Nošenje djece i zdravlje
Osim što je udobno, ugodno i pomaže roditeljima skrbiti o maloj djeci, nošenje djeteta u nosiljci nosi sa sobom i izravne prednosti za djetetovo zdravlje.
Srce nošenog djeteta ravnomjernije radi. Naime, bradikardija (nizak broj otkicaja srca, ispod 100) znatno je smanjena kod nošene djece, a tahikardi,ja (ubrzan rad srca, iznad 180) rijetko se javlja. Brzina otkucaja srca iznimno je važna za mozak djeteta, jer on treba stalan i konstantan protok krvi da bi dobio dovoljno kisika za rast i normalan rad.
Nošena djeca lakše i bolje rastu. Naime, visoke razine kortizola koje su posljedica odvajanja roditelja i djeteta mogu imati negativan utjecaj na hormone rasta. Uz prisutnost roditelja koji pomaže djetetu regulirati disanje, otkucaje srca i tjelesnu temperaturu, dijete ima manje energetske potrebe i može sačuvati energiju i kalorije te ih iskoristiti za rast.
Nošeno dijete lakše održava vlastitu tjelesnu temperaturu ako je uz oca ili drugu osobu koja skrbi o njemu. S majkom pak, djeca imaju "toplinsku sinkronizaciju". Ako dijete postane prehladno, temperatura majčina tijela porast će za stupanj da bi pomogla ugrijati dijete. Ako dijete postane pretoplo, temperatura majčina tijela pada za stupanj da bi ohladila dijete. Skvrčeni položaj na majčinim prsima učikonvitiji je za zadržavanje tjelesne temperature od ležanja u ravnom položaju.
Vidljivo je iz priloženog da je nošenje djece praksa koja potiče zdrav i pravilan razvoj djeteta, pomaže povezati roditelja i dijete, a posebno je značajna za nedonošćad i djecu male porođajne težine, jer omogućuje važan kontakt koža-na-kožu. Uz to, dokazano je da nošena djeca plaču 43 % manje tijekom dana i čak 51 % manje tijekom noći.
Uz sve to, nošena djeca
- manje plaču
- više uče
- organiziranija su u odgovorima na podražaje i nove situacije
- ranije pokazuju socijalne vještine
- imaju bolje rezultate na testovima mentalnog i motoričkog razvoja u prvih godinu dana života
- rjeđe pate od apneje i nepravilnog ritma disanja
- bolje podnose bol i kraće plaču od boli (u procedurama kao što je vađenje krvi iz pete)
- duže doje, jer nošenje poboljšava laktaciju, učestalost te trajanje dojenja.
Nošenje djeteta ima prednosti i za roditelja/skrbnika:
- lakše povezivanje s djetetom
- lakše uspostavljanje dojenja
- jednostavnije odgovaranje na djetetove potrebe
- nudi veću i bolju mobilnost.
Uz toliko prednosti nošenja djece, nije čudno da sve češće viđamo djecu u nosiljkama.