Ako želite razmaziti dijete - nosite ga
Mnogi roditelji te bake i djedovi, smatraju da često nošenje djeteta, posebno u nosiljci, znači da će se dijete razmaziti i neće prihvaćati biti igdje osim u naručju roditelja ili drugog skrbnika. No, je li to zaista tako?
Povezivanje je važno
Povezivanje djeteta i roditelja je vrlo važno, a bliski kontakt djeteta od samog rođenja vrlo je važan za njegov rast, razvoj i osjećaj sigurnosti. Djeca koja su nošena i imaju povjerenje u ljude koje skrbe o njemu (roditelji i drugi članovi obitelji ili zajednice), odnosno koji su sigurni da će im voljene osobe odgovarati na potrebe, sigurnija su u sebe i svoju okolinu te će biti sigurnija u usvajanju novih vještina i znanja.
Kako se bliži prvi rođendan, dijete se razvija i mijenja pa tako ima sve manju potrebu za intenzivnim dodirom s roditeljima, podoji i obroci su rjeđi, a svijet oko njih postaje sve zanimljiviji.
Moderno društvo od djece očekuje da postanu samostalne osobe u vrlo ranoj dobi, pohvaljuje napredak u tom smjeru i pogrdno gleda na sva djetetova ponašanja kad ono pokazuje da su mu roditelji potrebni i da želi biti blizu njih.
Kada je normalno da se dijete osamostali?
Kada nastupa pravo osamostaljivanje djeteta od roditelja? Antropološke studije su pokazale da se to dogodi kada dijete u potpunosti samovoljno prestane dojiti, kada više ne pita roditelje da ga često nose u naručju, kada se samostalno kreće i kad se može jasno i samostalno verbalno izražavati. To je najčešće oko treće godine, no može se dogoditi i kasnije.
Spavanje u nosiljkama
Roditelji se katkad brinu da će im djeca samo i isključivo spavati u nosiljkama ili u njihovom naručju. No to je za dijete najudobnije i najsigurnije mjesto za spavanje: dijete najlakše zaspi kada se osjeća sigurno, toplo i voljeno, a takav osjećaj nudi upravo roditeljevo naručje.
Ako vaš način života ne dopušta da dijete svaki puta spava u nosiljci ili blizu vas, važno je da djetetu pomognete da razvije sigurnost na različitim mjestima gdje će spavati – to znači da budete uz njega dok ne zaspi i da, kada se probudi, odgovarate na njegove znakove i ne ostavljate ga samoga.
Bake i djedovi
Bake i djedovi katkada se osjećaju odbačenima ako njihova djeca odaberu odgajati svoju djecu drugačije od onoga kako su oni to radili. Razgovori o najnovijim znanstvenim dokazima o povezivajućem roditeljstvu, nove spoznaje iz područja razvoja djece i pozitivna komunikacija mogu pomoći u smirivanju takvih situacija.
Djeca koja su nošena nisu razmažena
Blizina voljenih osoba je djetetova biološka potreba i ako odgovaramo na tu potrebu od najranije dobi, pomažemo djetetu da razvije osjećaj sigurnosti u sebe i u svijet oko sebe. Svako dijete će kad-tad naučiti samo zaspati, samo jesti, samo hodati. Neka djeca će to naučiti prije, neka kasnije, no na nama je da odgovaramo na potrebe svojega djeteta u svakom trenutku te mu pružiti podršku koja mu treba.