Izbori nakon spontanog pobačaja - fiziološki spontani pobačaj
Ako pregled ultrazvukom pokazuje kako je došlo do pobačaja i u maternici nije ostalo ništa, možda vam nije potreban nikakav daljnji tretman.
Ukoliko se potvrdi da je došlo do pobačaja i da maternica nije prazna, Vaš zdravstveni djelatnik će razgovarati s vama o najboljim ponuđenim opcijama. Neke od opcija su čekanje da tijelo samo odbaci tkivo, da se za to koriste lijekovi ili da se pristupi operaciji.
Fiziološki spontani pobačaj
Fiziološki spontani pobačaj jest kada se čeka da se tijelo samostalno i prirodno nosi sa spontanim pobačajem. Ovo bi trebala biti jedna od prvih metoda koje se treba uzeti u obzir prije okretanja k invazivnijim mogućnostima. Smjernice Nacionalnog instituta za kliničku izvrsnost (NICE) u Ujedinjenom Kraljevstvu, predlažu čekanje od 7 do 14 dana za rani spontani pobačaj (koji se dogodio u prvih 12 tjedana trudnoće).
Na posljetku, odluka je na vama, i čak i ako se odlučite na čekanje, imate pravo kasnije promijeniti mišljenje.
Što se zapravo događa?
Vrijeme koje je potrebno da tijelo samo odbaci tkivo nakon spontanog pobačaja ovisi o dužini trudnoće i rezultatima ultrazvuka. Može se raditi o samo nekoliko dana, a u nekim slučajevima radi se i o tjednima prije nego tijelo žene reagira. Jednom kada se dogodi, vjerojatno ćete osjećati snažne grčeve, koji podsjećaju na menstrualne grčeve, i krvarenje. Krvarenje može trajati i do dva-tri tjedna. Moguće je da će doći do reapsorpcije tkiva bez puno krvarenja. Veoma je teško točno predvidjeti što će se i kada dogoditi. Vjerojatno će se od Vas tražiti da kontaktirate lokalnu bolnicu u idućih nekoliko tjedana. Moguće da će vam biti ponuđen pregled kako bi se ustvrdilo je li maternica prazna. Možda od Vas traže da napravite test za trudnoću kod kuće i dođete samo ako je i dalje pozitivan nakon 2-3 tjedna. Ukoliko Vaša maternica nakon nekog vremena nije prazna, vjerojatno će vam preporučiti lijekove ili operaciju.
Prednosti fiziološkog spontanog pobačaja ("metoda čekanja")
- Ne morate ostati u bolnici.
- Izbjegavate lijekove ili operaciju pod općom anestezijom te moguće rizike koji su povezani s njihovim nuspojavama.
- Radi se o prirodnom, fiziološkom procesu, kojeg neke žene preferiraju.
- Možda želite biti u potpunosti svjesni procesa spontanog pobačaja i želite vidjeti tkivo i možda sam embrio. Nekim ženama ovo pomaže, jer se mogu oprostiti od djeteta – ali im svakako trebaju upute što napraviti s djetetovim ostacima ploda.
Mane fiziološkog spontanog pobačaja
- Pražnjenje maternice može trajati i do nekoliko tjedana.
- Ne može se sa sigurnošću utvrditi kada i gdje će spontani pobačaj započeti.
- Možete biti pod stresom zbog nošenja s boli i krvarenjem, kao i zbog toga što ne znate kada je pobačaj završen, pogotovo ako ne živite u blizini bolnice.
- Možda se bojite vidjeti tkivo, pogotovo fetus.
- Možda vam je nezgodno ili uznemiravajuće ići na dodatne krvne pretrage i preglede nakon spontanog pobačaja – iako neke žene smiruje to što znaju informacije.
- Može vam biti preneugodno čekati da tijelo samo odradi spontani pobačaj do kraja pogotovo kada znate da vam je plod odumro.
Ukoliko ste došli do točke nakon koje se osjećate kako više ne možete čekati, možete zatražiti lijekove ili operaciju.
Koliko je uspješna?
