
Procjena brzine zgrušavanja seruma krvi; može uputiti na poremećaja zgrušavanja ili učinka terapije protiv zgrušavanja krvi koju trudnica prima.
TSH - tiroidni stimulirajući hormon (stimulirajući hormon štitnjače)
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 0,3-4 lu/L
Mjeri razinu hormona štitnjače; posebno je važna pretraga za žene koje su imale probleme sa štitnjačom prije trudnoće. Niže razine su normalne u prvom tromjesečju trudnoće.
Trombociti – krvne pločice koje sudjeluju u zgrušavanju krvi
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 150-400 109/L
Ukoliko je vrijednost nalaza malo niža od referentnih vrijednosti, analiza će se vjerojatno ponoviti i razina vaših trombocita će se pratiti tijekom trudnoće. Ukoliko je nalaz trombocita iznimno nizak u odnosu na referente vrijednosti, postoji povećana mogućnost prekomjernog krvarenja nakon poroda, koje će se morati pojačano nadzirati.
Rijetko, iznimno nizak nalaz može upućivati na druge probleme u trudnoći poput preeklampsije (HELLP); ukoliko imate glavobolje, visoki tlak ili mučnine, odmah napomenite to zdravstvenoj djelatnici koja prati vašu trudnoću.
Trombociti mogu biti niži ako trudnica prima terapiju heparina ili ima Lupus.
Urea
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 2,4-4,2 mmol/L
Procjena bubrežne funkcije.
Uric acid
vidi urati
Urati
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 119-375 µmol/L
Urati su konačni produkt metabolizma purina. Koristan nalaz koji daje mogućnost raspoznavanja razlika između visokog tlaka u trudnoći (hipertenzije) i opasnog stanja, preeklampsije. Također se određuje kad se sumnja na giht.
WBC
engl. white blood cells, vidi leukociti
Žučne kiseline
Referentna vrijednost za trudnu osobu – 0-10 µmol/L
Ova analiza mjeri razinu kiseline žuči. Koristi se kombinirano s pretragama funkcije jetara; može uputiti na slabije funkcije jetara (koleostazu) u trudnoći i druge bolesti jetara.
Pretrage mokraće
24 hour protein - Ukupni proteini u 24-satnom urinu
Referentna vrijednost za trudnu osobu – < 0,3 g/2 h
Količina proteina izlučenih u urinu tijekom 24 sata. Povećano lučenje može biti znak poremećaja poput preeklampsije.
UPC - Omjer proteina i kreatinina u urinu
Referentna vrijednost za trudnu osobu – manje od 30 mg/mmol
Procjena bubrežne funkcije.
Tekst napisala: Daniela Drandić; stručne dijelove pripremile prvostupnice primaljstva (bacc. obs.) Jelena Zovak i Magdalena Kurbanović
Posebno hvala magistricama primaljstva Teji Škodič Zakšek i Sonii Richardson koje su pružale podršku u pripremi ovog teksta.
Napisao/la: Magdalena Kurbanovič bacc. obs.||Jelena Zovak bacc. obs.
Izvor: Abbassi-Ghanavati M, Greer LG, Cunningham FG. Pregnancy and laboratory studies: a reference table for clinicians. Obstet Gynecol. 2009 Dec; 114(6):1326-31.
Nelson-Piercy Catherine. Handbook of Obstetric Medicne and Midwifery, 2000.
World Health Organisation. WHO Recommendations on Antenatal Care for a Positive Pregnancy Experience (2016). Geneva. Available: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/250796/1/9789241549912-eng.pdf?ua=1. Accessed 25 July 2017.
World Health Organisation. Diagnostic Criteria and Classification of Hyperglycaemia First Detected in Pregnancy (2013). Geneva. Available: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/85975/1/WHO_NMH_MND_13.2_eng.pdf?ua=1. Accessed 25 July 2017.
World Health Organisation. WHO Recommendations on Antenatal Care for a Positive Pregnancy Experience (2016). Geneva. Available: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/250796/1/9789241549912-eng.pdf?ua=1. Accessed 25 July 2017.