Svaki dan je dan za fotografiranje
Sjećate li se fotografiranja u školi? Jeste li im se veselili ili vas je bilo strah kakvi ćete ispasti? Kad biste na kraju dobili fotografiju za uspomenu, rijetko je tko bio zadovoljan kako je ispao na fotkama.
Taj jedan trenutak snimanja fotografije simbolizirao je jednu vrstu vječnosti/ trajnosti koja je bila zastrašujuća. Znati da će roditelji imati tu sliku zauvijek i osjećaj da imate samo jedan pokušaj da slika uspije. Smij se na pravi način, obuci pravu odjeću, nemoj zažmuriti, pobogu!
Za djecu danas, svaki dan je dan fotografiranja
Oboružani svojim pametnim telefonima, njihovi prijatelji ih fotkaju cijelo vrijeme. U svakom trenutku netko može okinuti fotku Vašeg djeteta – kako spava u autobusu na putu kući sa školskog izleta, po mogućnosti dok slini. U svlačionici dok se presvlači ili u mnoštvu drugih, nezgodnih trenutaka.
Ne radi se samo o njihovim prijateljima, nego i o Vama! Vi volite svoju djecu i želite uhvatiti dragocjene trenutke njihovog odrastanja. Samo pogledajte u svoj mobitel – koliko fotografija svojih mališana zapravo imate? Toliko mnoštvo fotografija Vas kao djeteta ne postoji, osim ako niste Jodi Foster.
Vi ste među glavnim izvorima digitalnog prisustva Vašeg djeteta!
Želite li da postoji više slika Vas u predtinejdžerskom razdoblju? I da nemate puno kontrole nad time tko ih vidi? Vjerojatno ne.
Zamislite 10 trenutaka u kojima ste se tada najviše osramotili i onda zamislite da postoje fotografije koje su zabilježile svaki od tih trenutaka. Ili frizura. Podijeljenih. Sa svima.
Fotografije imaju drugačije značenje našoj djeci, nego što su to imale nama. Oni žive u kulturi koja je vizualna. Kamere su posvuda, ugrađene u uređaje koje nosimo sa sobom cijelo vrijeme. Digitalne fotografije ne koštaju ništa, ne zauzimaju prostor i vrlo ih je lako podijeliti s ljudima. Od današnje djece se očekuje da fotografiraju kako bi zabilježili svako iskustvo, no sama količina fotografija smanjuje njihovu pojedinačnu važnost u njihovim glavama.
Mi se brinemo oko toga kako su one vječne, no ne provodimo dovoljno vremena razmišljajući o stalnosti i javnosti dok koristimo društvene mreže kao obiteljski album. Digitalne fotografije se našoj djeci čine prolaznima i kratkotrajnima, a ne vječnima, što može iskriviti njihovo donošenje odluka.
Izazivamo Vas da probate nešto drugačije. Od ovog trenutka. Ukoliko imate dijete koje ima 9 ili više godina, nemojte više dijeliti ni jednu njegovu fotografiju. Sve dok dijete ne pitate za dopuštenje.
Tako je, tražite dopuštenje. Time šaljete važnu poruku koja će Vam pomoći da postignete nekoliko bitnih stvari:
- Učite dijete da je fotografija njega - njegova. Time djetetu pokazujete da je dijeljenje izbor i da su neke stvari privatne. Budući da ste to uzeli u obzir i pokazali kako poštujte djetetovu privatnost, povećava se vjerojatnost da će ono samo pitati smije li podijeliti fotografiju prijatelja.
- Učite dijete postaviti granice. Vrlo je važno da dijete zna da može reći ne. Sam čin pitanja za dopuštenje dovodi do trenutka u kojemu osoba stane i razmisli. Ta pauza je od velike pomoći i od nje svi možemo imati koristi.
- Učite dijete osnaživanju. Traženje dopuštenja daje moć Vašem djetetu. To sada postaje njegov izbor, ne Vaš. Radi se o prekrasnom daru i ono će očekivati istu obzirnost od svojih prijatelja. Pr. Vaša kći će se osjećati dovoljno sigurno da kaže „nemoj to dijeliti" kada ju netko fotografira. Moći će čak i inzistirati, „pokaži mi kako to brišeš."
- Učite dijete samokontroli. Sada kada ste uspostavili smjernice za poštovanje, potaknite svoje dijete da pita samog sebe za dopuštenje fotografiranja „selfija". Društvene mreže dio su istraživanja, bilježenja osjećaja i slavljenja malih trenutaka. Ne želite to ugušiti, no želite da djeca budu svjesna rizika koje dijeljenje na društvenim mrežama donosi.
Ovaj korak stvara odnos pun poštovanja. Vaše dijete će bolje razumjeti kompleksne društvene interakcije, jer ste mu Vi bili model ponašanja. Naučit će razumjeti zašto je to važno. Izravno razgovarajte sa svojim djetetom o tome kako se ono zbog toga osjeća, te ga potaknite da razmišlja o tome kako se drugi osjećaju kada je ono iza pametnog telefona i fotografira druge.
Poštivanjem želja Vašeg djeteta, učite ga osnovama pristojnog ponašanja na društvenim mrežama, što će uroditi plodom i izvan konteksta dijeljenja fotografija. Stvorit će se dobra osnova koja će Vašem djetetu pomoći u donošenju boljih odluka prilikom sudjelovanja u medijskom krajoliku.
Napisao/la: Devorah Heither
Izvor: Raising Digital Natives Prevela: Lucija Pleše Tekst je nastao u sklopu projekta Razmisli pa klikni ide u vrtić koji financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Objavljeni sadržaj i mišljenja odgovornost su udruge Roda.