Što je doista povezujuće roditeljstvo
Povezujuće roditeljstvo je stil odgoja djeteta koji potiče najbolje osobine djeteta i roditelja.
7 alata povezujućeg roditeljstva
1. Povezivanje s djetetom odmah po rođenju
Način na koji započinje odnos roditelja i novorođenog djeteta pomaže stvaranju rane povezanosti. Dani i tjedni neposredno nakon poroda vrlo su osjetljiv period u kojem su majka i dijete usredotočeni isključivo jedno na drugo, na međusobnu fizičku blizinu. Uska povezanost odmah nakon poroda i kasnije spaja prirodno ponašanje novorođenčeta, biološki usmjereno na poticanje povezanosti s majkom i intuitivne, brižne majčine kvalitete. Oba člana ovakvog biološkog para započinju suživot na najbolji mogući način: kad je novorođenčetu najpotrebnije, a majka je najspremnija pružiti njegu i pažnju.
Što ako nas okolnosti spriječe u povezivanju odmah po rođenju?
Ponekad, medicinske komplikacije mogu dovesti do privremenog odvajanja majke i djeteta, ali tada se početni nedostaci nadoknađuju kroz tzv. nadoknađujuće povezivanje, kojim treba započeti čim prije moguće. Kada je ideja povezivanja prvi put predstavljena, prije dvadesetak godina, neki su je roditelji krivo shvatili i koristili. Nikad nije postojala namjera predstaviti povezivanje roditelja i djeteta kao nešto što se događa u određenom kritičnom periodu, "sad ili nikad". Povezivanje po rođenju nije proces koji trenutno spaja majku i dijete i time obilježava njihov odnos od tada zauvijek. Povezivanje čini niz postupaka u odrastanju s vlastitim djetetom. Trenutno povezivanje (odmah po rođenju djeteta) odnosu roditelja i djeteta jednostavno daje prednost.
(Pogledajte tekst Povezivanje)
2. Dojenje
Dojenje je vježba "čitanja" vlastitog djeteta. Dojenje vam pomaže u "čitanju" bebinih znakova, govora njenog tijela, što je prvi korak u upoznavanju djeteta. Dojenje pruža djetetu pametniji početak života. Majčino mlijeko sadrži jedinstvene nutrijente koji izgrađuju mozak, a koji se ne mogu umjetno proizvesti ili kupiti. Dojenje potiče zdravu kemiju između majke i djeteta, stimuliranjem majčinog tijela na proizvodnju prolaktina i oksitocina, hormona koji potiču majčinstvo.
(Detaljno o dojenju)
3. Nošenje djeteta
Na rukama zaposlenog roditelja, dijete može mnogo naučiti. Često nošena djeca manje se uzrujavaju i provode više vremena u tzv. tihoj budnosti , stanju u kojem bebe najviše uče o okolini u kojoj se nalaze. Nošenje djeteta povećava roditeljsku senzibilnost. Budući da je dijete vrlo blizu roditelja, on bolje upoznaje svoje dijete. Blizina potiče bliskost.
(O prednostima nošenja djece)
4. Blizina tijekom spavanja
Kakav god raspored spavanja svim članovima obitelji omogućava najbolji mogući san, raspored je koji pristaje vašoj obitelji. Zajedničko spavanje omogućava roditeljima da i tokom noći ostanu povezani sa svojim djetetom. Također, zaposlenim roditeljima pruža jedinstvenu priliku ponovnog povezivanja s djetetom tokom noći. Budući da je noć često strašno doba za male ljude, spavanje u blizini roditeljskog dodira i njege, minimizira strah od odvajanja i pomaže djetetu naučiti kako je san ugodno i bezopasno stanje.
Malene bebe plačem komuniciraju, one ne manipuliraju.
5. Vjerovanje u značaj djetetovog plača
Bebin je plač signal kreiran da osigura opstanak djeteta i razvije roditeljski osjećaj za bebine potrebe. Osjećajno odgovaranje na bebin plač gradi povjerenje. Bebe vjeruju da će njihovi roditelji, ljudi koji ih njeguju, odgovarati na njihove potrebe i zadovoljiti ih. Ovakvo ponašanje značajno podiže razinu komunikacije između roditelja i djeteta. Malene bebe plačem komuniciraju, one ne manipuliraju.
6. Oprezno s trenerima beba!
Povezujuće roditeljstvo kao stil odgoja uči vas kako razlikovati savjete i prepoznati krute i ekstremne načine odgoja djece koji vas upućuju na praćenje sata ili rasporeda, umjesto vlastitog djeteta; poznata vam je "isplači se" skupina. Ovakav način "prikladnog" odgoja pruža samo kratkoročne dobiti i dugoročan gubitak, te nije mudra investicija. Ovakvi, više-manje sputavajući načini odgoja, stvaraju distancu između roditelja i djeteta, istovremeno sprječavajući roditelja da upozna svoje dijete.
7. Ravnoteža
U svom nastojanju da djetetu date najviše što možete, vrlo je lako zapostaviti vlastite potrebe i brak. Kao što ćete vremenom naučiti, ključ uspjeha nalazi se u ravnoteži zadovoljenja djetetovih potreba – znajući kada na njih reći "da" i kada reći "ne", ali i u mudrosti da si priznate kad vam je potrebna pomoć i predah.