Rani spontani pobačaj
Postoji nekoliko različitih načina što napraviti nakon spontanog pobačaja. Svaki ima svoje prednosti i mane. Dobre vijesti su da su rizici povezani sa njima mali, te su Vaše šanse za zdravu trudnoću u budućnosti jednako dobre koju god da metodu izaberete. Svaka metoda je drugačija i drugačije djeluje na ljude. Ovo može otežati izbor, pogotovo kada radije ne biste uopće birali.
Što je rani spontani pobačaj?
Rani spontani pobačaj je gubitak djeteta u prva 3 mjeseca (12 tjedana) trudnoće. Većina žena doživi vaginalno krvarenje, no ponekad simptomi izostaju. Ukoliko je ovo slučaj, spontani pobačaj može se dijagnosticirati ultrazvukom.
Zašto dolazi do ranih spontanih pobačaja?
U većini slučajeva nije moguće odrediti točan razlog ranog spontanog pobačaja. Najčešćim razlogom smatra se problem s djetetovim kromosomima – genetskom strukturom unutar tjelesnih stanica koju nasljeđujemo od roditelja. Ukoliko dijete nema dobar broj kromosoma, ili s njima nešto nije u redu, ono se neće normalno razviti te će trudnoća završiti spontanim pobačajem.
Kolike su šanse za spontani pobačaj?
Nažalost, rani spontani pobačaji su učestali. Velik broj dogodi se prije nego ženi izostane prva mjesečnica ili prije nego što se uopće potvrdi da je žena trudna. Jedna od pet žena imat će spontani pobačaj u prva tri mjeseca, bez očitih razloga.
Nema dokaza da stres uzrokuje spontani pobačaj, kao ni seks tijekom trudnoće.
Kako znati da imate spontani pobačaj?
Rani spontani pobačaj dijagnosticira se ultrazvukom. Savjetuje se ili transvaginalni ultrazvuk (sonda ulazi u vaginu) ili transabdominalni ultrazvuk (u kojem se sonda smješta na donji dio trbuha), a ponekad se koriste oba. Preporuča se transvaginalna slika, budući da daje bolji uvid. Nijedna vrsta ultrazvučnog pregleda ne povećava rizik od spontanog pobačaja.
Mogu vam biti ponuđene krvne pretrage koje uključuju provjeravanje razina hormona trudnoće (βhCG).
Ukoliko krvarite ili osjećate bolove, može se ukazati potreba za vaginalnim pregledom. Trebala bi vam biti omogućena i pratnja za preglede, netko tko bi vam bio podrška. Neke žene će imati brz spontani pobačaj, dok će drugima biti potrebno i do nekoliko tjedana za postavljanje dijagnoze i liječenje.
Koje su moje opcije?
Postoji mnogo opcija koje možete napraviti nakon spontanog pobačaja - čekati da tijelo samo odbaci tkivo, uzimanje lijekova koji pomažu tijelu u odbacivanju tkiva ili operacijsko uklanjanje tkiva. Svaka od ovih opcija ima svoje prednosti i mane, o kojima možete čitati u daljnjim informacijama.
Napisao/la: Roda
Izvor: Information for you, Early Miscarriage. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, September 2016 [https://www.rcog.org.uk/globalassets/documents/patients/patient-information-leaflets/pregnancy/pi-early-miscarriage.pdf] Prevela: Lucija P.