Metoda čekanja ili fiziološki spontani pobačaj uspješan je u 50% slučajeva. Može proći neko vrijeme prije nego krvarenje počne i normalno je da se to krvarenje nastavi i do tri tjedna. Krvarenje može biti jače nego na što ste navikli, te može biti popraćeno grčevima. Vrlo rijetko se pokaže potreba za hitnom transfuzijom krvi zbog prejakog krvarenja ili lijekovima zbog jake boli. Ukoliko krvarenje ne započne ili se spontani pobačaj nije odradio do kraja, možda će vam biti ponuđeni lijekovi ili mogućnost operacije.
Koliko boli?
Mnoge žene osjećaju bolne grčeve koji podsjećaju na menstrualne grčeve. Grčevi mogu biti veoma bolni. Maternica se stišće kako bi izbacila tkivo van, slično kao što se stišće tijekom poroda. Vjerojatno će doći i do jačeg krvarenja te krvnih ugrušaka. Neki ugrušci mogu biti veličine dlana. Možda vidite i posteljicu, koja vjerojatno izgleda drugačije od onoga što ste očekivali. Ako se spontani pobačaj događa nakon 10 tjedana, moguće je da ćete vidjeti i fetus. Pripremite odgovarajuće tablete protiv boli koje možete tolerirati. Od pomoći vam može biti jedan od slijedećih analgetika:
- Paracetamol
- Ibuprofen
- Codein
Pažljivo pročitajte upute o lijeku prije nego što ga popijete, i nikako ne prelazite preporučene dnevne količine unosa. Ako bol ne posustaje, nemojte se ustručavati i kontaktirajte svog doktora ili bolnicu.
Što očekivati?
Budite spremni na krvarenje koje može biti jako. Koristite uloške, a ne tampone, budući da je manji rizik od infekcija. Teško je reći koliko će krvarenje biti jako, no u većini slučajeva radi se o krvarenju koje je jače od normalne menstruacije, i može biti popraćeno ugrušcima, komadićima tkiva ili čak prepoznatljivim fetusom, što može biti uznemirujuće. Razumijemo da jako krvarenje kod kuće Vas može uplašiti. Ako niste sigurni što učiniti i je li Vaše krvarenje normalno, kontaktirajte liječnika ili bolnicu. Nakon što se spontani pobačaj zapravo dogodi (nakon što su komadi tkiva izašli iz maternice), krvarenje će posustati i postati slabije. Grčevi će također postati manje bolni. Nije neobično da se krvari čak i 10-14 dana nakon pobačaja, no ovo krvarenje je slabije i sličnije menstruaciji.
Izbjegavajte spolni odnos dok krvarite, zbog smanjenja mogućnosti infekcije. Također izbjegavajte vruće kupke dok jako krvarite, jer možete izgubiti svijest u kadi. Kupke u toploj (ne vrućoj) vodi ne predstavljaju problem.
Što očekivati – znakovi infekcije
Pojačano krvarenje, te vaginalni iscjedak snažnog mirisa mogu biti simptomi infekcije. Stupite u kontakt sa svojim ginekologom ili odite na hitan medicinski prijem, budući da možda trebate tretman antibioticima.
Što ako ne dođe do krvarenja?
Ukoliko nema krvarenja i ne mislite da će doći do izbacivanja tkiva i ploda, razmislite o medicinskom ili operacijskom zahvatu – kontaktirajte svog doktora i bolnicu kako biste obavili potrebne dogovore.
Budite pripremljeni
Ukoliko se odlučite čekati da tijelo samo izbaci tkivo nakon spontanog pobačaja, pripremite uloške, tablete protiv bolova te brojeve telefona svojih doktora i hitne medicinske pomoći. Isto tako, preporuča se da uz sebe imate ljude koji će vam pružati emocionalnu podršku.
Napisao/la: Roda
Izvor: Information for you, Early Miscarriage. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, September 2016 [https://www.rcog.org.uk/globalassets/documents/patients/patient-information-leaflets/pregnancy/pi-early-miscarriage.pdf] Izvor: Saint Mary’s Hospital Expectant management of miscarriage Gynaecology Service - Information for Patients. [http://www.cmft.nhs.uk/media/442693/02%2084%20expectant%20management%20of%20a%20miscarriage.pdf] Prevela: Lucija P.