I budući očevi trebali bi se odreći pušenja
Istraživanje provedeno u zapadnoj turskoj provinciji Bursi, stoji u najnovijem broju "Croatian Medical Journala", pokazalo je da je više od polovice budućih očeva pušilo iako su im partnerice bile u drugom stanju.
Rezultati istraživanja su pak pokazali da su trudnice izložene tzv. "pasivnom pušenju", odnosno dimu cigareta svojih muških partnera, češće rađale nedonoščad i djecu smanjene porođajne težine.
U istraživanju je sudjelovalo 499 trudnica, od kojih su 132 ili 26,5 posto pušile prije trudnoće. Broj pušačica smanjio se do kraja trudnoće na 49 ili 9,8 posto.
Dr. Dario Sambunjak ističe u rubrici koja se bavi novostima iz medicinske literature "Liječničkih Novina" da je istraživanje potvrdilo razmjerno visok stupanj svijesti o štetnosti pušenja za razvoj ploda budućih majki.
Budući očevi su, međutim, pokazali manju zabrinutost od budućih majki - čak 262 trudnice izvijestile su da su njihovi partneri nastavili pušiti kod kuće.
U žena čiji su partneri pušili zabilježen je povećan broj ozbiljnih komplikacija u trudnoći. U žena nepušačica, koje su tijekom trudnoće bile izložene "pasivnom pušenju", zabilježeno je stanje preeklampsije obilježeno povišenim krvnim tlakom i patološkom pojavom bjelančevina u mokraći.
Turski istraživači "pasivnog pušenja" došli su do sličnog zaključka kao i hrvatski istraživači - o štetnom utjecaju pušenja koji uključuje i "pasivno pušenje" treba razgovarati ne samo s budućim majkama nego i budućim očevima.